Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Střelec - roční horoskop na rok 2023Střelec - roční horoskop na rok 2023 Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 09.12. 2023
Dnes má svátek Vratislav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Víte, že dětská pokožka potřebuje speciální péči až do 6 let?

19. 10. 2023 | Vývoj
O nutnosti šetrné péče o pokožku miminek maminky všeobecně vědí, mnoho z nich však speciální produkty pro děti odkládá po 3. narozeninách dítěte. Současné odborné znalosti však potvrzují, že dětská pokožka se té dospělé podobá až po 6 letech od narození. Kožní mikrobiom se mění dokonce až do puberty.

Kůže je největším orgánem lidského těla a zajišťuje celou řadu funkcí od ochranné přes smyslovou až po metabolickou. O pokožku je potřeba celý život pečovat a dnes se už všeobecně ví, že tato nutná péče není po celý život člověka stejná. A liší se zejména v dětství.

Víte, že dětská pokožka potřebuje speciální péči až do 6 let?Maminky jsou dnes dobře informované o tom, že kůže jejich dětí vyžaduje specifický přístup. Povědomí o tom, do kdy je vlastně nutné věnovat dětské kůži zvláštní péči, ale bohužel již tak rozšířené není. Mnoho maminek přestává používat skincare produkty pro děti brzy poté, co dítě dosáhne věku 3 let. Maminky jsou si vědomy nutnosti péče o pokožku u miminek a batolat, předškolní dítě však v tomto ohledu již téměř považují za dospělého. Tento přístup přitom není dle současných odborných znalostí nejvhodnější. Kožní bariéra je sice plně funkční zhruba od 2 let věku, kůže jako celek se však dále vyvíjí a strukturou a funkcí se kůži dospělého podobá až přibližně od 6. roku života. Kožní mikrobiom, tedy osídlení kůže nejrůznějšími bakteriemi a dalšími mikroorganismy, se vyvíjí ještě déle – oproti dospělým v této oblasti vykazují odlišnosti i prepubertální děti.


Nezralou kůži ohrožuje infekce


Když se dítě narodí, je jeho pokožka podstatně tenčí než pokožka dospělých, a je tudíž mnohem zranitelnější. Citlivost a zranitelnost přetrvává i v batolecím věku. Dětská pokožka je až pětkrát tenčí než kůže dospělého, takže neplní tak dobře ochrannou funkci před UV zářením, dehydratací nebo vznikem infekce, a to zejména u novorozenců a menších dětí. Kůže miminek je zároveň ještě imunologicky nezralá a zvýšeně propustná pro možné dráždivé a toxické látky. Častěji hrozí vznik infekcí a intoxikace. Proto je důležitá velmi šetrná péče o pokožku nedráždivými hydratačními a mycími prostředky. V případě zánětu je osvědčeným pomocníkem například zinková mast s měsíčkem lékařským, který má navíc schopnost urychlit hojení ran nebo povrchových oděrků.

Pokožku předškoláků trápí suchost, opečovávaná kůže chrání i proti drobným poraněním.
Jak dítě roste, jeho kůže se stává odolnější, až do dospívání je však zranitelnější a náchylnější ke vzniku kožní infekce. U dětí do 6 let stále přetrvává vyšší citlivost kůže vůči dehydrataci, vzniku ekzému nebo infekce. Pravidelným promašťováním kůže se posílí kožní bariéra a odolnost kůže, přičemž promazávaná a opečovávaná pokožka je zároveň i lepší mechanickou bariérou proti drobným poraněním, jimiž by se do kůže mohla dostat infekce.

U dětí předškolního věku se také často setkáváme se sklonem k vyšší suchosti kůže a až u pětiny dětí s atopickým ekzémem, kdy je nutné velmi časté promazávání kůže i několikrát denně. Po koupeli doporučuji pokožku ošetřit vhodným promašťovacím přípravkem ideálně do tří minut. Pravidelnou péčí, šetrným mytím a promazáváním můžeme posílit kožní bariéru a zabránit iritaci kůže.


Přírodní péče


S ohledem na speciální potřeby dětské pokožky je důležité vybrat si správné skincare pomocníky. Přednost by jednoznačně měla dostat kvalita před kvantitou, a to platí jak pro produkty, tak pro jejich složení. Pro děti se doporučují přírodní přípravky. Zapomeňte na silikony, ropné složky, parabeny, škodlivá barviva a další syntetické látky. Co dáváte na kůži, to se snadno dostane do těla. Čím jednodušší složení, tím lépe. Přírodní přípravky jsou šetrné, jejich složení bývá jednoduché. Doporučuji se zaměřit na měsíčkový olej, dobré je i bambucké máslo. Měsíčkový krém, ideálně i s obsahem zinku, je skvělý i na plenkovou dermatitidu, která je u miminek jedním z nejběžnějších kožních problémů.


Koupel jako základ hygieny i péče o pokožku


Základem péče o dětskou pokožku jsou od nejútlejšího věku koupele. Ani u miminek přitom není potřeba koupat celé tělo každý den. Zpočátku stačí koupat miminko dvakrát až třikrát týdně, maximálně 5 minut a při teplotě 37 stupňů. Zadeček oplachujeme několikrát denně při výměně plenek. Pro dětskou pokožku je to mnohem zdravější než používání dětských ubrousků napuštěných kdoví čím. Pokud to pokožka žádá, použijte na zadeček krém. Také u předškoláků je  vhodné příliš dítě nemáčet, koupel by neměla být delší než čtvrthodinová.


Zdroj, foto: Weleda


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !