Vyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříkuVyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříku Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Den otců v roce 2022Den otců v roce 2022 Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 24.05. 2022
Dnes má svátek Jana
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Psí obezita, strašák, který může i zabíjet

23. 06. 2021 | Zvířátka
Omezený pohyb, překrmování, rozmazlování a nevhodný výběr krmiva jsou nejčastější příčiny obezity u psů. Často chceme v dobré víře svému mazlíčkovi dopřát a nevědomky mu tím ubližujeme. Jak poznat, jestli pes trpí obezitou a jak se jí vyvarovat ?

„Vždyť já ho nepřekrmuju, dej si tady máš kousek šunky anebo vždyť náš Bobík vůbec nic nežere.“ Tak mnohdy může vypadat začátek obezity. Na první pohled, chceme pro svého parťáka to nejlepší. Ovšem na ten druhý, může mít „dopřávání dobrot“ ošklivé následky.  „I když se může zdát obezita neškodná, není tomu tak. Vzniká nadbytkem kalorií v kombinaci s nedostatkem pohybu. Obzvláště v době pandemie, kdy jsme trávili více času doma. Po celý rok je potřeba dbát na správnou krmnou dávku svého mazlíčka, popřípadě omezit nezdravé pamlsky a přidat pohyb. Obezita má vliv na vnitřní orgány, podílí se na onemocnění srdce, dýchacího systému nebo na nemocech trávicího a močového ústrojí.

obezita psích mazlíčkůOn není tlustý, je jen dobře živený


Máte pocit, že se váš pes za poslední dobu lehce zakulatil? To, jestli je pes obézní poznáte snadno po hmatu či případně i pohledem. Každý pes by měl mít zúžený pas v oblasti trupu a žebra byste měli snadno nahmatat. Pokud je nenahmatáte a zúžený pas taktéž nevidíte je čas na změnu. Postupně navyšte denní energetický výdej.  Přiměřeně k věku a zdravotnímu stavu psa přidejte více procházek, omezte nezdravé dobroty z lednice a piškoty anebo je, pokud možno nahraďte pamlskami přímo pro psy. Vhodné jsou například Doxneo bez obilovin, umělých konzervantů a barviv. Dalším krokem k regulaci hmotnosti, pokud je pes v dobré fyzické kondici, je začít psí sport či různé agility.

Pokud je obezita větší, je vhodné vybrat granule typu light, které obsahují snížené množství tuků a jsou celkově méně energetické. Zároveň zpravidla obsahují i doplňky pro hubnutí, například L-carnitin, který urychluje spalování tuků, a také často i doplňky na klouby, protože pohybový aparát obézního psa je více zatěžován. Alternativně je možné vybrat i granule pro dospělé psy nebo granule pro všechny věkové kategorie, které mají nižší obsah tuku.

Stejně jako v případě obezity u lidí, i v případě psů je důležitá důslednost. Ta se vyplatí především v začátku, díky ní jsou vidět výsledky dříve, které mohou motivovat k další práci. Pokud se podaří dosáhnout opět optimální váhy, váš pes se bude určitě cítit lépe a bude mít velkou šanci, že se dožije vyššího věku, než kdyby zůstal obézní.

„Velmi bych ocenil, kdyby si lidé uvědomili, že strava má klíčový vliv na zdraví psa a netýká se to jenom psů obézních, ale všech. Pokud má být pes dlouhodobě v dobrém stavu, musí dostávat kvalitní krmivo,“ uzavírá odborník na výživu.


Zdroj, foto: Krmiva Pučálka

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !