Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Z Rodena se stane indián ve stejnojmenné komedii IndiánZ Rodena se stane indián ve stejnojmenné komedii Indián Vyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříkuVyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříku Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 17.05. 2022
Dnes má svátek Aneta
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Národní divadlo oslaví založení republiky Smetanovou Libuší s Evou Urbanovou

26. 10. 2008 | Kultura

Smetanova Libuše je nerozlučně spjata s českými dějinami i s dějinami Národního divadla, v jehož prostorách zaznívala vždy při mimořádných příležitostech. Slavnostním odpoledním uvedením tohoto zásadního díla české operní kultury letos 28. října Národní divadlo připomene 90. výročí založení Československa.

Titulní úloha Libuše, bájné kněžny s věšteckými schopnostmi, byla vždy svěřována předním sólistkám souboru Národního divadla. V aktuálním nastudování patří part Libuše slavné české sopranistce Evě Urbanové. Společně s orchestrem Národního divadla vystoupí pod taktovkou Olivera Dohnányiho. Začátek představení je ve 14:00. Vstupenky jsou v prodeji v pokladnách Národního divadla a obvyklých předprodejních sítích.

Národní divadlo oslaví založení republikyInscenace je dílem režiséra Petra Novotného, který se proslavil především úspěšnými muzikálovými produkcemi (Jesus Christ Superstar, Evita, Bídníci) a výtvarníků Ivo Žídka a Ireny Greifové, kteří jí vtiskli neotřelou podobu, inspirovanou Muchovou Slovanskou epopejí. Působivé jevištní výjevy odpovídají Smetanovu záměru historického tableau a vytvářejí atmosféru slavnostnosti s vrcholem v Libušiných závěrečných věšteckých obrazech. Poprvé byla opera Libuše Bedřicha Smetany uvedena 11. června 1881 v historické budově Národního divadla.

Sopranistka Eva Urbanová je od roku 1990 v trvalém angažmá v opeře Národního divadla, kde nastudovala řadu významných rolí svého oboru. V současné době zde dále vystupuje jako Kostelnička v Janáčkově Její pastorkyni a jako Amneris ve Verdiho Aidě. Eva Urbanová si vybudovala zvučné jméno i v zahraničí, kde nastudovala řadu rolí.

Zazářila v newyorské Metropolitní opeře, dále na scénách jako milánská La Scala, Staatsoper v Hamburku, Covent Garden v Londýně, Opéra National de Paris, Teatro Real v Madridu, Volksoper ve Vídni, Los Angeles Opera. K zásadním rolím jejího repertoáru patří Verdiho Alžběta (Don Carlos), Leonora (Síla osudu), Pucciniho Tosca a Turandot, Mascagniho Santuzza (Sedlák kavalír), Wagnerova Ortruda (Lohengrin) a Alžběta (Tannhäuser), Smetanova Milada (Dalibor) a Dvořákova Cizí kněžna i Rusalka. Intenzivně se věnuje také koncertní činnosti. Na 28. dubna 2009 připravuje pro Národní divadlo písňový recitál.

Obsazení

Libuše: Eva Urbanová

Přemysl ze Stadic: Martin Bárta

Chrudoš od Otavy: Luděk Vele

Šťáhlav na Radbuze: Valentin Prolat

Lutobor z Dobroslavského Chlumce: Miloslav Podskalský

Radovan od Kamena Mosta: Roman Janál

Krasava: Jitka Svobodová

Radmila: Karla Bytnarová

První žnec: Kateřina Kněžíková

Druhý žnec: Jitka Soběhartová

Třetí žnec: Stanislava Jirků

Čtvrtý žnec: Václav Lemberk

Dirigent: Oliver Dohnányi

Režie: Petr Novotný

Zdroj: Národní divadlo

Notburga
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !