Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Střelec - roční horoskop na rok 2023Střelec - roční horoskop na rok 2023 Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 10.12. 2023
Dnes má svátek Julie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Bojíte se bacilů? Pravou podstatu vám ukáže Prima ZOOM

23. 07. 2023 | Televizní tipy
Jsou to nejrozšířenější obyvatelé Země. Žijí tady odjakživa a jsou považovány za nebezpečné, nebo dokonce smrtící, ale to není všechno. Viry jsou mnohem více. Asi 50 % našeho DNA pochází od virů. Pomáhají tvořit imunitní systém, poskytují nám dlouhodobou paměť a užitečně působí uvnitř našeho trávicího traktu. Ale když lidstvo naruší a změní přirozenou biosféru zvířat a zničí biodiverzitu, z virů se může stát velké nebezpečí.

To nás učí historie epidemií od spalniček přes AIDS a Ebolu až po covid-19. Tento dokument nás zavede na exkurzi do fascinujícího světa výzkumu virů. A pokusí se najít odpovědi na nečekané otázky a překvapivé vědecké teorie: stál na počátku všeho života nějaký virus? Jak je možné využít viry v léčbě? Proč se z virů náhle stávají patogeny? Jak se dá pandemiím, jako je covid-19, předcházet nebo je aspoň účinně omezit? Sledujte a zjistíte, že miniaturní částice proteinu, ve kterých jsou uloženy dědičné informace, nejsou ani tak smrtící hrozbou jako spíše nepostradatelnými architekty veškerého života.

Bojíte se bacilů? Pravou podstatu vám ukáže Prima ZOOM:


Bojíte se bacilů? Pravou podstatu vám ukáže Prima ZOOM23. 7. 23.00 Virus v nás

Virus v nás (repríza středa 26. 7. v 16:55)


Viry jsou nejúspěšnějším druhem na Zemi a jsou vládci světa. Hrály zásadní roli v celé historii života na Zemi i při jeho vzniku před čtyřmi miliardami let. Vědci hledající stopy po původu života zjistili, že si viry dokážou udržet svou DNA neporušenou i ve vroucí kyselině v agresivním prostředí sopek. Byly vždy hrozbou. Viry jsou součástí přírody, a čím víc ji ničíme, tím jsou nebezpečnější. Člověk je nositelem tisíců virů. Nejběžnější forma virů jsou fágy a každý člověk má v sobě unikátní fágy. Viry a bakterie jsou ve vzájemném souladu, ale pokud se rovnováha změní, stanou se nebezpečnými. Viry se rychle mění, mutují a vytvářejí téměř nekonečné množství druhů. Rovnováhu narušuje rychlý nárůst populace, změna klimatu a ničení životního prostředí. Hustota obyvatelstva a jeho velká mobilita usnadňuje rychlost přenosu.

Hlavním důvodem virových epidemií je nárůst hustoty obyvatelstva, vznik městských center a úzký kontakt se zvířaty. Na začátku byla domestikace zvířat. Nejničivější pandemie španělské chřipky, která zasáhla v roce 1918 celý svět, měla svůj původ v chovu dobytka. Vyžádala si na 50 milionů obětí na lidských životech. Epidemie AIDS na začátku 80. let vzešla z lovu a konzumace šimpanzů. Teprve po deseti letech byl vyvinut účinný lék. V roce 1995 došlo v západní Africe k šíření smrtelného viru Ebola. Předpokládá se, že nákaza má svůj původ u netopýrů a kaloňů. K epidemii coronaviru, která se rozšířila do celého světa, došlo v roce 2019 v Číně. U ostrova Curaçao v Karibském moři vědci zkoumají korálové útesy. Viry pro ně mají obrovský význam, protože udržují jejich společenství pod kontrolou a ničí nebezpečné bakterie. Ve znečištěném moři okolo hlavního města je jich méně a agresivní bakterie zabíjejí korály. Stejně je ohroženo 75 procent všech korálových útesů na světě. Viry i léčí. V gruzínském hlavním městě Tbilisi funguje Centrum fágové terapie. Centrum je kontaktním místem pro celou Evropu a léčí bakteriální infekce. Fágová terapie nemá téměř žádné vedlejší účinky.

Zdravý život na Zemi potřebuje rozmanitost, která musí být v rovnováze. To platí pro všechny formy života. Příroda se reguluje sama, lidstvo je jen její součástí. Zvířata, rostliny a lidé musí žít ve vzájemném souladu. Viry byly přítomny na počátku veškerého života, jsou motorem evoluce, ale i hrozbou, pokud bude lidstvo pokračovat v ničení biologické rovnováhy systému na Zemi.

Zdroj, foto: Prima ZOOM

Vendula Flassig Vrablová
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Bojíte se bacilů? Pravou podstatu vám ukáže Prima ZOOM:

Bojíte se bacilů? Pravou podstatu vám ukáže Prima ZOOM
Bojíte se bacilů? Pravou podstatu vám ukáže Prima ZOOM
Bojíte se bacilů? Pravou podstatu vám ukáže Prima ZOOM
 
Čtěte takéKomentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !