Je to sice paradox, ale diamanty jsou tvořeny z uhlíku, jednoho z nejčastějších prvků v přírodě. Diamant činí vzácným až způsob jeho krystalizace. Ta totiž v historii probíhala za extrémních podmínek, které panovaly například před 3 miliardami let v hloubce okolo 200 kilometrů pod zemí! Aby vznikl diamant, bylo zapotřebí vyvinout tlak až 70 tun na cm2 při teplotě vyšší než 1300 °C.

Samozřejmě že se při hledání provádí i klasická povrchová těžba a kopání důlních chodeb, ale tato metoda je nejnáročnější, a tím i nejdražší. Vždyť aby bylo možné získat pouhých 0,2 g diamantu, musí se průměrně vytěžit až 250 tun horniny. Hledání diamantových nalezišť je během na dlouhou trať. Může trvat i desítky let, a to s nejistým výsledkem.
Pokud se diamanty najdou a vytěží, putují k dalším odborníkům, kteří je roztřídí podle barvy, velikosti, tvaru a kvality, a následně je ocení. Nejslavnějším městem v Evropě, kde se diamanty brousí v renomovaných dílnách a získávají tak svůj jedinečný třpyt a vzhled, jsou Antverpy. Zde probíhá také burza a prodej diamantů zkušeným obchodníkům.

Obchodník, který chce tuto burzu navštívit, musí splňovat přísná kritéria. Zdaleka se sem nedostane každý. Člověk žádající o členství na burze za sebou musí mít jako obchodník s diamanty již určitou historii, musí doložit své obraty obchodu s diamanty, stát se akcionářem burzy a musí projít bezpečnostním řízením. Navíc se za každého nově příchozího člena musí zaručit 2 stávající členové burzy.
Tito obchodníci posléze nakoupené diamanty prodávají jako investiční prostředek nebo je předají specialistům, kteří tyto vzácné drahé kameny zakomponují do tolik žádaných šperků a vytvoří umělecké dílo vysoké hodnoty.
Zdroj, foto:
Diamonds International Corporation
Diamonds International Corporation