Odkrajujeme pouze spodní dřevnatou část. Když jemně nařízneme konec výhonku, měla by vytékat bílá tekutina, podle toho poznáme, že je chřest čerstvý. Nejkvalitnější je část od špičky hlavičky. Patří mezi dietní zeleninu, která je vhodná při redukční dietě.
Pěstování chřestu
Můžete ho pěstovat také na zahrádce, pěstování je náročnější. Chřest patří mezi vytrvalé rostliny, jehož výhonky sklízíme až třetí rok od výsadby. Má rád teplá a slunná místa. Výsev provádíme na jaře z malých černých semínek, která můžeme předem namáčet v teplé vodě. Osivo klíčí pomaleji. Po vyklíčení rostlinky ihned jednotíme a přesazujeme na záhon. Sazenice chřestu celé dva roky jenom ošetřujeme, okopáváme a přihnojujeme. Přílišná zálivka mu škodí. První výhonky sklízíme až třetím rokem od výsadby na jaře od dubna až do poloviny června. Při dobrém ošetřování jsou keříčky pěkně husté a vysoké asi 1,5 m. Na jednom místě ho můžete pěstovat i 15 let. Když necháte výhonky po sklizni vyrůst a rozvinout, vypadá chřest stejně jako asparágus. U nás se pěstuje na jižní Moravě.Chřest a naše zdraví
Léčivé účinky chřestu byly známy už v minulosti. Má velice vysokou výživnou hodnotu a přitom málo kalorií, proto se dobře hodí při redukčních dietách. Obsahuje velké množství vitamínu E, a C, vitamíny skupiny B, kyselinu listovou. Ze stopových prvků je to především draslík, zinek, železo a jód.Má příznivý vliv na naše zažívání. Pomáhá pročišťovat organismus při jarních očistných kůrách. Patří mezi elixír mládí, zabraňuje předčasnému stárnutí buněk. Působí dobře na cévy, krvetvorbu, nervový systém a spánek.
Pomáhá také lépe se soustředit. Prospívá kůži, jeho účinky ocení lidé trpící kožními ekzémy a akné. Lidé s překyselením žaludku by měli chřest konzumovat jen zřídka.
Chřest v kuchyni
V kuchyni má chřest mnohostranné použití. Lze ho konzumovat za syrova, ale i tepelně upravený. Je výborný do zeleninových salátů, na obložené mísy a chlebíčky. Můžete ho vařit a také zapékat. K nejšetrnějším úpravám patří vaření v páře. Můžeme si ho připravit v pařáčku s petrželovým máslem. Zapečený v troubě se sýrovou omáčkou. Přidáváme ho jako přílohu k masovým pokrmům, do těstovin a na pizzu. Dá se také konzervovat do slaného nálevu. Vynikající je také samotný, s postrouhaným sýrem nebo přelitý trochou rozpuštěného másla.
Chřest patří mezi výživnou a zdravou zeleninu, která by neměla chybět v našem jídelníčku.
Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz