Čas malinČas malin Borůvky - víte o nich všechno?Borůvky - víte o nich všechno? Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Školní rok 2020/2021Školní rok 2020/2021
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 09.08. 2020
Dnes má svátek Roman
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Černobílý svět

4. 07. 2011 | Knižní tipy

Název knihy: Černobílý svět
Autor: Kathryn Stockettová
Nakladatelství: Euromedia Group k.s., Knižní klub
Datum vydání: březen 2011
Formát: 155 x 234 cm
Počet stran: 408 str.
Cena: 304 Kč


Společenský román a jedna z nejúspěšnějších amerických knih posledních let. V 60. letech na americkém Jihu dělí svět černých a bílých hluboká propast. Přestože černé hospodyně vychovávají generace bílých dětí, uklízejí každý kout bílých domácností a znají všechna jejich tajemství, bílé dámy v Mississippi předstírají, že černoši jsou nepochopitelná a nebezpečná rasa.


knihaVůdkyně místní ženské ligy Hilly chce prosadit svůj nejnovější výmysl za každou cenu - jižanská domácnost musí mít oddělený záchod pro svou černou hospodyni, a to v zájmu hygieny.


Zdánlivá maličkost v nekonečné řadě ústrků a utrpení však dá do pohybu nevídané věci. Dívka Skeeter, navrátivší se do rodného Jacksonu z univerzity, náhle vnímá bezpráví páchané na černých novýma očima a ve své touze stát se spisovatelkou připadne na neuvěřitelný nápad: sepíše vyprávění hospodyň o jejich bílých pánech.


O ponižování, falešných obviněních, o bílých dětech, které vyrostou a začnou se ke svým chůvám chovat stejně jako jejich rodiče. Jako první se odváží vypovědět o svém osudu moudrá Aibileen, potom drzá a svéhlavá Minny. Další a další hospodyně se tiše přidávají, přestože prozrazení by je mohlo stát život. Přijde den, kdy kniha konečně vyjde - a Jackson už nikdy nebude jako dřív.


O autorovi:


Kathryn Stockettová se narodila a vyrostla v americkém městě Jackson ve státě Mississippi. Poté, co na univerzitě vystudovala angličtinu a tvůrčí psaní, se přestěhovala do New Yorku a devět let pracovala v redakcích časopisů a v marketingu. Nyní žije s manželem a dcerou v Atlantě. Její debutový román Černobílý svět (The Help), jež se stal krátce po vydání knižní senzací, předtím odmítlo téměř padesát literárních agentů. Nyní se více než rok drží mezi nejprodávanějšími romány současnosti a připravuje se jeho filmová verze.Ukázka z knihy:


„Aibileen, mám pro vás překvapení. Rozhodli jsme se s panem Leefoltem, že budete mít vlastní toaletu." Paní Leefoltová plácne rukama a vystrčí na mě bradu. „Je tamhle v garáži."


„Ano, paní." Ona si snad myslí, že jsem tu celou tu dobu nebyla?
„Takže odteď nepoužívejte koupelnu pro hosty, ale tu dole. Není
 to výborné?"
„Ano, paní." Dál žehlím. Pořád tam stojí a kouká na mě.
„Takže budete používat tu v garáži, jasné?"


Nedívám se na ni. Nesnažím se dělat potíže, ale už mi přece řekla všechno, co chtěla.
„Nechcete si vzít papír a jít to tam vyzkoušet?"
„Já teď zrovna nepotřebuju."


Paní Leefoltová na sobě má spoustu makeupu. Má ten žlutej makeup i na rtech, takže skoro není vidět, jestli vůbec má nějakou pusu. Řeknu to, co ode mě chce slyšet: „Odteď budu používat koupelnu pro barevný. A pak půjdu a vydezinfikuju i tu pro bílý."


„No, žádný spěch. Udělejte to, až budete mít čas."
Ale jak tam stojí a hraje si s prstýnkem, je vidět, že chce, abych to udělala hned.


Pomalu odložím žehličku a cítím, jak mi to hořký semínko narůstá v hrudníku. Nevím, co jí říct. Jen vím, že to neřeknu. A vím, že ona taky neřekne to, co mi chce říct, a děje se tu něco zvláštního, protože nikdo nic neříká a stejně mezi náma probíhá rozhovor.


„Kathryn Stockettová napsala zázračný román. Budete uchváceni příběhem z časů, kdy ženy měly v životě jen málo možností, ale jejich sny o budoucnosti byly bez hranic."


Tuto knihu Černobílý svět koupíte u všech dobrých knihkupců a na bux.cz.

Vendi V.
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Shlédla jsem film a za poslední měsíce (ne-li léta) jsem neviděla lepší! Zamyšlení nad touto problematikou je na místě Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
nádherná kniha, která se super čte a přinutí člověk trošku se zamyslet
Obrázek uživatelky
profil
Viděla jsem film, a rozhodně stál za to. A byl to pro mě úplně jiný úhel pohledu na problematiku "černí kontra bílí", ty ženy nebyly bezmocné oběti, jestliže měly sílu se bránit a bránily se. Vcelku úspěšně. Tohle mě zaujalo. My se většinou díváme na tuhle problematiku zkresleně. Je nám podávaná zkresleně. Alenatoni to vystihla. Stačí si uvědomit, že mnohdy i my žijeme v soukromém ghetu, jsme diskriminovány, jsme ponižovány, ožebračovány.
Takže já film nevnímám ani tak jako film o problematice černých ve společnosti, ale o promlematice obecně utiskovaných žen.
Obrázek uživatelky
profil
V té době bych nechtěla žít a nechtěla bych být tmavá. A v Americe bych nechtěla být chudý černoch ani dnes.. to bych si myslela, že žiji úplně zbytečný život.. i když jako chudá bílá, mám takový pocit mnohdy také Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles