-Komerční sdělení-
Máte doma nového člena rodiny? Roztomilý chlupatý přírůstek si rád hraje a učí se novým věcem a vy přemýšlíte, kdy je ten správný čas začít s jeho výcvikem. Čím dříve, tím lépe. Toto heslo platí i pro výcvik pejsků. Proto je ideální začít s tréninkem od malého štěňátka, abyste ze svého chlupáče vychovali pohodového a poslušného psa. Jak na to? Rozhodně se nebojte cvičáku. A jak si vybrat ten správný? To vám poradíme na následujících řádcích.
Kdy začít s výcvikem?
Výcvik je vhodný začít již od malého štěňátka. Od samého začátku si však musíme stanovit směr výchovy a co štěněti povolíme a nepovolíme. Pokud se vybraného směru budeme držet, pejsek brzy zjistí, kde je jeho místo, a v dospělosti s ním nebudou žádné problémy. Obecně platí, že čím menší pes, tím kratší by tréninková lekce měla být. „Pro tříměsíční štěně je hodina strávená na cvičáku velmi náročná a musíme počítat s tím, že pozornost neudrží tak dlouho. Proto je lepší náročnější úkoly zařadit na začátku a v druhé půlce tréninku by se naopak mělo učit něco jednoduššího,“ radí Zuzana Sequensová ze společnosti SpokojenyPes.cz.
Je dobré si vybrat cvičák, který zaujme nejen prostředím, ale i přístupem výcvikáře. Určitě velkou roli hraje vzdálenost od bydliště. Pokud je v okolí více cvičáků, jistě není od věci zjistit si reference. „Pokud reference nenajdete, doporučuji kouknout alespoň na nabídku lekcí, kolik psů bude ve skupině a na jak dlouho,“ doporučuje Zuzana Sequensová z e-shopu SpokojenyPes.cz. Pozor, ne každý cvičák nabízí všechny druhy výcviku. Pokud budete chtít cvičit například obranářský výcvik či agility, budete se muset poohlédnout po cvičišti se širší nabídkou. Většina cvičišť nabízí různé druhy výcviku, ale vždy by měl být v nabídce základní výcvik pro všechna plemena psů.
Trenér je základ
Základ správného výcviku je trenér. Někdy si nedokážeme všimnout drobné chyby, kterou s pejskem děláme, a proto je dobré využít oko zkušeného trenéra. Je dobré mít na začátek stejného trenéra, který bude se psem cvičit pravidelně, pozná jeho slabá místa, zvyky a dovednosti a s kterým budete spolupracovat dlouhodobě. Než si trenéra vybereme, je dobré si o něm něco zjistit. Jaké má reference, zkušenosti a případně jakých výsledků dosáhl on sám se svým psem.
Cvičák jako bezpečné místo
Výcvik psa může probíhat téměř kdekoliv, a je dokonce žádoucí jej trénovat v různých situacích a prostředích. To si ovšem můžeme dovolit pouze ve chvíli, kdy už má pes zvládnuté základní povely a dovednosti. A hlavně vybudovaný vztah s páníčkem. Na úplný začátek, kdy pes ještě neposlouchá, je dobré si vybrat cvičák, který má alespoň nějakou svou část oplocenou. V oploceném prostoru lze cvičit bez problémů i úplné začátečníky bez obav, že pes zmizí někde v dáli a zbytek času ho budete nahánět.
Každý pes potřebuje pro trénink nějakou motivaci, tedy odměnu za dobře provedený úkol. Nejčastěji to bývá pamlsek nebo hračka. Odměnou ale může být i kontakt s majitelem, kontakt s cizím psem či volnost v běhání. Principem pozitivní motivace je zadání jednoduchého a snadno splnitelného úkolu, po kterém následuje pochvala nebo jiná odměna. Tento proces vede k další nadšené spolupráci a dychtivosti po novém úkolu a pochvale nebo jiné odměně. Úkoly mohou být postupně náročnější, ale vždy by měly být nastaveny tak, aby je pes byl schopen splnit, protože je již chápe z předchozí práce.
Trénink s neposlušným psem
Pokud trénink psa neprobíhal odmalička tak, jak měl, stále existuje šance na nápravu. Napravení chyb je však dlouhodobý proces, proto nečekejte, že přijdete na cvičiště a vše bude vyřešeno během jedné či dvou lekcí. Většinou jde o běh na dlouhou trať, při kterém se budete učit další a další postupy, díky nimž se bude pejsek posouvat blíže k cíli. Vždy je dobré si uvědomit, že problémem není pes samotný, ale pouze jeho chování, a s tím se dá pracovat!