Jak správně pečovat o orchideje?Jak správně pečovat o orchideje? Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí Školní rok 2020/2021Školní rok 2020/2021 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 22.01. 2021
Dnes má svátek Slavomír
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Na cestě po jihu Litvy

5. 10. 2016 | Televizní tipy
Na cestě po jihu Litvy s Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na jantarovou pláž, do víru oslav korunovace krále a za knížaty, kteří se bijí hlava nehlava.

Národním sportem Litvy je basketbal. Je obdivuhodné, co třímilionový národ v košíkové dokázal. Ale rodinným sportem Litevců je sběr jantaru. Taková oblíbená dovolenková kratochvíle. Samozřejmě výhradně na pobřeží Baltského moře, na západní pláži Kurské kosy. Pokud zrovna děcka nebo rodiče nic nenajdou, vydají se do Galerie jantaru ve vesnici Nida. Kromě šperků je tam k vidění obří, bezmála čtyřkilový jantar.

Na cestě po jihu LitvyNaproti Kurské kose, jen přes záliv, se rozprostírá delta Němenu. Loďka je tam nezbytností, protože řeka se roztřepí do čtyřiceti ramen a navíc, přes hlavní tok Němenu nestojí v deltě jediný most. Překážel by jarnímu pohybu ker a dost možná by ho stejně nakonec smetly.

Hlavní město Vilnius je barevné jako podzimní listí. Úzké uličky a malé dvorky s pavlačemi střídají vznosné kostely a paláce. Před prezidentským palácem se každého 6. července konají oslavy připomínající korunovaci krále Mindaugase (1253). V tento den, v devět večer zpívají všichni Litevci hymnu. Ať jsou zrovna v Americe, v Austrálii nebo kdesi v zapadlé hospůdce v Litvě. Litevci jsou totiž na svou zemi a její bohatou historii velmi hrdí. Zejména na období Litevského velkoknížectví, které ve středověku sahalo až k břehům Černého moře.

Na cestě po jihu Litvy můžete sledovat 5. 10. 2016 od 21,05 hodin na ČT2!


Zdroj, foto: Česká televize

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Na cestě po jihu Litvy:

Na cestě po jihu Litvy
Na cestě po jihu Litvy
Na cestě po jihu Litvy
Na cestě po jihu Litvy
Na cestě po jihu Litvy
Na cestě po jihu Litvy
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !