To byl syn ještě malý, když jsme spolu byli v lese na houbách. Sbírali jsme křemenáčky, praváky, klouzky a jiné jedlé houby, kterých ten rok byl dostatek. Syn se ale stále rozčiloval, proč sbíráme jen ty "ošklivé" hnědé hřiby a krásné, červené tam necháváme. Měl tendenci sbírat právě ty krásné a já mu v tom bránila. Vysvětlila jsem mu, že ty červené s tečkami jsou jedovaté muchomůrky a my bychom se jimi otrávili. Spokojil se nakonec s tímto vysvětlením, přesto si pořád mrmlal pod nos: "Takové krásné, a jsou jedovaté." Nešlo mu to do hlavy, jak les může vyprodukovat takové skvosty, které on ani nikdo jiný nesmí jíst. Docela mu to zkazilo i sběr krásných jedlých hub.

Jen ve školce pak tvrdil paní učitelce, že měl na večeři muchomůrky. Paní učitelka mu jeho slova chtěla vyvrátit a říkala mu: "To ne, Lukášku, muchomůrky jsou takové červené, s tečkami." A Lukáš na to: "Však jo, ty jsem jedl. Mamka mi říkala, že jsou jedovaté!"
Jindy jsme byli v lese v zimě a přišli jsme ke krmelci plnému sena. Syn se mě ptal, proč to tam je. A tak jsem mu vysvětlila, že krmelec slouží k tomu, aby tam myslivci a ti, co mají rádi zvířátka, dávali pro srnky, jeleny, daňky a ostatní zvěř stravu. Syn si chvilku hrál u krmelce a já si tam odpočinula. Když jsme pak přišli na horskou chatu a chtěli se najíst, tak jsem marně hledala v batohu sušenky, jablíčka a další drobnosti, které jsme si vzali z domu. Nebyly tam. A tak jsem se syna zeptala, jestli o nich něco neví. Podíval se na mě takovým pohledem a pak řekl: „Mami, víš přece, že mám rád zvířátka.“
Vše mi hned došlo: Naše svačina skončila v krmelci…
Dnes je již syn velký, do lesa chodíme rádi stále, ale muchomůrky už nesbíráme, nejíme a ani nedáváme sušenky do krmelců…
Pegonela - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz