Už je den bílý... zahlaholil jsem onehdy zrána na svou, dosud klidně pochrupující choť.
Pak mi to zaplo a po tomto krátkém recitativu jsem pokračoval dále už zpěvně:„...jááá musíííím mííti šííf naloženýýý…“, čímž jsem dosáhl nejen probuzení výše zmíněné, ale i vybavení si dávno zasutých vzpomínek z let ještě dávněji minulých.
Bylo to přesně na prvního máje v sedmapadesátém. S mými vojenskými pány jsme se dohodli, že moje setrvání ve škole, připravující budoucí důstojnickou elitu je - slušně řečeno - málo perspektivní. Opustil jsem tedy školu, která ze mne měla učinit budoucího mladého poručíka, který bude mít v „tornistře“ maršálskou hůl a z úrodné Hané jsem odjížděl dosloužit devět měsíců na daleký český sever, do míst, kde Labe mezi pískovcovými skalami opouští naši vlast.
Zatímco moji spolubojovníci se chystali na prvomájovou oslavu a večerní veselici, pohodlně v poloprázdném vlaku jsem přemýšlel o tom, co mi přinesou dny příští.
Poněkud mne děsila vzdálenost od rodiny, v té době měl můj prvorozený již přes dva roky. Paradoxem byla později zjištěná skutečnost, že při setrvání ve zmíněné škole, jsem se mohl v září téhož roku dočkat jejího přeložení do místa, odkud bych se domů k rodině dostal pěšky za dvě hodiny svižné chůze...

Velitelem této jednotky byl Franta... Nadporučík František K.,velmi často povyšovaný do hodnosti kapitána a stejně často degradovaný o stupínek níže.
Dobrák chlap, nechával vedení jednotky na svém politickém zástupci - ten vojnu doslova žral, i když na to neměl a staršinovi roty - vojácký typ, o kterém později vyšlo najevo, že patří k tehdy jaksi nevhodné 4% menšině a byl z vojska „vystoupen“.
První otázka mého nového velitele mne poněkud překvapila.
Vzpomenul jsem si na feldkuráta Katze - ptá se Švejka - byla to třetí otázka: „Pijete kořalku?“ a odpověď tázaného: „Poslušně hlásím, že kořalku nepiju, jenom rum.“
Otázka mého nového velitele byla jednodušší: „Piješ pivo?“
Má kladná odpověď jej zřejmě uspokojila, zavolal dozorčího roty, pověřil jej, ať mi ukáže „cimru“- luxus, samostatný malý pokojík /dnes je v této budově hotel „U Kaple“- Thunovská kaple naproti je historický skvost/.
Další - už ne povel - byl „Jdeme na jedno...“ a po několika málo minutách jsem se ocitl v místě, pro mne úplně exotickém. Pravá, nefalšovaná námořnická krčma. Paní šenkýřka, fortelná ženská v letech, utopenci s cibulí pod skleněným šturcem a hosté - jeden námořník vedle druhého, pruhovaný trička, tetování, čepice matróské i kapitánské, a hlavně - harmonika heligonka a zpěv.
Zkrátím to opět. Zbylé měsíce do konce vojenské služby jsem často v tomto zařízení v době volna pobýval. Naučil jsem se spoustě šífařských písniček, ta zmíněná v úvodu na melodii Hájku, háječku, hájku zelený... se zpívávala vždy v závěru večera, četné její sloky jsou nepublikovatelné ani v nočních hodinách. Dodnes si pamatuji slova i melodii písničky o kapitánu Smarkovi a jeho lodi jménem Jas, i na četná vyprávění kapitánů a lodníků říční i námořní plavby, někdy i námořníků, kteří sloužili v c.a k. maríně.
Zatímco jsem ucucával svá dvě tři piva, Franta měl svých 12 desítek /nebo 10 dvanáctek, aby se stupně vyrovnaly/, nasával jsem atmosféru, pro mne dosud neznámého prostředí. Poměrně brzo jsem se od první návštěvy aklimatizoval. Dokonce jsem dal do placu svůj příspěvek zde dosud neznámé písně pirátské - měl jsem ji z poválečného období mého skautování.
Někdy jsem doprovázel Frantu, mnohokrát jsem byl návštěvníkem sám, někdy jsem si pro svého velitele na telefonní avízo musel dojít a poskytnout mu podporu - doslovně, nebyl příliš stabilní.
Pochopil jsem příčiny jeho pomalého služebního postupu, měl jsem ho docela rád, velel, ale neubližoval, podporoval náš pěvecký a estrádní soubor, dovedl se vcítit i do touhy mladého vojáčka, východňára - „Súdruh nadporučík, chcel bysem zajeť za Marjenkou...“
Oblíbil jsem si tuto oblast naší země. Bohužel, bylo to přece jen trochu daleko k častějším návštěvám. Přesto to vyšlo při jedné cestě do Drážďan, kdy z budovy, dříve vojenské, se stalo zařízení ubytovací a mohl jsem tak vzpomenout události snad deset let staré. Co nevyšlo, byla návštěva mé námořnické krčmy - víte, že ani nevím, zda byla ještě v provozu?
Co zůstalo? Melodie a slova písniček děčínských šífařů - nedají se zapomenout...
A co Vy, moji milí, mé drahé - máte také nějaké své nezapomenutelné melodie?
Jardamalej - čtenář
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz