Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 18.02. 2018
Dnes má svátek Gizela
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

5 nejčastějších otázek o družstevním bydlení

8. 05. 2014 | Moderní bydlení
V poslední době se v souvislosti s bydlením stále častěji zmiňuje i družstevní bydlení. Dokonce se staví i nová družstevní výstavba. Položili jsme proto pět základních otázek o tomto typu bydlení předsedovi stavebního bytového družstva Františku Sojkovi.

Má družstevní bydlení nějaká rizika?

Vždy záleží na daném členu družstva - nájemníkovi. Pokud plní své členské povinnosti a řádně uzavře nájemní smlouvu, nemusí se ničeho obávat. Jestliže však porušuje předem dohodnutá pravidla, tedy například neplatí smluvně stanovené družstevní nájemné, užívá byt v rozporu s uzavřenou nájemní smlouvou, svým jednáním omezuje ostatní nájemce, pak musí počítat s tím, že družstvo zasáhne ve prospěch ostatních nájemců, aby jeho chování usměrnilo. Pokud nájemce nezmění své chování a nedojde k nápravě, družstvo se s takovým členem může i rozloučit. Slušní a poctiví lidé se tedy nemají čeho obávat, družstvo bude stát vždycky na jejich straně.

5 nejčastějších otázek o družstevním bydleníCo vše je třeba zařídit při převodu družstevního bydlení do osobního vlastnictví?
Členství v družstvu směřuje k tomu, aby družstevník splatil veškeré náklady na pořízení bytu. Nejprve musí uhradit družstevní podíl. Zbytek doplácí nájemným po dobu 20 až 25 let. A po splacení celé hodnoty bytu může družstevník zažádat o převod bytu do osobního vlastnictví. Samotný převod zajišťuje dotyčné družstvo, takže odpadá většina starostí s úřady.

Co se stane, pokud družstevník náhle nebude schopen platit nájem?
Každý se v životě může dostat do finanční tísně. Družstvo si vytváří rezervy, které mají sloužit na úhradu budoucích předpokládaných oprav. Do těchto fondů může družstvo sáhnout v případě, že nájemník nemůže uhradit potřebnou částku. Pro člena družstva tak vzniká prostor pro řešení problému. Pokud se mu to v daném čase nepovede, může si zajistit převedení svého podílu na někoho, kdo jeho závazky vyrovná.  

Je pravda, že při převodu družstevního bytu nemusím platit daň z příjmu a daň z převodu nemovitosti?
Současná legislativní úprava nahradila pojem daň z převodu termínem daň z nabytí nemovitosti. A tento akt skutečně nepodléhá zdanění. Převod družstevního podílu navíc zařídí žadateli samotné družstvo, takže se vyhne zdlouhavé úřední administrativě. Pokud jsem členem družstva více jak pět let a rozhodnu se převést svůj podíl na někoho jiného, jsem navíc osvobozen i od daně z příjmu. A to v případě jakékoli částky. U dražších nemovitostí může totiž daň činit i statisíce.

Dostanu při převodu družstevního bytu ve srovnání s prodejem obdobného bytu v osobním vlastnictví méně peněz?
V praxi tomu tak většinou nebývá. Levnější může být družstevní byt pouze tehdy, pokud jeho vlastník, tedy družstvo, činí potíže s převodem. Tyto případy jsou však výjimečné.Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Na vnuka převedete členská práva a povinnosti.A byt bude jeho.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles