Zazimování begóniíZazimování begónií Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 06.12. 2021
Dnes má svátek Mikuláš a pozor na čerty!
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Krizovka + top 5 bachovek pro těhotenství, porod a šestinedělí

6. 05. 2011 | Porod

Krizová esence (Rescue Remedy) – tzv. „Krizovka“, první pomoc a prostředek 1. volby, který si žena může obstarat a použít, kdykoli potřebuje. Seznam indikací pro Krizovou esenci by vydal na několik samostatných článků, v krátkosti alespoň několik z nich (v těhotenství na stres, napětí, různé strachy, paniku, přecitlivělost, výkyvy nálad, nervozitu, nevolnosti, závratě, …;


Univerzální prostředek k porodu pro rodičku, novorozence i její doprovod; prostředek 1. volby pro matku i miminko při zpracování traumatického porodu, kromě jiného pomáhá tělu rychleji zpracovat „dozvuky“ narkózy nebo epidurálu a vyloučit z těla anestetika; v šestinedělí jako psychická podpora a urychlení stabilizace, pomáhá lépe zvládat stres spojený s novou rolí, včas podaná může zabránit rozvoji poporodní deprese (vždy je ale zároveň nutná konzultace s odborníkem!)


bachova terapie ve spánkuŘeší problémy s kojením; zklidňuje podrážděná, neklidná a nepřetržitě plačící miminka; přidává se do směsí na zpracování traumatických zážitků po potratech; je výborným prostředkem pro ženy, které nemohou bez zjevných fyzických příčin otěhotnět (přirozeně nebo pomocí umělého oplodnění); během umělého oplodnění poskytuje ženám chybějící psychickou stabilitu a pomáhá tělu lépe zvládat vedlejší účinky léčby.


Oliva (Olive) – na velkou fyzickou únavu a vyčerpání (využití v těhotenství, při porodu i v šestinedělí).


Vlašký ořech (Walnut) – na změny a ochranu před vnějšími vlivy (využití v těhotenství, které je nepřetržitých 9 měsíců změn, také při jakékoli přecitlivělosti - na jídlo, pachy, situace; při porodu jako esence přechodu - může pomoci vyvolat porod po termínu nebo spustit zastavený porod, v šestinedělí pro matku i miminko na snadnější přizpůsobení se nové situaci).


Kejklířka skvrnitá (Mimulus) – na známé strachy, které dokážeme pojmenovat jako např. strach z komplikací, z vyšetření, z porodu, z bolesti, z nástřihu hráze, z císařského řezu, strach jak zvládnu péči o miminko, jestli budu dobrá matka, …(využití v těhotenství, při porodu i v šestinedělí).


Snědek okoličnatý (Star of Bethlehem) – na šoky, traumata a jejich následky, např. odběr plodové vody a další vyšetření, císařský řez, porod kleštěmi nebo vakuumextraktorem, extrémně bolestivý nebo vyčerpávající porod, šokové stavy při porodu a po něm (krvácení, infekce, zástava srdce, embolie, alergická reakce na léky,…), porod je rodičkou subjektivně vnímán jako traumatizující i přesto, že z medicínského hlediska nedošlo k žádným komplikacím, novorozenci, kteří trpěli nedostatkem kyslíku, nedonošené a postižené děti, potraty,…).


Červený kaštan (Red Chestnut) – na strach o druhé, v tomto případě o miminko (využití v těhotenství, při porodu i v šestinedělí).


Kde si „bachovky“ obstarat


„Bachovky“ vám na míru vybere a těhotná ženanamíchá zkušený terapeut s praxí. Konzultace trvá obvykle hodinu a odnesete si z ní 30ml užívací lahvičku, která Vám při standardním dávkování vydrží cca. 4 týdny. Krizovou esenci koupíte ve formě kapek, spreje nebo pastilek buď u vašeho terapeuta, v e-shopech s „bachovkami“, v dobře zásobených obchodech s produkty alternativní medicíny, biopotravin a ekodrogerie a také v některých lékárnách.


Osobní zkušenost:


Pozitivní vliv Bachových esencí jsem poznala nejvýrazněji při porodu mého druhého dítěte. Přestože se říká, že „bachovky“ pomáhají pouze na psychické stavy, osobně mi poskytly podporu jak fyzickou, tak psychickou.
Co se týká fyzické stránky, porod byl plánovaný císařským řezem (z důvodu císařského řezu při porodu prvního dítěte). Proběhl objektivně v pořádku a já jsem hned, jak mi to stav po částečné narkóze (od pasu dolů) dovolil, začala kapat Krizovou esenci do čaje – jediné tekutiny, kterou jsme mohly konzumovat.


Krizovou esenci  jsem zároveň intuitivně kapala i na čerstvou jizvu po řezu. Překvapilo mě (v porovnání s 1. porodem císařským řezem), jak rychle jsem se po porodu „rozchodila“, dokázala jsem se opravdu velmi rychle postarat sama o sebe a mého stavu si všimli nejen moje „spolupacientky, ale i někteří lidé z personálu a skoro nechtěli věřit, že jsem rodila „císařem“. V porovnání s 1. porodem se mnohem rychleji hojila i jizva.


Psychické souvislosti kolem porodu byly složitější a o to víc mě překvapilo, jak pohodově vše proběhlo. Obrovská radost z narozeného chlapečka byla ovlivněna v prvé řadě samotným faktem, že rodím znovu císařským řezem a vědomím, že strávím ještě minimálně 24 hodin na JIP. Dále mi bylo smutno po dvouleté dcerce, která byla poprvé přes noc beze mě a protože jsem rodila 23. prosince, věděla jsem, že s ní a ostatními členy rodiny (dokonce ani se svým čerstvě narozeným synem) nestrávím Štědrý den a svátky.


Pár dní po porodu také odjížděl můj manžel na půlroční zahraniční misi. S ohledem na všechny okolnosti jsem byla ráda (a věřím, že to bylo díky Bachovým květovým esencím) za to, jak celý porod dopadl a jak rychle proběhla poporodní rekonvalescence. Po dceři se mi samozřejmě stýskalo, ale zatímco na JIP mnoho pacientek z nejrůznějších důvodů plakalo, já jsem byla v klidu a vše brala s nadhledem. Soustředila jsem se jen a jen na rekonvalescenci a kojení a byla jsem dokonce prosta všech úzkostí o miminko, které mě doprovázely po 1. porodu.


Na „bachovky“ nedám dopustit a když se mi nedaří bolístky nejrůznějších druhů zaléčit způsobem, kterým jsem zvyklá, nastupují obvykle kapky nebo krizový krém. Poslední „kousek“ byl, když se dcerce udělalo na očičku ječné zrno. Byl večer a ona si stěžovala na bolest, vřídek byl na prasknutí, na pohotovost to nebylo, doma jsme neměli žádné oční kapky ani krém…na prst jsem si kápla Krizovou esenci a lehce dcerce potřela víčko. Do dvou hodin bylo očičko zřetelně klidnější.    


Autor: Monika Nyklíčková
Zdroj: Respekt k porodu.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !