Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Pěvecká show SuperStar 2018 zná své porotcePěvecká show SuperStar 2018 zná své porotce Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 18.03. 2018
Dnes má svátek Eduard
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Svatováclavské hody v Rouchovanech v krojích

23. 09. 2010 | Kultura

O víkendu 25. a 26. září se v Rouchovanech na Třebíčsku konají tradiční krojované svatováclavské hody podle starých zvyků. Rouchovany patří mezi málo obcí na Vysočině, které každoročně drží hody v krojích a zájem mladých lidí je stále velký.

            Stárci a stárkové začínají přípravu na hody několik dnů předem. Je potřeba připravit a naškrobit kroj, napéct hodové buchty, které pak děvčata rozdávají a také postavit májku, pod kterou se tancuje. „V pátek navečer za pomoci celé dědiny postavíme na náměstí máju. Potom se stárci přesunou do sokolovny, kde si připravují rozmarýny a chutnají víno,“ přibližuje Jaroslav Horký, který v průběhu hodů zastává funkci rychtáře a po celý rok se společně s manželkou stará o kroje.

            V sobotu v 14.00 se všichni sejdou u stárkové, kterou je letos Magda Nováková. Ti, co se přijdou podívat, dostanou hodové koláčky a mohou průvod stárků s kapelou doprovodit před rychtu. Tam budou v 15.00 stárci žádat rychtáře o hodové právo a poté se bude pod májou tancovat. Od osmi hodin večer budou v sokolovně držet hody ženatí.

            Neděle začíná v 10.00 slavnostní mši svatou a od dvou hodin se opět všichni sejdou u stárkové. „Vo třech začne program na městečku pod májou, kde se bode zavádět a podávat připitek s rozmarynem,“ přibližuje rychtář Jaroslav Horký. Součástí programu je také vystoupení folklorního souboru Rouchováček, kde mladí z Rouchovan získávají vztah k tradicím a k folkloru už od dětských let. Nebude chybět tradiční čtení paragrafů, které se nesou v tomto duchu: Všeci co tancujó, musijó tancovat na tři cóle vod těla. Kdo be tak nedělál pude do šatlave. Pro hospodské platí tento: Kdebe se plitl hospodské pánbičkovi do řemesla a michál be do vina vodo, chytne se, strči se mo hlava do putynke s vodó a musi piskat čtyri sloke pisničke – Teče voda proti vodě. „Znám všechny paragrafy nazpaměť, ale přesto jsou každý rok něčím jiné, je to kouzlo atmosféry. A na náměstí nenajdete nikoho, koho by nepobavily,“ říká dlouholetý stárek Jiří Voborný.

Historie rouchovanských hodů sahá až do třicátých let minulého století. Díky místním se zachovala archivní dokumentace a také vzory krojů a výšivek. Kroje jsou ručně vyšívané a hodnota jednoho kroje se odhaduje na osmdesát tisíc.

Autorka: Eva Fruhwirtová


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
to je zábava v ľudovom štýle
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Mašle