Léto - čas jahodLéto - čas jahod Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti Jak správně pečovat o orchideje?Jak správně pečovat o orchideje? Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 21.06. 2024
Dnes má svátek Alois
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Nejvyšší čas na výsev trávníku

3. 09. 2006 | Zahrádka

Trávník je bezpochyby součástí každé zahrady a pokud v okolí domu či chaty trávník není, tak tam zřejmě máte zahrádku nebo pole.


A věřte, že i trávník má pro Vás a životní prostředí veliký přínos:


 • zachytává velké množství prachu

 • udržuje v zemi vodu

 • zajišťuje bezpečný pohyb dětí po zahradě i krátce po dešti

 • brání splavování půdy

 • tlumí hluk

 • produkuje kyslík (1000m2 trávníku pokrývá denní spotřebu kyslíku dospělého člověka)


  Ještě před zahájením samotné přípravy si uvědomte, že trávník zakládáte na několik let a proto jakékoli zanedbání či ošizení výsevu trávníku se Vám vrátí, možná i několikanásobně. Zvažte, k jakému účelu trávník máte, zda bude sloužit jako kvetoucí louka, reprezentační anglický trávník nebo trávník určený k hraní golfu. Dalším důležitým aspektem je také umístění trávníku, zda bude čelit velkému suchu, zda bude ve stínu, bude se po něm často chodit apod.


  Už znáte odpovědi na všechny otázky, potom hurá do přípravy a setí trávníku!!


  1. Příprava půdy

  Před osetím se půda musí zkypřit do hloubky, minimálně na hloubku rýče. Ikdyž kořeny trávníku budou zasahovat do země jen asi 10 cm, je zkypření půdy do hloubky důležité. Odstraňte hrubší nerovnosti hráběmi a nechte půdu 2-3 týdny odpočívat. V této době mohou vyrůstat rostliny, které se musí znovu odstranit.

  Prokypřete půdu ještě jednou hráběmi do hloubky cca 2-3 cm. Pečlivě odstraňte všechen plevel a půdu utlačte a urovnejte. Vybírejte i kamínky o velikosti nad 2 cm. Nezapomeňte, vyséváte-li trávník u novostavby, je hlína znehodnocena zbytky stavebního materiálu. V tomto případě je nutné do hloubky cca 20-30 cm hlínu vyčistit a zbavit všeho škodlivého. Na takto pročištěnou hlínu doporučujeme navést cca 10-15 cm povrchové vrstvy ornice, kterou pak připravte pro osev.


  2. Správné zasetí

  V našich klimatických podmínkách je optimální termín pro výsev trávníku duben-květen a ještě lepší srpen-září, a to hlavně díky větším srážkovým úhrnům. V jarním období bude pro Vás výsev trávníku o trochu složitější, protože travní semeno je výbornou potravou pro všechny druhy létajícího ptactva. Na podzim jejich útokům tolik čelit nebudete muset a tím se spotřeba osiva o trochu sníží.

  Aby byl trávník hustý a odolný, rovnoměrně se rozeseje 25-40 g kvalitní travní směsi na 1 m2. Zasít můžete ručně nebo pomocí sypacího vozíku. Po zasetí travního semene je nutné je zatlačit. Zatlačení lze provést zahradním válcem. Vznikne tak rovnoměrný povrch. Válce pro domácí využití jsou široké cca 50 cm, plnitelé jsou většinou vodou nebo pískem. Dají se koupit už kolem 2 – 3 tis. korun.


  3. Zavlažování

  Především během prvních 3-4 týdnů musí být nově vyseté travní semeno udržováno rovnoměrně ve vlhkosti a to nejlépe jemným postřikem.

  K zalévání vytvořte jemný proud vody, aby nedocházelo k vytváření louží a odplavování travního semene. Mohly by se Vám pak vytvářet ostrůvky trávy a naopak lysá místa bez trávy. Trávník v této době pokud možno nezatěžujte, nevstupujte na něj. Vyschne-li vrchní vrstva půdy, dojde většinou k úplnému zničení osiva a porostu a je třeba zasít znovu.


  Travní semena

  Některé vyšlechtěné odrůdy trav Vám dopomohou k tomu, aby Váš trávník u domu byl Vaší rodinnou chloubou. Níže uvádíme několik typů travního semene, které jsou zaměřeny podle jeho účelu: Travní směs pro rodinné domky – vytváří špičkový trávník, který se stane chloubou svého majitele.

  Travní směs pro sport – osivo tvoří robustní, pevný a odolní trávník. Je odolný vůči opotřebování a nejvíce schopný regenerace.

  Travní směs pro regeneraci – tato směs je určena pro opravy poškozených a narušených travních ploch. Travní směs do stínu a sucha – v těchto směsích osiva se používají zvláštní traviny, které dobře snáší stín nebo sucho.

  Tento článek také můžete
  * Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
  GOOGLE Přidat na Google
  TISK Vytisknout Linkuj


 • Komentáře
  Obrázek uživatelky
  profil
  toto obdobie na to nie je
  Obrázek uživatelky
  profil
  naozaj si treba dať pozor na druh semena, ktoré použijete je to poznaťSmajlík
  Obrázek uživatelky
  profil
  Jsou tam velmi dobré rady
  Obrázek uživatelky
  profil
  váš článek se mi moc hodí protože se s manželem letos na něj chystáme vaše rady se nám určitě budou hodit děkujemeSmajlík
  Aktuální soutěže
  Komerční prezentace
   
   
   
  Náš tip


  NAVŠTIVTE NÁS ...
  PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

  Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
  Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles