5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 25.02. 2024
Dnes má svátek Liliana
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Opět se hlásí o slovo sv. Valentýn

12. 02. 2024 | Svátky

ek svatého Valentýna (dnes znBlíží se 14. únor, což znamená jediné: po roce se opět hlásí o slovo Valentýn. Jak to máte s tímto romantickým svátkem vy? Slavíte ho jako už asi většina lidí u nás? A víte, odkud a kdy k nám svátámý jednoduše jako „Valentýn“) přišel a proč se vlastně slaví? Pokud nevíte nebo se chcete dozvědět více, možná vám odpovědi přinesou následující řádky.

Všichni dobře víme, že Valentýn se 14. února ve světě slaví jako svátek všech zamilovaných. Kolem samotné osoby svatého Valentýna existuje dodnes řada nejasností. Kdo že to tedy byl?

Podle historických zdrojů se jedná o reálnou postavu: Valentýn byl knězem ve starém Římě, v době císaře Claudia II. Tento císař se chtěl stát nejmocnějším panovníkem a měla mu k tomu pomoci silná armáda, kterou si budoval. Svým vojákům zakázal sňatky, aby nedávali přednost lásce a ženy jim nekazily morálku válečníků. Valentýn jako kněz věřil nejen v Boha, ale naštěstí pro zamilované také v lásku. Rozhodl se proto porušit císařův zákon a oddávat zamilované páry tajně. Stalo se to, co se asi stát muselo: jednu noc při dalším tajném obřadu vtrhli do kostela císařovi vojáci a Valentýn skončil ve vězení, kde měl čekat na popravu. Když ho zde navštívila dcera žalářníka, oba se do sebe zamilovali. Poprava byla stanovena na 14. února roku 269 př. n. l. a těsně před popravou Valentýn své milé zanechal dopis, ve kterém se jí vyznal ze svých citů. Dopis podepsaný „Od tvého Valentýna“ se tak stal vlastně prvním valentýnským přáním...

Opět se hlásí o slovo sv. ValentýnExistuje ale i jiná legenda, která pochází také ze starého Říma. Ta vykresluje Valentýna jako velmi počestného, moudrého a vzdělaného kněze za dob císaře Claudia II. Císaři vadilo to, že Valentýn byl křesťan. Křesťané byli totiž v té době pronásledováni. Valentýn se ovšem své víry odmítl vzdát, proto nařídil císař městskému soudci Asteriovi, aby si ho vzal k sobě do domu a dohlížel na něj. Asterius měl velmi krásnou, ale nevidomou dceru. Požádal Valentýna, aby se modlil za její zrak. Zázrak se pak podle legendy opravdu stal, soudce s celou rodinou uvěřil v Krista a požádal o křest. O tomto zázračném uzdravení si brzy povídal celý Řím. Valentýnovy léčitelské schopnosti pomohly i jiným. Lidé, které uzdravil, se poté měli údajně stát křesťany, což ovšem tehdy nevěřící široká veřejnost nesla nelibě. Pohané odmítali uvěřit v zázrak - vtrhli do soudcova domu, Valentýna vyvlekli za město a tam ho popravili.

Tolik k nejznámějším legendám o svátku svatého Valentýna. Je ale doloženo, že oslavy zamilovaných jsou známy už z dob dávno před zmiňovaným svatým Valentýnem. Předchůdcem byl údajně svátek Luprecalia, který se ve starém Římě slavil 15. února a měl zvláštní podobu: byl spojen nejen s láskou, ale také s magií. V předvečer tohoto svátku mladé dívky umístily do tzv. urny lásky lísteček se svým jménem. Příští den si mladí muži náhodně „vylosovali“ jméno dívky, která se na následující rok stala jejich vyvolenou.

Obnova oslav svátku zamilovaných – Valentýna – se váže až k začátku 20. století, kdy se v USA výrobce vánočních přáníček Walter Scott dostal do finančních potíží. Ve snaze odvrátit bankrot začal hledat produkt, který by oslovil co nejvíce zákazníků a znovu oživil jeho podnikání. Takže jak vidíte, jeho nápad obnovit svátek svatého Valentýna měl překvapivě ryze finanční důvody... Nicméně nápad se ujal, v roce 1907 se zahájila výroba valentýnských přáníček a již o dva roky později se obrat jeho firmy ztrojnásobil. Byla zavedena nová tradice, která má v podstatě podobu komerčního svátku - tak, jak ho známe dnes. Svátek je nejvíce oblíbený v USA, ale rychle se rozšířil i do dalších zemí světa.

Jak už tedy nyní víte, Valentýn není americkým svátkem, jak se mnozí stále ještě mylně domnívají. Mnoho příznivců má i u nás, a to nejen mezi mladými lidmi. Dnes ho prostě bereme jako oslavu lásky. Jste také zamilovaní? Možná ho tedy se svou láskou budete letos slavit i vy. Tak ať je co nejkrásnější!


Uznevim - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !