Proč „opuštěné deštníky“, vysvětlím záhy. Je tu doba dešťů, postpodzimních a předzimních plískanic. Vyjdete s pomocníkem potřebným, deštníkem, otevřete, máte skládací a ajta - drát povolil, potah pošramocený - co dělat, dosloužila ochrana účesu a odění.
Pomoc je nasnadě - prodejna blízká - mají vše, od špendlíku až po lokomotivu - pravilo se kdysi v Divotvorném hrnci pana Jana Wericha. Není tedy divu, že již na několikerého odložence jsem narazil v průchodu za obchodem mého oblíbeného prodejce. Chodím k němu na levnou obuv - zpravidla jednosezónní. Obchod přecpaný, výběr přenáramný. Majitel zaměstnává dvě důchodkyně, raději se neptám, zda na smlouvu. Roztomilou češtinou mi radí při nákupu bot - číslování je poněkud vachrlaté, moje tři a čtyřiačtyřicítka odpovídá asijské pět - případně šestačtyřicítce. K mému konstatování, že bota je těsná či volná se dozvídám: „Ty nebój, to pude toprý, tó se natahne, vis“ nebo také „...nebój, to se srazi“. Pokud se domníváte, že patřím mezi „socky“, které neví, kde mají kupovat, vyvedu Vás z omylu. Ve značkové prodejně zakoupil můj nejmladší syn obuv podobného tvaru, za cenu o jeden řád vyšší /tedy desetkrát dražší/, nevydržela mu ani tu jednu sezónu a při reklamaci se dozvěděl že „je nosil asi v nevhodném počasí...“

Deštníky dále - pominu-li jejich úlohu v divadelním představení „Svatba pod deštníky“- čtenářky a čtenáři mých starších vzpomínek vědí, o čem je řeč, pak je to setkání s odborníkem - deštníkářem. O něco starší kamarád a spolupracovník, Jožka K. Patřil k méně oblíbené etnické skupině, sám vystudoval, stal se důlním technikem, své děti dovedl až k absolvování vysokých škol. Pár příslušníků svého etnika, kteří se odhodlali pracovat v podzemí dolů, řídil tvrdě a neúprosně, měl na ně zvýšené nároky a dobrý vliv. Dva z nich, už také dlouhodobé penzisty, občas potkávám a na svého „vychovatele“ vzpomínají v dobrém. Výborný muzikant, dobrý společník, v důchodu nezahálel. K opravám hudebních nástrojů, hlavně houslí /dovedl i kytary, klarinety a cimbály/ si přibral také, v té době ještě trhem nepřehlcené deštníky. Klasické, i ty stále na menší velikost skládací. Odmítal lámající se hliník. „To mi sem nenos, takovej šunt!“ Ještě dnes mi to zní v uších. Měl jsem u něj protekci, široký okruh příbuzenstva dodnes jím renovované deštníky využívá. Před lety, v jednom dni nad rozebranými houslemi odešel, škoda, mohl tu „ještě pobejt“... Vidíte, moji milí, moje drahé, kam může zavést staříka pohled na opuštěný, polámaný a odhozený deštník. Ty své si chráním, když je deštivo, raději nevycházím, mohly by mi zmoknout, že áno? Přeji vše dobré a kdybychom se letos nesetkali „Šťastné a veselé...“
Jjardamalej - čtenář
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz