Nejlepší velikonoční beránek?Nejlepší velikonoční beránek? 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 22.04. 2019
Dnes má svátek Evženie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Červenec na zahradě - odpočinek pro pečlivé

11. 07. 2009 | Zahrádka

Tento měsíc je pro všechny, kdo byli v minulých měsících na svých zahrádkách pilní, měsícem příjemného odpočinku. Na vyčištěných záhonech se jen sem tam vyskytne nějaká zapomenutá travička, kterou snadno vytrhneme. Zahrada v tomto období slouží k příjemnému posezení ve stínu stromů či pergol, k večernímu grilování, či přes den k rozumnému opalování. Mezi tím příjemným lenošením si protáhneme tělo, aby tak docela nezlenivělo při některých činnostech, které je vhodné provádět právě v tomto krásném měsíci.

Pokud ještě nemáme po zahradě rozestavěné nádoby na zachytávání dešťové vody, je nejvyšší čas to napravit. V parném létě oceníme každou kapku vody, kterou budeme mít v zásobě z deštivých dnů. Jakmile máme nádobu plnou, je dobré ji přikrýt poklopem, aby se v ní nemohli líhnout komáři a obtěžovat nás večer u táboráku či při grilování.

Přehazujeme kompost, aby se lépe rozložil.

Červenec na zahradě - odpočinek pro pečlivé V tomto měsíci obzvlášť dbáme na dostatečnou závlahu rostlin, aby dobře nasadily na květ, nebo aby měly dostatek vody na tvorbu plodů.

Po sklizni jahod ihned odstraníme z rostlin šlahouny, aby se jahodník nevysiloval. Ze šlahounů si můžeme vypěstovat sazenice na další sezonu.

Zavčas podepřeme obtěžkané větve s ovocem, aby nedošlo k jejich zlomení, nebo dokonce rozlomení stromu.

 Užitečný kalendář denních činností

1.7. přesazujeme a rozdělujeme jarní květiny, vyséváme dvouletky, očkujeme růže. U trvalek odstraňujeme odkvetlé květy, aby se rostliny nevysilovaly. Chceme-li větší květy, odstraníme i boční poupata.

2. a 3. 7. sklízíme a sušíme bylinky ze zahrádky (meduňku, mátu, majoránku, tymián,…). Vyséváme čekanku, květák, čínské zelí. V těchto dnech neuskladňujeme úrodu, snadno by podléhala zkáze.

4. – 6. 7. provádíme průklest ovocných dřevin, vína a ořešáku, vyséváme plodiny pro podzimní sklizeň (čínské zelí, červenou řepu, fazole keříčkové, fenykl, hrách), sázíme sazenice jahod.

7. – 8. 7. Proléváme kompost hnojivým zákvasem nebo vodou, přihnojujeme rostliny na růst kořene.

9. – 11. 7. Bojujeme se škůdci, malujeme, natíráme (barvy dobře drží a schnou), větráme.

12. a 13. 7. V tento den nesklízíme úrodu – podléhala by snadno zkáze. Přihnojujeme na tvorbu listu, časně ráno nebo večer hodně zaléváme. Vyséváme pozdní listovou zeleninu.

Červenec na zahradě - odpočinek pro pečlivé 14. a 15. 7. Naposledy přihnojujeme jádroviny, odplozené maliníkové výhony seřízneme a necháme jen 6 – 8 nových nejsilnějších na další úrodu, provádíme průklest ovocných dřevin, vyštipujeme postranní výhony u rajčat, zaštipujeme okurky. Veškerá úroda v tyto dny sklizená a zpracovaná či uskladněná by se neměla kazit.

16. – 18. 7. U trvalek odstraňujeme odkvetlé květy, aby se rostliny nevysilovaly, vytrháváme plevel, Bojujeme se škůdci v zemi, sklízíme kořenovou zeleninu.

19. a 20. 7. dny vhodné pro boj proti všem škůdcům, obzvlášť proti mšicím, padlí, obaleči a houbovým chorobám. Stříháme živé ploty a přihnojujeme rostliny na květ.

21.7. V tento den pouze zaléváme a bojujeme se škůdci. S rostlinami ani s půdou jinak nepracujeme.

22.7. Nesklízíme úrodu. Rostliny nemocné, nebo kterým se nedaří, ořežeme.

23. a 24. 7. Zakládáme nové trávníky a jahodníky, zaštipujeme rajčata, vyséváme zelené hnojení ke stromům.

25. a 26. 7. Řízkujeme květiny (oleandry, muškáty, fuchsie a další). Přesazujeme odkvetlé trvalky, rozmnožujeme dělením trsů.

27. a 28. 7. Sázíme trvalky a dvouletky na stanoviště, zaštipujeme vrcholky fuchsií.

29.a 30. 7. Nesklízíme úrodu, hojně zaléváme, obzvlášť kořenovou zeleninu a košťáloviny, které nyní nejvíce rostou. Sejeme plodiny pro podzimní sklizeň, jednotíme čínské zelí.

31. 7. V tento den sklízíme semena květin a plodin pro výsev v příští sezoně.

Tak vidíte, že v porovnání s jinými měsíci nám mezi pracemi se najde ještě i čas na příjemné posezení a nicnedělání. Tak si to krásně všichni užijte.

Nádherné léto všem přeje

                                                                              Hašková Jarmila - čtenářka
                                                                                                 ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Červenec na zahradě - odpočinek pro pečlivé :

Červenec na zahradě - odpočinek pro pečlivé
Červenec na zahradě - odpočinek pro pečlivé
Červenec na zahradě - odpočinek pro pečlivé
Červenec na zahradě - odpočinek pro pečlivé
Červenec na zahradě - odpočinek pro pečlivé
Červenec na zahradě - odpočinek pro pečlivé
 
Čtěte takéKomentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Rozpis možná super,ale jen na papíře.Kde je pak ten odpočinek pro pečlivé?Nějak ho v tom rozpisu nemůžu najítSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
dobrý rozpis
Obrázek uživatelky
profil
Ok článek
Obrázek uživatelky
profil
Smajlíkjj
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles