V létě nezapomínáme na jejich rosení. Rostlinky mají rády světlo, přímé sluneční záření jim škodí, proto dáváme v létě rostlinku do stínu. Špatně snáší změny prostředí. Při nedostatku světla je rostlina slabá. Fíkusy mají rády dostatek vody, zejména v létě, substrát udržujeme vlhký, ale nesmíme ho přelít, rostlinka by neměla stát ve vodě. V zimě zálivku omezíme. Snese suché ovzduší, ale zejména mladým listům prospívá občasné rosení.

Fíkusy mají rády lehký a propustný substrát. Mladší rostlinky přesazujeme jednou ročně, starší co dva roky, do většího květináče. Nikdy nevolíme příliš velký květináč, protože rostlinka nezvládne zpracovat přebytečnou zálivku a může končit hnilobou kořenů a jejím úhynem. Rozrostlejší fíkusy ve velkých nádobách nepřesazujeme, každý rok odebereme část svrchní zeminy a nahradíme jej novým kvalitním substrátem. Začátkem jara můžeme fíkusy seříznout, bohatě se rozvětví. Abychom si rostlinku udrželi krásnou a také zdravou, potřebuje ke svému životu pravidelnou zálivku, hnojení tekutými hnojivy, stálé prostředí, nestěhování rostlinky z místa na místo a vhodnou pokojovou teplotu.
Choroby rostliny
Při přelití rostlinky dochází k hnilobě kořenů, listí postupně žloutne, opadává a rostlinka uhyne celá. Velmi suché prostředí způsobuje hnědnutí a zasychání listů. Při prudkých změnách prostředí, zejména teplot, fíkus shazuje zelené listy a často hyne. Přirozeným procesem stárnutí je ztráta nejspodnějšího listu, což se projevuje u stromovitých fíkusů. Žloutnutí listů způsobuje nedostatečná výživa. Proto ji po celé období růstu přihnojujte vhodnými hnojivy v doporučených dávkách. Zasychání a svinování listů. U převislých fíkusů bývá nejčastější příčinou sluneční záření, nízká vzdušná vlhkost nebo přesychání substrátu.Fíkovník je nenáročná rostlinka, která při správné péči může dlouho zdobit interiér vašeho bytu.
Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz