Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Recepty
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 27.04. 2024
Dnes má svátek Jaroslav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Co a jak sušit?

25. 09. 2009 | Škola vaření

Co je sušení?


Sušení je velmi starý způsob konzervování. Dodnes uspokojuje potřebu uchovávání a dostupnosti potravin bez ohledu na čas sklizně. V historii se k sušení používalo slunce, dnes přibyly moderní sušičky s proudícím vzduchem. Během sušení ztrácí surovina vodu, proto je potřeba zajistit u sušených plodů cirkulaci vzduchu. Na první pohled by se mohlo zdát, že sušení je velmi snadné. Opak je pravdou – při sušení je třeba dodržovat mnoho přísných pravidel. „Výhodou je, že se sušené plody dají použít téměř na cokoliv – k vaření omáček, při večerním posezení, do salátů nebo jen jako svačinka. U hub a třeba bylinek navíc platí, že sušené mají v jídlech výraznější chuť než čerstvé,“ radí odborník na vaření Filip Sajler. Nevýhodou je, že sušení je časově náročné a během této dlouhé doby ztrácí plody větší množství vitaminů a minerálů. 

 

Co sušit?


K sušení jsou nejvhodnější různé druhy zeleniny a ovoce a často také houby a bylinky, které nejsou běžně k dostání v obchodech. V historii lidé sušili také maso, což se dnes ze zdravotních důvodů nedoporučuje. Výjimkou jsou profesionální sušárny, které vyrábějí nejrůznější druhy sušených šunek, například prosciutto či jamón iberico.


Jak sušit?


K sušení je dobré použít nepoškozené, zcela zralé až přezrálé plody. Zeleninu, ovoce či houby je nutné omýt a nakrájet na tenké plátky nebo malé kostičky, aby se z nich co nejlépe a rychle odpařovala voda. Menší ovoce a zelenina jako například švestky či višně lze sušit vcelku, předtím je dobré je vypeckovat.

Nejbezpečnějším způsobem sušení je použití sušičky, ve které plody leží na speciálních drátěných plátech, mezi kterými cirkuluje vzduch. Pokud používáme k sušení slunce nebo troubu, je potřeba sušenou potravinu více kontrolovat. Proces sušení bez cirkulace vzduchu je pomalejší, potravina většinou jednou stranou leží na pevné podložce, takže nemá přístup vzduchu a může být náchylnější k napadení plísní.

 

Čeho se vyvarovat

Při sušení je třeba si dávat pozor, aby plod nebyl nahnilý nebo poškozený.

To může způsobovat problémy při sušení i následném uskladnění, v ráně plodu se začnou množit mikroorganizmy.

Je nutné vyzkoušet, zda můžeme ukončit proces sušení.

Plod pevně stlačíme v dlani a v případě, že z něj nevytéká voda, je usušený.

Drží – li se v něm voda stále, je nedostatečně usušený a musí se v sušení pokračovat.  

Skladujeme v suchu a temnu.

Sušené ovoce, zeleninu a houby uchováváme v chladné a suché místnosti ve sklenicích se vzduchotěsným uzávěrem nebo v látkových sáčcích.

„Pokud se bude u sušených plodů držet vlhkost, hrozí nárůst plísní,“ doplňuje Ing. Daniela Winklerová.

 

Zdroj: Bezkonzervantů.cz


Gabriela Straková

ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
akurát huby
Obrázek uživatelky
profil
chci si ji pořídit, možná bude pod stromečkem
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles