V dnešní uspěchané stresující době, je teplo rodinného krbu a domácí pohoda jako oáza v poušti. A tak spousta z nás už přišla na tu krásnou skutečnost, že si tuto pohodu můžeme vylepšit ještě o čtyřnohého přítele, který nás vždycky rád vidí, vítá a je smutný, když odcházíme. Je takovou chlupatou jistotou se studeným čumákem a upřímnýma, oddanýma očima. Toužíme po něm, když jsme ještě sami, když potkáme lásku svého života, i jako kamaráda pro naše budoucí děti. A tady nastávají varianty časové osy pořízení chlupáče.
Nejprve pes
Některé páry si pejska pořídí jako takové malé miminko, protože si na to opravdové ještě netroufají, či se chtějí ujistit, že zvládnou péči o živou bytost a vyzkouší si tak i svého partnera, jestli je on či ona ten pravý, pravá. Zkrátka taková zkouška na nečisto.
Pokud přistoupí k jeho výchově zodpovědně, příchod miminka – toho lidského – je pak možná o něco jednodušší. Pejsek zná své místo, nejen to v pelíšku, ale i v jeho lidské smečce a hranice toho, co může a co ne.

Nejprve dítě
Tato opačná situace, kdy k miminku pořídíme pejska, s sebou nese větší úskalí a větší škálu možných problémů, neboť ke křehkému stvoření pořídíme štěňátko, jako roztomilou neřízenou střelu. A tak máme rázem dvě mláďata, která si dělají, co chtějí a vzájemně si mohou, i když nechtěně, ublížit. Bezpečnostní opatření jsou pak náročnější. Nehledě na to, že i takové venčení se může pro čerstvé rodiče stát noční můrou.
Obecně se dá říci, že ať tak či tak, vztah dítě a pes může být pro oba velkým přínosem, parťáctvím, hnacím motorem a krásným obohacením. Učí naši ratolest zodpovědnosti už od útlého věku a správná dávka nějakých těch bakterií a špíny, jak už někteří lékaři usuzují, pomůže i k lepší imunitě.
Imunitě nejen té zdravotní, ale imunitě proti smutku a špatné náladě.
Není přeci nad to – velký či malý – přitulit se k tomu chlupatému kožíšku a nechat se oblíznout studeným čumáčkem.