Kdy se letos slaví Den otců 2024?Kdy se letos slaví Den otců 2024? Léto - čas jahodLéto - čas jahod Jak správně pečovat o orchideje?Jak správně pečovat o orchideje? Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 13.06. 2024
Dnes má svátek Antonín
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Mistrovství světa v luštění sudoku 2007 bude hostit Česká republika

13. 01. 2007 | Sudoku

SUDOKU - nejoblíbenější a nejrozšířenější hlavolam současnosti. Nejlepší luštitelé SUDOKU ze zhruba tří desítek zemí se sejdou na mistrovství světa v SUDOKU na přelomu března a dubna 2007 v Praze. Zde změří svůj důvtip a logické myšlení na 2. Mistrovství světa v luštění sudoku. Prestižní akci, která se uskuteční pod záštitou prezidenta republiky Václava Klause, bude předcházet lednové Airwaves Mistrovství České republiky v této populární hře SUDOKU.


„Sudoku se pravidelně věnuje více než pětina Čechů, v západní Evropě je to možná ještě více,“ říká Vítězslav Koudelka, předseda Světové hádankářské federace a zároveň ředitel Mistrovství světa v luštění sudoku. „„V řadě médií se sudoku podařilo během krátké doby vytěsnit klasické křížovky. Počítáme proto s velkým zájmem soutěžících.“„ 2. ročník Mistrovství světa v luštění sudoku se uskuteční v pražském Top Hotelu od 28. března do 1. dubna 2007.


Filmoví fanoušci a profesionálové jezdí na festival v Cannes, příznivci kopané si nemohou nechat ujít finále fotbalové Ligy mistrů, vyznavači ženské krásy a ducha zase nedají dopustit na soutěž Miss World. Přední luštitelé sudoku se letos utkají v Praze. „Domnívám se, že je to pro Českou republiku ohromná pocta. Ve světě vyznavačů hádanek, hlavolamů a dalších her se mezinárodní klání špiček jednotlivých států rovná pořádání olympijských her,“ doplňuje Vítězslav Koudelka. Jeho tvrzení o popularitě sudoku potvrzuje i to, že loni poprvé muselo být sudoku pro enormní nápor soutěžících vyčleněno z Mistrovství světa v luštění logických hádanek.


Historicky první ročník Mistrovství světa v luštění sudoku se uskutečnil loni v italské Lucce za účasti 85 reprezentantů z 22 zemí. Triumfovala v něm jedenatřicetiletá Češka, ekonomka Jana Tylová. Podrobnosti můžete nalézt na oficiálních stránkách Mistrovství světa nebo ve článku Titul Mistra světa v Sudoku získala Jana Tylová . „Ty nejlehčí SUDOKU se dají vyřešit za 3 až 5 minut. Ty středně SUDOKU těžké kolem 10 minut, ty nejtěžší samozřejmě déle - 15 i 20 minut,“ odpověděla šampiónka loni Českému rozhlasu na otázku, jak dlouho jí trvá vyřešení hlavolamu.


Aby mohla titul mistrině světa v Sudoku obhájit, musí Jana Tylová nejprve absolvovat Airwaves Mistrovství České republiky v luštění sudoku. To proběhne 27. ledna v Brně. Pořadatelé pozvali stovku nejlepších českých luštitelů, kteří se museli na mistrovství probojovat sítem těžkých nominačních turnajů. Zájem byl dán rovněž tím, že se lidé naučili sudoku řešit v novinách a časopisech, na mobilu, v palmtopech i on-line na internetu. To vše sudoku činí stále atraktivnější hrou.


Zvláštností Mistrovství světa v luštění sudoku bude off-program v podobě klání celebrit a VIP účastníků. I mezi nimi má sudoku oddané a velmi zdatné hráče.


Trocha historie SUDOKU

Sudoku ve své stávající podobě vzniklo v roce 1979, kdy daný princip použil Američan Howard Garns ve hře Number Place (volně přeloženo - očíslování). Ta vyšla v hádankářském časopise Dell Magazines. Název sudoku (súdži wa dokušin ni kagiru) pochází z Japonska, kam jej v roce 1984 přivezlo nakladatelství Nikoli. O skutečnou expanzi se postaral o pár let později Novozélanďan Wayne Gould, jenž vymyslel speciální počítačový program generující hlavolamy a přesvědčil proslulé noviny Daily Telegraph, The Guardian, Daily Mail a Die Zeit, aby sudoku pravidelně zveřejňovaly. Kořeny sudoku však sahají mnohem hlouběji – až k logickým hrám starým přes 1000 let. Formu sudoku – latinský čtverec – pak vynalezl v 18. století švýcarský matematik, fyzik a astronom Leonhard Euler.


Hrajte s námi SUDOKU online.


Zdroj: SMART Communication

Lucie Nosková
Chytrá Žena.czTento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
bez sudoku neusnu
Obrázek uživatelky
profil
blahoželám
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles