Školní rok a školní prázdniny v roce 2019/2020Školní rok a školní prázdniny v roce 2019/2020 Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 16.09. 2019
Dnes má svátek Ludmila
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

I šperky by měly jít jednou za dva roky na preventivní prohlídku

29. 01. 2019 | Trendy
Sebedražší šperk časem ztratí své kouzlo, pokud mu nevěnujeme potřebnou péči. K nejchoulostivějším kamenům patří smaragd, topaz, jantar i perla. Když ale šperkům dopřejeme pravidelné ošetření u klenotníka, odmění se nám krásou i bezchybným leskem.

Je celkem přirozené, že oblíbené šperky, které nosíme dlouhodobě, se v průběhu let lehce poničí. Nejvíce trpí vzácné kameny, jako je smaragd, topaz nebo Aquamarín, které jsou náchylné k poškrábání, a také většina kamenů organického původu, například perly, jantar či přírodní korály, kterým vadí laky na vlasy a parfémy. Jejich jedinečné kouzlo ale dokážeme zachránit, když dostatečně velký kámen přebrousíme a pak jej znovu zasadíme. Kámen se přebroušením plošek oživí, protože do něj znovu může lépe vstupovat světlo a má tak celkově vyšší třpyt.

Ze vzácných kovů je k poškrábání nejméně náchylná platina. Platina nikdy neoxiduje, šperky nezčernají, nezešednou, navíc je pevnější než zlato, takže kameny v ní zasazené perfektně drží a nevypadávají. I to jsou jistě důvody, proč popularita platiny v posledních letech stále stoupá.

Před návštěvou termálů šperky raději odložte


šperkyA při jakých lidských činnostech šperky nejvíce trpí? Především při těch, kdy hrozí jejich poškrábání. Proto bychom je měli vždy sundat, pokud se chystáme vykonávat těžší fyzickou práci, míříme do posilovny nebo třeba zlézat skály. Šperkům ale nesvědčí ani kontakt s popelem, prachem, či pískem. Proto je lepší sundat si prstýnky, když se chystáme na zahradní práce, a to i v případě, že jsme zvyklí nosit pracovní rukavice.

Šperky mohou poškodit také některé chemické látky, které naruší (někdy i nenávratně) jejich povrch. Hlavně bychom měli být opatrní při práci s barvami, oleji nebo nátěrovými hmotami. Také časté máčení prstýnků ve vodě s detergenty při mytí nádobí nebo ručním praní vzácným kovům a kamenům moc neprospívá. Ovšem málokdo ví, že i tak nevinná zábava, jakou je návštěva termálního koupaliště, může šperk poničit. Zlato, zejména žluté 14karátové, může totiž ve vodě plné chemických sloučenin zoxidovat.


Prevence jednou za dva roky


Také o stříbře je známo, že rádo časem oxiduje a je choulostivé, proto je vhodné nechat si stříbrné šperky pravidelně odborně přeleštit, anebo třeba matovat. Speciální péči pak vyžadují drobounké diamanty zasazené do starších šperků. Ty totiž drží jen na mikro zrnkách, která bývají často poničená, a při ultrazvukovém čištění, které se u šperků používá, mohou vypadávat. Tady je proto na místě speciální ruční čištění. Každopádně – vlastníte-li šperk, ke kterému máte vztah, a chcete-li jeho krásu uchovat po dlouhá léta, měli byste s ním zajít jednou za dva roky na „preventivní prohlídku“ ke klenotníkovi. Ten šperk nejen odborně vyčistí, ale navíc zkontroluje i usazení kamenů. My tuto službu poskytujeme zdarma i s odbornou konzultací, kdy majitele šperku upozorníme na případné problémy, jako je například nutnost výměny korunky a podobně.


Zdroj, foto: Esterstyl

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
NO měla bych si také nechat vyčistit zlaté šperky. Už dlouho jsem to nedělala.
Obrázek uživatelky
profil
Já šperky také nechávám vyčistit přes ultrazvuk.
Obrázek uživatelky
profil
zlaté šperky vyvarím v 36% peroxide vodíka/pozor! nie perly!/ sú nádherne lesklé ako nové.
Obrázek uživatelky
profil
občas je nechávám vyčistit přes ultrazvuk
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Přehledné srovnání bankovních i nebankovních půjček online na Usetreno.czNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles