Autorka: Daisy Hayová
Nakladatelství: Metafora
Datum vydání: 10. 5. 2012
Paperback
Formát: 129 x 206 mm
Počet stran: 336 str.
Cena: 349 Kč
Byron, Shelley, Keats… jejich jména dobře známe, víme ale také, jak žili? Pohled do osudů i duší slavných anglických básníků 19. století přináší kniha Mladí romantici. O slavných básnících jsme se všichni jistě učili ve škole. Dozvěděli jsme se, kde se narodili, kde žili a co napsali lord Byron, Percy Bysshe Shelley, John Keats a další poetové 19. století, kteří vstoupili do čítanek. Víme tedy, co tvořili – víme ale také, jak žili? Pojďme tedy společně pootevřít dveře a nahlédnout do jejich svérázných osudů.

A právě jako v dílech oněch velikých básníků i v jejich vlastních životech se prolíná neštěstí, smrt, mnohdy i vlastní rukou, s velkolepými ideály, krásou přátelství a lásky. Ženy, milované, nenáviděné či jenom trpěné; děti, chtěné i nechtěné, živé i umírající, manželské i nemanželské; přátelé, nepřátelé a zrádci, politika, hádky, nevěry, pomluvy, incest, souboje… osudy žité až na samou dřeň a vydávající své hořkosladké plody. Angličtí romantici. Jejich slova čteme dodnes. Pojďme si něco přečíst i o nich.
Ukázka z knihy Mladí romantici:
Shelley a Byron se spřátelili rychle.
Na první pohled to byla nesourodá dvojice. Osmadvacetiletý Byron byl zatrpklý a žlučovitý, protože jej vyštvali z Anglie, a idealistický a nadšený třiadvacetiletý Shelley byl jeho pravým opakem. Byron byl také věhlasný básník, kdežto Shelley jen dědicem titulu baroneta, který pořád bojoval o to, aby mu publikovali jeho poezii. Jejich přátelství však i přesto vzkvétalo. Oba rozpoznali a respektovali talent toho druhého a každý z nich už něco věděl o životě vyhnance.
Brzy se obě skupinky odstěhovaly z hotelu Angleterre, kde se dařilo pomluvám. Byron se usadil ve vile Diodati na břehu jezera a druhá skupinka v malé chatě zvané Montalègre asi deset minut pěšky od vily. Vznikl pravidelný denní režim. Shelley s Byronem snídali, někdy ve společnosti Mary. Dopoledne se věnovali četbě, odpoledne výpravám na jezero, protože oba pánové zjistili, že je velice baví veslování. Někdy se na jezero vraceli ještě i večer, to s sebou brávali Mary, Claire a Polidoriho.
Občas zajeli ke břehu a procházeli se po jeho různých částech, Byron maskoval svoje kulhání tím, že zůstával pozadu za ostatními a táhl za sebou trávou svoji hůl v podobě meče. Mary si později vzpomínala na večery, kdy se člun zmítal ve větru a Byron dodával jejich „souboji se živly“ na dramatičnosti tím, že zpíval albánské písně, které většinou pojednávaly o „podivném divokém vytí“.
V takových situacích si Shelley úplně liboval. On i Mary milovali pomyšlení, že bojují s nepřízní počasí, a Byron kombinoval dramatickou exotiku s nepřekonatelným intelektem. Trávili své odpolední a večerní vyjížďky zapálenými debatami o poezii, lásce a vztahu mezi místem a inspirací. Byla to krásnější verze výletu na člunu po Temži roku 1815, kdy pluli s Peacockem a Charlesem Clairmontem, a Shelleymu lichotilo, když si uvědomil, že ovlivňuje Byronovo myšlení a směr jeho poezie.
Byl to také znak toho, jak daleko došel – společensky i intelektuálně –, když seděl s Mary a Claire na rýnských člunech, četl a škádlil své spolucestující. Tenkrát byl na světě úplně sám - teď byl přítelem a důvěrníkem Byrona, staršího a oslavovaného básníka. Shelley miloval lodě a během svého dalšího života utužoval přátelství tím, že se pouštěl do společných námořních projektů.
Člun, který si najal s Byronem na vyjížďky po Ženevském jezeře, symbolizoval jejich přátelství, jejich společný závazek vůči švýcarské krajině a inspiraci, kterou čerpali jeden od druhého. Shelley byl pravým opakem Hunta, který pěstoval přátelství a inspiraci v sérii uzavřených, klaustrofobních místností.
Tuto knihu Daisy Hayová - Mladí romantici koupíte v knihkupectví a na internetových stránkách nakladatelství Metafora.cz
Vendi V.
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz