8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 03.05. 2024
Dnes má svátek Alexej
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Výstava Jan Kaplický – Vlastní cestou

2. 06. 2010 | Kultura

Výstava JAN KAPLICKÝ – VLASTNÍ CESTOU v Centru současného umění DOX v Praze mapuje život a dílo českého architekta Jana Kaplického, který strávil většinu svého profesního života ve Velké Británii. Jak svědčí jméno Future Systems, které si Kaplický zvolil pro své studio, budoucnost byla pro jeho tvorbu ústředním tématem i v době, kdy to přestalo být populární. Koncept výstavy je pojat jako cesta časem, kdy divák má možnost sledovat na konkrétních instalacích vývoj práce Jana Kaplického i jeho nevšední životní příběh.


Na ploše více než 700 m2 je vytvořen monumentální prostorový labyrint nesoucí stovky metrů grafických instalací dokumentující většinu projektů Jana Kaplického a jeho studia FUTURE SYSTEMS. Vystaveno je rovněž 60 architektonických a vývojových modelů na stolech speciálně navržených pro kaplickytuto výstavu. Měřítko modelů začíná od malých designérských návrhů (například šperky ve velikosti 10cm) až po architekturu mrakodrapů (velikost modelu až 1.5m).


Součástí expozice jsou také projekce představující Kaplického přednáškovou činnost, návrhy módy a zásadní inspirační zdroje jeho tvorby. Celková koncepce výstavy je založena na využití pro Kaplického typických tvarových a barevných schémat. Organické tvary, barevný gradient vnitřní fasády a podlahové krytiny evokují komplexní prostředí Kaplického vizuálního světa.


O JANU KAPLICKÉM


Jan Kaplický se narodil v roce 1937 v Praze. Oba rodiče byli umělci: otec Josef byl sochař, malíř, architekt a grafik, jeho matka Jiřina ilustrovala s neuvěřitelnou trpělivostí a smyslem pro detail knihy o botanice. Jan zažil jak okupaci Československé republiky Hitlerovou armádou, tak diktaturu komunismu a následnou okupaci Sovětskou armádou v roce 1968. Odchod do Anglie těsně po invazi znamenal převratnou změnu v jeho životě.


Ač byl naprosto neznámý emigrant, záhy se mu podařilo získat zaměstnání u nejdůležitějších architektonických firem té doby: Denys Lasdun and Partners, Piano and Rogers Architects a Foster Associates.  Jeho první pokusy o zapojení se do anglické architektonické scény tedy uspěly velmi brzo po příjezdu. Byly to publikace jeho projektů a fotomontáže, které mu posléze udělaly jméno po celém světě.


Při svém krátkém působení u firmy Louis de Soissons Partnership poznal Davida Nixona a založil s ním privátní firmu Future Systems. Později David Nixon odjel do Los Angeles, kde hodlal pracovat pro NASA jako architekt-designér, a partnerkou Future Systems – i Kaplického partnerkou v osobním životě – se stala Amanda Levete, s níž v roce 1995 měl
syna Josefa, pojmenovaného po dědečkovi.


vystavaNásledovalo neobyčejně úspěšné období vyhraných soutěží a realizací. První významnou budovou se stalo mediální centrum na stadionu Lord´s Cricket Ground, za něž dostaly Future Systems prestižní Stirlingovu cenu. Další významnou realizací je budova obchodního domu Selfridges v Birminghamu, kterou časopis The Independent zařadil do seznamu nejvýznamnějších moderních staveb světa.


Během natáčení biografického filmového portrétu, který měl premiéru roku 2004, poznal Jan Kaplický producentku Elišku Fuchsovou a v roce 2007 se s ní oženil. Téhož roku vyhrál soutěž na projekt Národní knihovny v Praze a dostal čestný doktorát od VŠUP, kde před mnoha lety sám studoval. V den, kdy se manželům Kaplickým narodila dcera
Johanka, 14. ledna 2009, věhlasný architekt zemřel.


Práce Jana Kaplického byly vystaveny na osmdesáti expozicích po celém světě: v Royal Academy v Londýně, na Bienále v Benátkách, Trienále v Milánu, dále na výstavách architektury v Číně, Tokiu, Hong Kongu, Los Angeles, San Diegu a jinde. Přednášel ve více než pětadvaceti zemích a zúčastnil se pracovních sympozií na četných univerzitách.


O Janu Kaplickém bylo napsáno třináct knih. Sám vydal několik publikací osobních postřehů a názorů. U nás vyšly: Album, Sketches a Česká inspirace. Během posledních pětadvaceti let v Anglii obdržel čtyřicet sedm ocenění včetně druhé ceny za Národní knihovnu v Paříži, první ceny Royal Academy of Arts za Stonehenge Visitors Centre a první ceny v mezinárodní soutěži za Národní knihovnu v Praze. Jan Kaplický je považován za jednoho z vizionářů moderní architektury.


Doba trvání výstavy: 16.4. - 2.8. 2010


Zdroj: Dox Prague.org


Vendi V.
ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
zaujimavá tvorba
Obrázek uživatelky
profil
No já bych nesouhlasila ani s jedním názorem, myslím si, že se většina lidí brání zbytečně - připadá někomu, že tančící dům zapadá do místa, kde stojí. Mě teda ani trochu a to jsem ně na něj dívala poměrně často, protože jsem pravoala přes ulici. Chobotnice se mi líbí stejně tak jako Kaplického ostatní tvorba, připadá mi, že je v ní jednoduchost a zároveň elegance. Jediné co bych na chobotnici změnila je barva, ale to je jen moje osobní nesympatie k zelené, na čemkoliv jiném než rostlinách Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
picnu, zelenej chrchel v parku pro děti....ale jó, proč né, pro děti vše,na ty já nedám dopustit......ovšem k tomu by se pan architekt nesnížil , kdyby chudák žil......a vůbec jak "dost stará".......já su holka buclatá, já mám ráda dramata"......SmajlíkSmajlíkSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
já jsem opak Weendy, nemůžu tomu přijít jaksi na chuť, jsem konzervativní konzervaSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles