Kdy se letos slaví Den otců 2024?Kdy se letos slaví Den otců 2024? Léto - čas jahodLéto - čas jahod Jak správně pečovat o orchideje?Jak správně pečovat o orchideje? Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 12.06. 2024
Dnes má svátek Antonie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Porod jako stresová událost

8. 05. 2009 | Porod
V praxi se setkáváme s přibývajícím počtem žen, pro které byl porod, ať
už spontánní či operativní, natolik traumatickým zážitkem, že se jim nedaří vlastními silami vypořádat se s emočními důsledky. Ukazuje se mimořádná užitečnost specializované péče psychogynekologie.   


Porodníci se od psychických problémů šestinedělek většinou distancují.       V běžné praxi se takovým ženám přiřkne nálepka postpartální deprese, je-li prožívání výrazněji narušeno, tak laktační psychosa a žena je odeslána k psychiatrovi. Ten takové ženě nabídne antidepresiva a zastavení laktace, případně hospitalizaci, což traumatický prožitek ještě umocní. Poporodní deprese bývá nazírána jako hormonální dysbalance. Zcela se ignoruje, že může jít o přirozenou posttraumatickou reakci na extrémně brutální zážitek, kterým některé porody i ve špičkových porodnicích jsou. Ani většina psychoterapeutů neví, jak takovým ženám pomoci a přistupují k nim jako ke klientům s depresí, což nemívá terapeutický efekt.

Proč ženy porod nezvládají
Porod jako stresová událostNe vždy si uvědomujeme, že v současné době dochází k radikální změně
paradigmatu ; transformuje se společnost, mění se uspořádání mezilidských vztahů a mění se životní styl. Porod byl dříve běžnou součástí života každé plodné ženy. Pryč jsou doby, kdy žena byla prakticky stále těhotná nebo kojící, nepředstavitelných je dnes 16 porodů Marie Terezie. Porod se stal ojedinělou a mimořádnou událostí s fatálním významem pro život ženy. Vzniká zcela logicky nebývale silné soustředění na daný okamžik a obava, zda všechno dobře dopadne. Personál porodnic však ne vždy dokáže správně pracovat s pocity žen, které s velkou trémou rodí své první a pravděpodobně poslední dítě.

Nárůst císařských řezů
Civilizační posun způsobil, že fyziologická reprodukce je pro člověka čím dál více problematická. Dnešní žena pokoušející se o dítě mívá hned několik handicapů. Rizikovým faktorem jsou vyšší věk, promiskuita a s ní spojené recidivující infekce, endometriosa, některé způsoby života - klasicky obezita, sedavé zaměstnání, pasivní prožívání, nověji extrémní štíhlost až anorexie, přehnané vypracování svalového korzetu z posiloven, fitness, spiningu a jiných fyzicky náročných sportů, užívání omamných látek amfetaminového typu (taneční drogy), a především ztráta pudovosti a víry ve vlastní tělo.  Početí se přesouvá z postele do laboratoří. Porod se přesouvá z porodního sálu na operační sál.

Celosvětově už několik let vede statistiku císařských řezů USA, kde takto rodí 40 % žen. V Evropě vedou Angličanky 30 % , ale také Polky 27%. Česká republika tento trend následuje a počet císařských řezů se každoročně zvyšuje  v roce 2007 20,3 %, ještě v roce 1990 to bylo jen 7,7%. Doporučení Světové zdravotnické organizace jasně říká, že se nedoporučuje překročit hranici 10 %. Důvodem jsou 6x častější dýchací komplikace u novorozenců a nebezpečí pooperačních komplikací u rodiček.

Proč tento trend?
Existují dvě porodnické strategie - plánované a neplánované operace.
Nárůst je u obou skupin, výraznější u plánovaných.

1.Nárůst plánovaných operací je důsledkem přání žen. Odhaduje se, že až
polovina císařských řezů je na přání rodičky. Ačkoliv většina porodníků popře, že je ovlivnitelných, praxe je taková, že přibývá žen ochotných udělat cokoliv, aby se vyhnuly spontánnímu porodu.
2.Stoupá počet i neplánovaných sekcí, kde se původně spontánní porod
nedaří a musí se zakončit operativně. Většina zkušených porodníků přiznává, že je dopředu schopna rozpoznat tzv.nerodící ženu podle obličeje a podle projevu v chování.

Porod jako stresová událostPro porod je nutné vzdát se všech naučených společenských rolí, přetvářek a sebeobranných postojů, uvolnit se a poddat se svým instinktům, což dnešní ženě,která je celoživotně nucena dělat pravý opak, dělá potíže. K uvolnění a zbavení se strachu a zábran nepřispívá bohužel atmosféra porodního sálu ani chování personálu. Nepříznivým průběhem porodu se tak často odjistí časová mina latentně a dlouhodobě prožívaného problému - zhroucení ženské identity.

Zrození hněvu

Porod nemilosrdně odhaluje podstatu vztahu ženy s partnerem a dalšími
lidmi. Dokáže odkrýt hluboko zasutá traumata, zneužívání, komplexy méněcennosti, domácí násilí, pocity bezmoci. Ne nadarmo se říká, že ženy rodí tak, jak žijí.  Jedna z rodiček říká: "Porodila jsem spolu s dítětem i cosi dalšího strašný neutišitelný vztek. Vztek na porodníka, který přede mnou řekl ta neporodí, vůbec se neotvírá, useknem to. Na mého manžela, jehož spermie mě nedokázaly normálně oplodnit, a tak jsem se musela rok trápit s IVF. Na mého otce, který mi nikdy neřekl jsi pěkná, ale jenom máš pěkné vysvědčení. Na mou matku, která mě nekojila a odložila do jeslí, při návštěvě v porodnici mi jen řekla - Buď ráda, že tě uspali."

Po porodu

Mnohé ženy nedokáží s nikým o svých pocitech z porodu mluvit, stydí se a snaží se je ukrýt. Přitom je podle dotazníkových průzkumů velmi časté pociťovat vztek, smutek nebo lítost. Obecně naše společnost orientovaná na úspěch vnímá projevy emoční bolesti jako prohru. Kulturní chování zakazuje odkrývat silně negativní emoce, učí nás takové emoce vědomě nebo farmakologicky potlačit, stejně jako se odstraňuje bolest analgeticky.

Nelze reformovat systém porodnictví tak, že někdo určí, jak je správné rodit. Rozhodnutí musí zůstat individuální a hlavním kritériem musí být bezpečnost pro matku a dítě. Ale něco zlepšit lze - psychologický support před porodem, ohleduplnost a úcta během porodu, specializovaná psychoterapie po porodu, kterou dnes již lze nabídnout.

Autor: MUDr. Helena Máslová

Lydias
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Já jsem rodila dvakrát a pokaždé císařským řezem.První porod proběhl v celkové anestezii a dvojčata jsem viděla až několik hodin po porodu.U druhého už vše proběhlo ve spinální anestezii a ten rozdíl byl velikej.Nejenže jsem malého viděla okamžitě na sále,ale navíc odpadly nevolnosti z narkózy a celková ospalost.Musím ale říct,že kdyby to šlo,tak bych raději rodila normálně.Bolesti po operaci jsou dost velké a neodezní ani do týdne.
Obrázek uživatelky
profil
Mam zkusenosti s Podolim v Praze(pry nejlepsi porodnice)konkretne s doktorkou Maixnerovou.Zadna podpora rodicky vcetne dalsich zucastnenych, en povysene,neprijemne,studene chovani,zadna komunikace..Spatne zkusenosti s ni mely bohuzel vsechny rodicky,ktere mely tu smulu,ze se k ni dostaly.Zasivani neumrtvovala,spatne zasivala a to i cisarsky rez a hodne,nebo spis naprosta vetsina z nas skoncilacisarem, coz me take zarazilo.Zadne vysvetleni,proc k tomu doslo,zadne info o detatku..,dokonce púak spletly i pohlavi mého dítěte,na kojeni mi také privezli jine..Ale na sestinedeli byly sestry fajn,ale to mam zkusenost z nadstandartu,jine si to nepochvalovaly..je to smutne, kdyz k nim jde clovek s duverou a ze se mu nedostane alespon lidstejsiho chovani v takovem citlivem okamziku pro zenu..Uz to budou dva roky a ja porad mam v sobe ten hodne neprijemny pocit a z dalsiho porodu budu mit hruzu.Moc me mrzi, ze kdyz ale ctu, jak tam rodila nejaka celebrita,je vse uplne jinak,nemeri se vsem stejne!
Obrázek uživatelky
profil
Po několikahodinovém pokusu o normální porod jsem nakonec rodila sekcí a není to nic moc. Žena, která si přeje rodit císařem podle mě moc chytrosti nepobrala. Regenerace svalů po řezu trvá dlouho. Mě osobně dělalo týden problémy vstávání z postele. Pak se to začalo lepšit, ale břicho pod jizvou jsem měla víc jak půl roku necitlivé a o sexu ani nemluvě. A dodnes mě mrzí, že jsem malého viděla až několik hodin po porodu.
Obrázek uživatelky
profil
já sem rodila akutním císařským řezem. A jestli jsou opravdu takové, ženy co se raději dají řezat než paby porodili normálně tak to jsou dle mého telata. Z normálního porodu je člověk fit za pár dní, ale z císaře se žena dostává i 3 měsíce po porodu.
Obrázek uživatelky
profil
Na oba porody vzpomínám ráda, těšila jsem se na malého tvorečka a nějakou obavu z porodu jsem neměla. I když jsem měla během obou těhotenství problémy, tak porody proběhly v pořádku. Před dvaceti lety plánovaný císařský řez na přání rodičky nepřipadal v úvahu.

Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles