Čas malinČas malin Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Radostná seznámení ve StarDanceRadostná seznámení ve StarDance Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 14.07. 2024
Dnes má svátek Karolína
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Putování za rituály na Prima ZOOM

8. 07. 2024 | Televizní tipy
Rituál neboli obřad, ceremonie, ceremoniál je způsob chování založený na tradičních, osvědčených, prověřených pravidlech, normách. Rituály bývají např. náboženské, společenské, individuální, čarodějné, firemní nebo organizační, jednoduché až velmi složité. Z pohledu psychologie je nicméně rituálem každé jednání člověka, které vykazuje stereotypní opakování a je založené na předem daných pravidlech. 

V určité míře je takové chování obvyklé u každého jedince (například oblíbená ranní káva), v nadměrné míře však může být příznakem duševní poruchy (například obsedantně-kompulzivní). Rituály mají i zvířata. Každá kultura má vlastní obřady, s jejichž pomocí se vyrovnává s různými fázemi života. Jednotlivé epizody dokumentárního seriálu Putování za rituály se zaměřuje na dva konkrétní typy společnosti a to, jakým způsobem reagují na narození, dospívání, svádění, sbližování a smrt. Nechte se překvapit tím, jak jsou někdy neuvěřitelně rozdílné a jindy se nepředstavitelně podobají.

Rituální podívaná na Prima ZOOM:


Putování za rituály na Prima ZOOMOd 8. 7. 20.00 Putování za rituály

Putování za rituály (5 dílů, premiéry pondělí ve 20.00, opakování čtvrtek v 9.35)
Každá kultura má své vlastní rituály, jak se vypořádat s různými fázemi, které ovlivňují naše životy (narození, dospívání, svádění, spojení a umírání). Každá epizoda této série se zaměří na dvě různé kultury a jejich odlišné nebo podobné způsoby, jak se s těmito problémy vypořádat.

Narodit se, vyrůstat, svádět, spojovat se, umírat: tento cyklus života je neměnný. Je to samotný základ našeho stavu jako lidských bytostí, mimo kulturu. Vede nás neúprosně ke konci – vždyť jít vpřed v životě znamená přiblížit se ke smrti a z tohoto pohledu se život stává děsivým dobrodružstvím! To je důvod, proč lidé vynalezli doprovodné rituály, které pomáhají strukturovat život ve specifických fázích: kolektivní rituály přechodu z jedné fáze do druhé poskytují jednotlivcům klidnější vnímání jejich smrtelného stavu.
 
Seznamte se s těmi, kteří po celém světě oslavují tyto životní změny. Očista, izolace, bolest, přeměna těla: každá skupina má své vlastní praktiky, přesvědčení a zákazy, které odhalují její identitu. Sdílením těchto rituálů s nimi získáme vhled do jejich kultury, jejich strachů, tužeb, jejich vize života, jejich způsobu, jak reagovat na „obtížný úkol, kterým je dospívání“.
 
Seriál nám umožňuje zpochybnit naše vlastní úzkosti a perspektivy a zamyslet se nad užitečností těchto rituálních příležitostí. Dnes se od nich naše západní společnosti stále více emancipují: lidé mohou svobodně prožívat svou lásku s kýmkoli, koho chtějí, kremace je sekulární a promoce již není všeobecně uznávaným oficiálním vstupem do dospělosti. Co rituály průchodu učí praktikující? Jak jim pomohou posunout se k dalšímu kroku? Jakou transformací člověk prochází?

8. 7. – Zrození
15. 7. – Dospívání
22. 7. – Svádění
29. 7. – Spojení
6. 8. – Umírání


Zdroj, foto: Prima ZOOM

Vendula Flassig Vrablová
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !