Čas malinČas malin Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Radostná seznámení ve StarDanceRadostná seznámení ve StarDance Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 14.07. 2024
Dnes má svátek Karolína
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Přírodní hnojiva z domácnosti

31. 07. 2008 | Zahrádka

Snad každá pěstitelka pokojových rostlin chce svým miláčkům dopřát jen to nejlepší. Bývá těžké vybrat si mezi hnojivy zaručujícími velký a ještě větší vzrůst nebo slibujícími oslnivou záplavu květů. A navíc peněženka z toho nikdy nebývá zrovna nadšena. Takže pokud jste se už těch zaručených chemických hnojiv přejedla, pojďte si pro změnu vyzkoušet výživové bomby z domácí dílny.

Dopřáváte si jako oblohu k řízku často rýži, brambory nebo čočku? To je dobře. Pokud na ně sůl přidáváte až na talíři, není nic jednoduššího, než zchladlou vodu slít do konvičky a báječné hnojivo je na světě (a zároveň tak ušetříte něco málo za vodu). Z osobní zkušenosti vím, že vodu z vařených brambor milují hlavně africké fialky, které po ní i bohatě kvetou. Na vývar z rýže si zase potrpí např. azalky, myrta, kalanchoe apod. A vodu z čočky přilévám ke všem palmám. Krásně se jim po ní zalesknou listy.

Africká fialka

Máte k obědu brambory a víte, že odpoledne půjdete přesadit palmy nebo fíkusy? Pak si slupky od brambor schovejte a při přesazování je smíchejte s vrstvou půdy na dně květináčku. Můžete ale použít i banánové slupky, slupky z jablek apod. A zápachu se nemusíte bát, protože tento biologický odpad se v půdě rozloží velmi rychle.

Pytlíčky od černého čaje a kávová sedlina také nejsou k zahození. Čajové pytlíčky zahrabte asi 5 cm pod zem ke všem velkým rostlinám a opakujte asi jednou za šest týdnů. Pokud se rozhodnete přihnojit jimi kaktusy nebo pryšce, budete další potřebovat až za 8-10 týdnů. Kávová sedlina se zase výborně hodí k přihnojení hrnkových růží, kamélií, azalek a gardénií. Stačí ji jen vylít na povrch zeminy v květináči a nechat působit. Rostlinu v květu takto hnojte asi 1x za 14 dní.

A můj poslední tip patří maminkám všech malých miminek, která se ještě počůrávají do plenek. Mám teď na mysli papírové plenky. Počůrané plenky můžete v klidu zahrabat na dno balkonových truhlíků a pod všechny velké rostliny, které milují vodu, např. lopatkovec nebo banánovník. Vydrží vám asi dva měsíce a pak už musíte do dalšího přesazovaní hnojit něčím jiným, třeba vodou z brambor. A mohu vám zaručit, že až budete napřesrok svoje zelené krásky přesazovat, nenajdete po plenkách v substrátu ani stopu.


A co říci na závěr? Všechny tyto tipy mám odzkoušené a vím, že spolehlivě fungují. Pokud ovšem pěstujete choulostivější rostliny (orchideje, masožravky…), zůstaňte raději u již osvědčených hnojiv. Tyto tropické krásky totiž nad změnami ve výživě příliš nejásají.

 

Notburga
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
o čaji a kávě jsem slyšela. Občas nevypitým čajem (neslazeným zeleným nebo černým) zaleju kytky. Někdy taky zbyde neslazená minerálka. S plínama bych neměla odvahu
Obrázek uživatelky
profil
Já to stěma plínama nikdy a nikde nečetla jsem fakt překvapená.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
bych určitě pod kytky nedala,je to trochu divné a plenka se určitě celá nerozloží.Nedávno jsem viděla v lese vyhozenou plenku a ta tam už leží dva roky a je pomalu pořád stejná akorád zezelenala.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles