Ti samozřejmě s ničím novým nepřicházeli, těšili se na (ne)zasloužený důchod a raději se do ničeho nepletli. Mladí kolegové plní ambicí chtěli vyzkoušet doposud nevyzkoušené, což záleželo tak trochu i na řediteli školy, zda povolí kohoutek již tak nedostávajících se financí. Přestože naše společnost nebyla ještě zdaleka připravena na tržní hospodářství a internet ještě nebyl běžně dostupný, založili jsme ve škole fiktivní firmu. Náklady na založení nebyly enormní, protože sídlo měla ve škole, plat běžel jen vyučujícím v rámci výuky, ale žáci samozřejmě žádné příjmy neměli, protože fiktivní firma nevytváří žádný skutečný zisk.
Spočívalo to především v tom, že jsme se tam v rámci
povinných hodin zašívali, protože jak jistě uznáte, vydělávat fiktivní
peníze ve fiktivní firmě není tou správnou motivací asi pro nikoho. Možná je pro někoho motivací, že se naučí pracovat s počítačem, s faxem, ale to se dá i bez fiktivní firmy v rámci firemní praxe, kam jsme stejně ve vlastním zájmu chodili. Fiktivně jsme též pracovali čili jsme se tam spíše zašívali u počítače,
na kterém jsme tak maximálně hráli karty. Občas jsme do jiné fiktivní
firmy např. v Německu poslali fax.Vrcholem celé aktivity bylo, že jsme podnikli třídní výlet do Německa, kde jsme navštívili fiktivní firmu. Nevím, co si z toho kdo odnesl, ale alespoň poslat fax snad dokázal každý, což se tehdy při nástupu do firem hodilo. Dnes v době internetu je fax téměř zbytečný, ale tehdy se faxovalo ve velkém množství a řada elévů profaxovala celou pracovní dobu.
Naše fiktivní firma se nakonec přenesla i na naši závěrečnou maturitní pásku, kam jsme si dali tento nápis: "Všechno bylo fiktivní". Když jsme potom nastoupili do práce, museli jsme našemu heslu dát za pravdu. Ono totiž je hezké umět něco teoreticky, ale praxe je často trochu jiná. I fiktivní firmu ve škole je třeba budovat, protože podobné firmy v zahraničí existují leta.
Autor:pppeettrr
Likér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Bramboráky - nejoblíbenější recepty
Hrajte s námi SUDOKU online !
Školní rok a školní prázdniny v roce 2025/2026

















