Amerikánka. Příběh o holce, která přestala utíkat.Amerikánka. Příběh o holce, která přestala utíkat. Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 08.10. 2024
Dnes má svátek Věra
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Návrat žáků do školy: Jak pečovat o jejich zrak?

28. 09. 2024 | Výchova
Se začátkem školního roku se vrací děti do svých tříd a školních lavic. Tento přechod může být náročný nejen pro děti, ale i pro jejich oči. S dlouhými hodinami trávenými ve škole, domácími úkoly a zvýšeným používáním digitálních zařízení je důležité dbát na zdraví zraku i jeho prevenci.

Jak poznám, 

že dítě potřebuje brýle?


V České republice nese odpovědnost za zdraví dětí pediatr nebo praktický lékař pro děti a dorost, kteří jsou často prvními, kdo detekují různé smyslové poruchy, včetně těch zrakových. Preventivní kontroly jsou naplánovány na 3., 6., 12. a 18. měsíc života dítěte, následně ve třech letech a poté pravidelně každé dva roky až do 17 let. “Máte-li jakékoli podezření na problémy se zrakem u vašeho dítěte, je nezbytné co nejdříve navštívit očního lékaře. Pokud si dítě stěžuje delší dobu na bolesti hlavy, rozmazané vidění, jestli sami pozorujete, že dítě špatně vidí, neváhejte a objednejte ho na vyšetření,” radí oční lékařka MUDr. Soňa Paluříková.

Znamení, že vaše dítě potřebuje brýle


    • Mžourání nebo naklánění hlavy: Děti, které při čtení či sledování televize neustále mžourají nebo naklánějí hlavu, mohou mít problémy s ostrým viděním.
    • Časté bolesti hlavy: Přetrvávající bolesti hlavy, namáhání očí i nepříjemné pocity po činnostech vyžadujících soustředění, mohou být příznakem problémů se zrakem.
    • Držení věcí moc blízko nebo moc daleko: Pokud vaše dítě neustále drží knížky nebo obrazovky příliš blízko obličeje nebo naopak až moc daleko, mohlo by to napovědět, že může mít krátkozrakost nebo dalekozrakost.
    • Výkon ve škole: Děti s nekorigovanou oční vadou mohou mít problémy ve škole, zejména při čtení z tabule nebo učebnic.
    • Časté mnutí očí nebo nadměrné slzení: Děti, které si často mnou oči nebo nadměrně slzí, mohou trpět očním nepohodlím či podrážděním.
    • Abnormální postavení očí: Zaměřte se na to, jaké má vaše dítě postavení očí. Pokud si všimnete, že oči uhýbají ven nebo k nosu, či jinam, navštivte očního lékaře.

Jaké je vhodné osvětlení při učení?


Při psaní domácích úkolů nebo čtení knih je důležité zajistit dostatečné osvětlení. Nedostatečné světlo může oči namáhat a vést k únavě a bolestem hlavy stejně jako umělé osvětlení. Ideální je přirozené denní světlo, ale pokud to není možné, použijte kvalitní stolní lampu, která poskytne dostatek světla bez oslnění. “Největším problémem pro oči bývají zejména blikající žárovky. Klasické žárovky vybírejte proto s převahou teplého žlutého odstínu světla. Ideálně plnospektrální žárovky. Světlo by mělo být dostatečně silné, aby osvětlovalo celou pracovní plochu, ale ne tak silné, aby oslepovalo. Využívejte lampy s možností nastavení intenzity světla. Jakmile se v uměle osvětleném prostoru budou děti pohybovat v zimě delší čas, nezapomeňte dopřát jejich očím také oddych. Měla by to být co nejdelší přestávka na denním světle, ale klidně je můžete naučit pár očních cviků,“ doporučuje Soňa Paluříková a upozorňuje také na fakt, že dnešní děti tráví velkou část svého času před obrazovkami – ať už během školního vyučování, hraní her nebo sledování videí. Tento nadměrný čas může vést k takzvanému digitálnímu očnímu napětí. Doporučuje se dodržovat pravidlo 20-20-20, což znamená každých 20 minut strávených před obrazovkou se podívejte na něco ve vzdálenosti asi 6 metrů po dobu 20 sekund.

Oční jóga pro žáky, kterou si může zacvičit celá rodina


    • Pohybujte očima nahoru a dolů, opakujte 10x.
    • Pohybujte očima z leva do prava, opakujte 10x.
    • Stejný pohyb udělejte také šikmo – z pravého dolního rohu do levého horního, a naopak.
    • Mrkejte rychle po dobu jedné minuty, protože mrkání pomáhá zvlhčit oči a zlepšit jejich flexibilitu.
    • Následuje kroužení očima po směru hodinových ručiček, následně proti směru.

Jak vybrat vhodné brýle pro děti?


Výběr správného rámu a zajištění správné velikosti je pro pohodlí a zdraví zraku vašeho dítěte zásadní. Určitě je lepší navštívit kamenné prodejny osobně, zvláště, pokud se jedná o první brýle. Při výběru pak zvažte následující faktory jako je přesnost předpisu, velikost i materiál a odolnost rámečku. Je třeba dítěti vybrat dioptrické brýle s odbornou pomocí optiček přesně na míru, skla se pak zabrušují podle předpisu očního lékaře. Pravidelné oční kontroly jsou nezbytné pro zajištění aktuálnosti předpisu, který se během let u dětí téměř vždy mění. V optice se následně při výběru obruby ujistěte, že nosník pohodlně sedí na nose dítěte. Hledejte obruby, aby středy zornic byly ve středu brýlí, aby obruby dobře seděly na nose a neklouzaly. Dětské brýle musí vydržet aktivní životní styl. Vybírejte proto odolné materiály, jako je acetát, pružné plasty nebo titanové obroučky. Tyto materiály jsou lehké a ideální pro každodenní nošení.


Zdroj, foto: Alensa



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !

Šperky