Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 Kdy se letos slaví Den otců 2024?Kdy se letos slaví Den otců 2024? Léto - čas jahodLéto - čas jahod Jak správně pečovat o orchideje?Jak správně pečovat o orchideje?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 30.05. 2024
Dnes má svátek Ferdinand
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Na cestě po rumunské Moldávii

6. 09. 2017 | Televizní tipy
S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem skrz Pekelnou šíji na prohlídku historického města Jaš, mezi vinice u Cotnari za pomalým vinařem a do pohoří Cehlau za řádovými sestrami, které provozují cukrárnu.


Vítejte v Rumunsku, v kraji zaslíbeném toulkám po venkově a horách. Pouť cestovatelů baťůžkářů často končí v Sedmihradsku, přitom vydat se dál na východ do Moldávie, je neméně zajímavé. Už jen vstupní brána zvaná Bikazská soutěska stojí za prožitek. Klikatá silnice zaříznutá hluboko mezi skaliska vzbuzuje respekt. Už před dvěma tisíci lety tady manévrovaly římské legie. Ve středověku, v období Moldavského knížectví, tudy projížděla družina Štěpána III. Velikého (1433–1504). Byl to úspěšný bojovník a zbožný muž. Po každé vyhrané bitvě nechal postavit kostel. I proto je dnes Moldávie duchovním centrem Rumunska. Po celé zemi nenajdete tolik kostelů a klášterů jako právě tady. Uvnitř duchovních staveb jako by se zastavil čas. Budíček v klášterech obstarává primitivní nástroj zvaný toaca. Jde o ohoblované prkno, do kterého jeden z mnichů buší dřevěnou paličkou. Denní řád se dělí mezi bohoslužby a práci. V ženském klášteře v Durau vyrábějí zákusky. Cukrárna je hned za branou kostela.



Na cestě po rumunské MoldáviiDo Rumunska se jezdí za rustikální exotikou. Tyto pohnutky místní těžkou chápou, ale vůbec jim nevadí, když se posadíte na vesnickou lavičku vedle nich a budete pozorovat cvrkot. Třeba vpodvečer, kdy nastává na vsi pozdvižení. Lidé shánějí své kravky z pastvy. Vodu pro dobytek čerpají ze studní ještě pořád pomocí rumpálů. A naproti vám vyrábí metlář košťata do chlévů.

Město Jaš dává zapomenout na chudý moldavský venkov. Po tři sta let bylo hlavním městem Moldavského knížectví a dokonce několik let i kapitolem nově vznikajícího Rumunska.

Především zdejší neoklasicistní paláce z obrozenecké doby tvoří architektonickou korunu Moldávie. Jednu z budov, hotel Traján, dokonce projektoval Gustave Eiffel. A proč právě slavný francouzský architekt? Kdysi se přátelil s jašským starostou.



Na cestě po rumunské Moldávii  můžete sledovat

6. 9. 2017 od 21,00 hodin na ČT2!







Zdroj, foto: Česká televize


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !