Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Léto - čas jahodLéto - čas jahod
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 19.05. 2024
Dnes má svátek Ivo
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Unikátní dokumenty na Prima ZOOM pro 38. týden

18. 09. 2023 | Televizní tipy
Týden parádních dokumentů na Prima ZOOM. 

Unikátní dokumenty na Prima ZOOM pro 38. týden:


18. 9. 21.00 – Betonová monstra bývalé Jugoslávie (1. díl)

Ať už si dnes myslíme o sídlištích cokoli, byly to velkolepé a grandiózní architektonické projekty. Ale existuje i v této době něco, čím by nás ještě mohla tato dávno minulá éra architektury inspirovat? Moderní architektura betonových sídlišť východní Evropy bývá natolik unikátní, že pozorovatelům často doslova vyrazí dech. Odhalte nečekané a fascinující příběhy o tom, jak vznikala a jak se stavěla nepřehlédnutelná panelová sídliště. Zjistěte, jakou roli při tom sehrály experimentální politické proudy a utopické cíle.

Unikátní dokumenty na Prima ZOOM pro 38. týden18. 9. 22.00 – Objevitelé vesmíru (1. díl)

Fascinující seriál o tajemstvích a záhadách vesmíru nabízí jedinečný pohled do zákulisí největších kosmických misí. Vědci a inženýři, kteří se na nich podílejí, odhalují mystéria vesmíru a vypráví neuvěřitelný příběhy o velkých skocích pro celé lidstvo. Nahlédněte do zákulisí největších misí zaměřených na průzkum vesmíru. Jejich tajemství a záhady odhalují vědci a inženýři, kteří jim zasvětili své životy. Existují další planety jako Země? Mohli bychom žít na Měsíci? Jak se zrodil vesmír? Podaří se nám někdy najít život na Marsu? 

Každá samostatná epizoda tohoto fascinujícího seriálu vypráví jeden z neuvěřitelných příběhů o přelomových okamžicích, které naprosto změnily způsob, jakým chápeme vesmír. Nechybí ani nejnovější vědecké poznatky, úžasné objevy a odvážné teorie. Každá vesmírná mise stojí miliardy dolarů, naplánovat ji a provést zabere několik desetiletí, a přitom existuje reálná možnost, že se něco nepovede a všechno nakonec selže. Ale vědci, inženýři, kteří na nich usilovně pracují, nikdy neustoupili a nezaváhali. Vychutnejte si neuvěřitelný příběh o dobývání a průzkumu vesmíru, jenž je zároveň dojemným filmem o odhodlání lidstva odhalit tajemství kosmu.

21. 9. 21.00 – Peklo: Vzestup a pád nacistů (Zárodky násilí (1918–1922))

Ve dvacátých a třicátých letech 20. století si celý evropský kontinent lízal zranění po ničivých událostech první světové války. Pochmurné následky největšího konfliktu, jaký do té doby svět zažil, vytvořily úrodnou půdu pro nástup nacionalistických autoritářských režimů. Historický seriál Peklo: Vzestup a pád nacistů nabízí čerstvý a neokoukaný pohled na nacistickou Třetí říši ze současné globální perspektivy. Odhaluje, jak se během pouhých několika let nacistům podařilo ovládnout celé Německo a poté dobýt polovinu Evropy. 

Jak k tomu mohlo dojít, když hrůzy první světové války ještě zůstávaly v živé paměti? Proč trvalo tak dlouho, než byli nacisté zastaveni? Unikátní kombinace dosud nezveřejněných archivních materiálů, historických poznatků a rozhovorů s mezinárodními experty na historii představuje úplně nový obraz despotického režimu Adolfa Hitlera. Díky tomu přináší tento seriál kompletní přehled osudových událostí, které podpořily nástup nového režimu a umožnily, aby násilí a brutalita propukly v neuvěřitelné intenzitě. Nenechte si ujít pohled na důležité období našich dějin, které dodnes ovlivňuje celý svět.

23. 9. 20.00 – Co se děje v záhoně

Je to spižírna, a zároveň hnízdečko lásky, někdy i bitevní pole: jinými slovy obyčejný zahradní záhon s rostoucí zeleninou. Dokument Co se děje v záhoně odhaluje svět plný malých i velkých zázraků – mateřský instinkt škvorů nebo milostné hrátky šneků. Každá zahrada poskytuje vítané útočiště hmyzu, pavoukům a měkkýšům. Pestrý a různorodý svět plný pozoruhodných obyvatel je plný malých i velkých dramat. Tento snímek odhaluje zuřivé bitvy probíhající mezi lumkem velkým a stonožkami, každodenní život na dvoře královny čmeláků a další. Každá zahrada je zkrátka světem plným malých i velkých zázraků, které v plné kráse zachycuje tento přírodovědný film díky jedinečným makro a zpomaleným záběrům.

23. 9. 21.00 – Noví zvířecí sousedé (Invaze nutrií)

Exotičtí ptáci volně žijící v Německu. Nutrie okusující přehrady na francouzských a nizozemských kanálech. Noví zvířecí sousedé, kteří nejsou na území evropských zemí původním druhem, se nedočkali zrovna vřelého uvítání. Místo toho čelí obvinění z toho, že působí vážné ekologické a ekonomické problémy. Ale je to skutečně pravda? Pštrosům podobní nandu cupitají přes sněhem pokryté pláně severního Německa. Hejna jasně zelených papoušků s křikem přelétají nad Katedrálou svatého Petra v Kolíně nad Rýnem. A nutrie, které připomínají bobry s velkými oranžovými zuby, se zakusují do přehrad na francouzských a nizozemských vodních kanálech. Co mají tato zvířata společného? 

Žádné z nich není původní a každé je podezříváno z toho, že ve volné přírodě působí vážné ekologické a ekonomické škody. I když se Evropská unie snaží s těmito invazivními druhy bojovat, ukazuje se, že to není jednoduché. Zkostnatělá a někdy nepřipravená byrokracie, spory mezi vědci i neinformovaní občané evropských zemí přispívají k tomu, že se tato zvířata začínají nekontrolovatelně šířit v místech, kde bychom je ještě nedávno vůbec nečekali. Ale je nutné jim v tom bránit? Kdy je vlastně možné považovat nějaký zvířecí druh za původní? Copak není známým pravidlem, že se příroda neustále mění? Přírodopisný dokumentární seriál Noví zvířecí sousedé se snaží odpovědět na každou z těchto položených otázek a zjistit, jestli jsou pravdivá všechna obvinění, opakovaně vznášená proti třem druhům invazivních zvířecích vetřelců.

24. 9. 21.00 – Záchrana zřícenin (1. díl)

Připojte se k nejodvážnějším stavitelům domů v celé Velké Británii, kteří si troufnou i na ty největší zříceniny. Ať už jde o padající vodní věže, opuštěné kostely nebo polorozpadlé farmářské statky, tyto statečné rodiny riskují všechno, co mají, aby je dali dohromady. Když se jim to podaří, získají jedinečnou příležitost začít nový život v unikátním domě. Nemají o moc více než vlastní nehynoucí nadšení a kreativní vizi. Přesto se rozhodli, že vlastníma rukama zachrání naprosté zříceniny a přestaví si je na domovy svých snů. Strhující seriál Záchrana zřícenin vznikal v průběhu několika let a jeho tvůrci zachytili každý krok několika různých nesmírně komplikovaných renovačních projektů. Sledujte, jak dávno opuštěné a zatracené trosky získají novou budoucnost v podobě neobvyklého luxusního domu. 

Připojte se k nejodvážnějším stavitelům domů v celé Velké Británii, kteří si troufnou i na ty největší zříceniny. Ať už jde o padající vodní věže, opuštěné kostely nebo polorozpadlé farmářské statky, tyto statečné rodiny riskují všechno, co mají, aby daly trosky dohromady. Když se jim to podaří, získají příležitost začít žít na opravdu zvláštním místě. Během každé přestavby odhalíme nečekané informace, staneme se svědky inovativních stavebních metod a budeme s napětím a hrůzou pozorovat, jak se původně stanovený rozpočet donekonečna navyšuje. Jsou to nervy. Ale stojí to zato!

24. 9. 22.00 – Mechanici obřích strojů II (1. díl)

Velké stroje potřebují velkou údržbu. Po celé Austrálii týmy mechaniků udržují velké stroje, aby tyto stroje dokázaly pracovat i dvacet čtyři hodin denně. Údržba takových strojů je však velmi namáhavá věc a vyžaduje odborné znalosti. Dnes tým údržbářů vymění 800 kg těžký ventil ve vodní přečerpávací elektrárně. Jiný tým má v Brisbane za úkol rozebrat obrovský portálový jeřáb a další tým se stará o údržbu obrovské manipulační lodě z brisbanského přístavu. Mechanici v elektrárně svou opravu předem plánovali a dnes pracují podle přesně daného harmonogramu tak, aby neohrozili dodávky elektrické energie do sítě v denní špičce.

Výměna ventilu obnáší spuštění nového ventilu šest pater elektrárnou do podzemí a následné odmontování a vytažení starého opotřebovaného ventilu. Nasazení ventilu do stávajícího potrubí je pak jen závěrečnou prací. Tým opravu stihne i přes problémy, které jsou s pracemi spojeny, ještě před uplynutím vymezeného času. Rozebrání jeřábu je technicky velmi náročná věc, při které musí být využito pomoci jiného jeřábu. Nejprve jsou odmontovány lana, hnací jednotka a plošina řídicí jednotky. Následně je celý jeřáb rozebrán. Oprava manipulační lodi v přístavu znamená, že loď musí být z vody vyzvednuta na souš, kde probíhá vlastní rozebrání hnacích šroubů a jejich hřídelí. Tyto části jsou pak odvezeny do dílen, kde jsou renovovány. Práce probíhají ve velmi stísněných prostorech lodního podzemí. Naštěstí ani tady nejsou objeveny nějaké problematické prvky, které by zabránily vrátit se lodi na vodu.

Unikátní dokumenty uvidíte každý den od 20:00 – 24:00 hodin na Prima Zoom!


Zdroj, foto: Prima ZOOM

Vendula Flassig Vrablová
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !