Kdy se letos slaví Den otců 2024?Kdy se letos slaví Den otců 2024? Léto - čas jahodLéto - čas jahod Jak správně pečovat o orchideje?Jak správně pečovat o orchideje? Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 16.06. 2024
Dnes má svátek Zbyněk
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Pomoc dětí ve stáří

28. 07. 2012 | Výchova
Tak zní název diskuze (Pomoc dětí ve stáří), která se nedávno objevila na stránkách Chytré ženy a já se po pročtení příspěvků rozhodla reagovat rovnou celým článkem.

Již od mého dětství jsem se zajímala o staré spoluobčany  a už jako dítě jsem se snažila jim pomáhat (tu s nákupem, tu do schodů ke kostelu) a rozhodla se, že se budu seniorům věnovat i profesně, což se mi splnilo. Vždy mne vše kolem stárnutí a stáří zajímalo, dokonce i na zahraničních dovolených jsem se zajímala, kterak v té či oné zemi o seniory pečují. Dokonce jsem byla i na stáži v Italských domovech důchodců a bylo to velmi zajímavé.

Nastoupila jsem do Domova důchodců hned po maturitě plná ideálů, jak se budu o staroušky starat a jak jim zpříjemním svou péčí podzim života v domnění, že ti, kteří v domově jsou, nemají nikoho, kdo by o ně pečoval. Práce to byla velmi těžká, ale krásná a nikdy jsem nelitovala svého rozhodnutí pro tuto profesi. Až tam jsem poznala, že některé děti jsou hodné a jiné ne, že někteří dali své rodiče do DD, protože péči nezvládali a jiní jen aby se zbavili starostí. Někteří vozili rodičům dárečky a dobroty, jiní si odváželi důchody. Prostě co člověk, to jiný osud. Chvíli trvalo, než jsem se naučila rozeznávat, které děti „svých“ klientů s radostí pozdravit a u kterých se mi až zvedal žaludek z jejich hyenismu. Ne, nepřeháním, stal se mi případ, kdy umírajícímu slepému otci dcera stahovala prsten z ruky s tím, že ho už nebude potřebovat. Ano, i takové děti existují.

Pomoc dětí ve stáříAle nyní z druhé strany. Není stejná péče o cizího seniora a vlastního seniora. Starat se o vlastního je mnohem náročnější na psychiku. Cizí spíše poslechne, neboť ví, že je třeba cvičení, nebo nácvik sebeobsluhy pro jeho dobro, ale vlastní má pocit, že ho příliš dirigujete, že ho nemáte rádi …        Ne každý péči o svého stárnoucího rodiče nebo prarodiče zvládne. Kdo to nezkusil, neměl by odsuzovat druhé, že dali svého blízkého do takového zařízení. Není to jen o tom, zda se člověk chce nebo nechce postarat. Mnohdy opravdu nemůže. A nejde jen o péči fyzickou, ale i hmotnou.

A tím se dostávám k tomu, o co asi autorce diskuze nejvíce šlo: V současné době se zvyšuje hranice věku odchodu do důchodu. Takže ten, kdo půjde do důchodu, bude mít rodiče ve většině případů již na pravdě boží, ale sám již bude pomoc potřebovat. Děti však budou ve věku „mládí pryč a do důchodu daleko“, takže po těžce zvládnuté šichtě v práci ( sami již budou mít své zdravotní potíže), půjdou nakoupit, uvařit, uklidit, či jinak vypomoci rodičům. Takovou 2směnnou práci stárnoucí organismus bude zvládat velmi velmi těžko a zvládne to jen pár silných jedinců, kteří se zhroutí až po smrti blízkého. Doma zůstat  a pečovat o seniora si troufne málokdo, neboť každým rokem mu bude ubývat šance na znovuzískání nějakého zaměstnání a tím i nároku na alespoň trochu slušný důchod, aby až sám bude starobním důchodcem, měl alespoň na základní životní potřeby. Bohužel náš sociální systém nepodporuje domácí péči o seniory nějakou adekvátní finanční podporou, ale ani ústavní péči, která je finančně nedostupná pro stále širší okruh seniorů.

V blízké budoucnosti to vidím takto: V domovech důchodců či penzionech budou rodiče úspěšných podnikatelů a politiků - jiní na pobyt a veškeré poplatky z důchodu nedosáhnou a jejich děti z podpory či platu pokladní ze supermarketu jim na pobyt těžko přispějí. Nehledě k tomu, že budou možná podporovat své nezaměstnané děti, takže nebudou vědět na co dřív šetřit. Důchodci z rodin ze střední vrstvy to budou „pytlíkovat „ jak se dá – třeba předáváním si seniora jak horkého bramboru formou „my se starali měsíc, tak vy taky měsíc, nemáme víc dovolené a pracovat musíme, abychom měli na živobytí“. Nižší vrstvy budou žít na úrovni doby kamenné a budou končit pod mostem. A lidi si budou závidět rychlou náhlou smrt, protože to bude jediné důstojné umírání pro „běžného“ občana.

Odjakživa se říkalo, že stát se posuzuje podle toho, kterak se stará o své nejslabší občany – nemocné a staré lidi. Jak je to v našem Kocourkově posuďte sami.

Dodatek: Postarala jsem se o svou ležící babičku, o tatínka, o manžela a nyní, když jsem sama invalidní, se o mne stará moje 71letá maminka.


Haskova - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
moje pražská teta , tátova sestra bydlela v domě ( v bytě) u soukromníka který jí neustále zvyšoval poplatky , v pořadníku na DD byla snad deset let , chtěla tam jít protože říkala že tam po ní víc než má důchod chtít nebudou, stále se chodila ptát kdy na ni dojde řada a jelikož byla celkem čiperná tak jí asi nebrali vážně.
do DD se dostala po 80 sátce a tak jak se těšila tak si toho moc neužila, zemřela po třech měsících - podotýkám že důchod měla kolem 12 tisíc....jeduného syna se kterým byla celý život sama - manžel se jí zabil když byla těhotná...

U nás je také hodně DD ale do toho já nevidím jen mám známou co má agenturu která jezdí pomáhat , nakupovat , ošetřovat staroušky a kolikrát když vypráví případ od případu tak si říkám že nechci být stará a bezmocná, nebo takto, stará ano ale moct si kolem sebe vše udělat.....ach jo...
Obrázek uživatelky
profil
tak to je tedy síla...to by chtělo poslat na poslance , na ministra sociálních věcí.....není pravda že to tam nikdo nečte !!! jestli nemáš mejlové adresy , pošlu ti je do vzkazu...
Obrázek uživatelky
profil
a co nejde na pobyt, když nááhodou některý z důchodců má větší důchod než platí za pobyt, péči a stravu, tak většinou zůstává v trezorech domova a tyto částky se využívají na kadeřnické služby, pedikérku a podobně a zbytek po domluvě s rodinou. Ale to je jen v pár případech, většině důchodců ani nestačí důchod na zaplacení pobytu a musí doplácet rodina. Je pravda, že třeba ve městech jsou pobyty dražší jak třeba ve vesnickém domově důchodců ale tam většinou zas umisťují své stařečky ti méně hmotní klienti, takže ve výsledku to vyjde na stejno. Pokud jde o penziony tam už je to zcela jiný, tam klienti platí pouze za pobyt, jsou tam zcela soběstační lidé a ti už si o svých důchodech rozhodnou zcela sami, takže když je dají svým dětem, je to jejich věc. Takže já třeba nechápu jak někdo říká že obrali důchodce v domově, když ve většině případů u sebe nemají ani korunu jen třeba kapesné od rodiny. Ještě jsem se nesetkala v domovech že by klient u sebe měl větší částku než maximálně pár stov
Obrázek uživatelky
profil
mě nezbývá nic než souhlasit, ano většině klientů v práci musí na domov přispívat rodina, protože klienti ze svých důchodů a ani s příspěvkem na to, aby si DD zaplatili sami nemají. Spoustu klientů už dokonce muselo domov opustit, protože rodina si nemohla dovolit jim to platit. Většina domovů se pohybuje měsíční poplatek za péči, stravu a vše kolem 16 tisíc měsíčně, v soukromých domovech i nad 20 tisíc za měsíc, u nás v práci když chtěli samostatný pokoj i nad 25 tisíc za měsíc. To si normální občan nemůže dovolit a pokud jim děti nepřispívají, tak se nedostanou ani do domova důchodců. Nevím kde pracovala autorka článku ale v 90 procentech domovů důchody nepřebírají klienti ale jdou přímo na konta domovů a důchody si sami přebírají jen v penzionech pro seniory, kde jsou zcela samostatní klienti a ti už si o své důchody rozhodují sami, takže se nemůže stát že vychcaný děti své stařečky o důchody připraví, navíc stejně ve většině případů celých 100 procent jejich důchodu jde na pobyt...
Obrázek uživatelky
profil
ano, někteří cpou peníze dětem, ale já chtěla podtrhnout, že stát o seniory nejeví zájem. Tady v Budějovicích je domov důchodců, kam každý musel dát zálohu cca 100 tisíc a platí měsíčně za pobyt kolem 9 tisíc ( podle velikosti bytečku), za služby další tisíce + potřebují i na jídlo a osobní potřeby. Někdo to ale vytuneloval, zálohy jsou fuč, lidi neví co bude dál, kde budou bydlet ( budova je v konkurzu) a nikdo z mocných se o to nezajímá. Sami si sehnali právníka, sami se snaží domoci se svých práv. Jsou zoufalí, nešťastní, bez peněz. Město,které domov schvalovalo se nyní distancuje, že oni s tím nemají nic společného. Tohle je třeba, aby národ věděl až půjde k volbám.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles