Ostružiny - pro pochutnání i zdravíOstružiny - pro pochutnání i zdraví Borůvky - víte o nich všechno?Borůvky - víte o nich všechno? Školní rok 2020/2021Školní rok 2020/2021 Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 18.09. 2020
Dnes má svátek Kryštof
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

5 tipů, jak vyzrát na vedro v podkroví

24. 08. 2020 | Moderní bydlení
Bydlení v podkroví má své kouzlo – ovšem jen do chvíle, než se během horkého léta místo pod střechou promění ve „žhnoucí peklo“. Přes den se vedro stává nesnesitelným, v noci narušuje spánek... Dáme vám tipy, jak můžete v takových místnostech snížit teplotu, aby byly snáze obyvatelné.  

1. Než začnete stavět...
Pokud si stavíte dům, na možnost přehřívání podkrovních místností byste měli myslet už ve chvíli, kdy připravujete projekt. Samozřejmostí je dobrá tepelná izolace, myslete také na správné větrání střešního pláště – poraďte se proto s odborníkem. Pokud zvolíte světlou a lesklou úpravu střešní krytiny, bude střecha pohlcovat méně tepla.  

Tip: Využít můžete rovněž protisluneční fólie na okna, která dokážou odrazit nežádoucí záření.

dům2. Klimatizujte – ale s mírou...
Už při projektování stavby je rovněž vhodné myslet na možnost zavedení klimatizace. Pokud bydlíte už v „hotovém“ nebo je pro vás její instalace příliš nákladná, řešením může být rovněž mobilní klimatizace – ta však ochladí jen jednu místnost, proto ji musíte buď přenášet, nebo přístrojů pořídit více.

Nezapomínejte také na ekonomické a ekologické dopady a při používání mějte zavřená okna – k mobilním klimatizacím lze dokoupit speciální těsnění oken, které zvyšuje účinnost přístroje.

Tip: Rozdíl mezi teplotou v klimatizované místnosti a okolní teplotou by neměl překročit 5 °C, což mnoho lidí nedodržuje a pobyt v klimatizované místnosti pak může způsobovat zdravotní obtíže jako je chraptění, zhoršení alergie vinou cirkulujících alergenů v uzavřeném prostoru, rýma, angína nebo syndrom suchých očí.

3. Braňte interiér před slunečními paprsky
Ačkoliv je sluníčko příjemné, jeho žhnoucí paprsky mohou zahřát interiér na nesnesitelnou teplotu. Předcházejte proto problémům a nevpouštějte je dovnitř! Nezastíněné okno (zejména to jižně a západně orientované) propouští dovnitř až 88 % slunečního záření. Svit se odráží od nábytku i stěn a může dráždit oči. Vzduch se navíc stává nedýchatelným, vnitřní prostor se přehřívá... Proto nezapomínejte na vhodné stínění – ideálně exteriérové žaluzie, které mají až desetkrát větší účinnost než ty interiérové, jelikož odrazí až 80 % slunečního záření zpátky ven.

K zastínění větších oken se nejlépe hodí lamely ve tvaru „z“, naopak, majitelé bytů ocení žaluzie s lamelami ve tvaru písmene „s“, protože vytvářejí v uzavřeném stavu účelnou a elegantní celistvou plochu. Zajímavou „vychytávkou“ venkovních žaluzií je dvojité naklápění lamel. Dolní částí si klidně zastíníte televizi nebo počítač a horní částí proniká dostatek světla.
 
Tip: Moderním a elegantním řešením jsou rovněž screenové rolety. Mají schopnost odrazit nebo pohltit takřka veškeré přímé i rozptýlené sluneční záření, které na ně dopadá. Jen malou část cíleně propouští do interiéru, a to díky jemné perforaci. Tím vznikne příjemné šero umožňující běžné domácí činnosti. Na růstu vnitřní teploty se propuštěné světlo prakticky neprojeví. Tok energeticky vydatného slunečního záření tedy screeny zastaví ještě před oknem a okno není přímo ohříváno.

4. Chladný vánek
Už naši předkové věděli, že voda pomáhá ochladit přehřátý vzduch uvnitř domu. Proto si vedle postele dávali lavor na chlazení nohou, závěsy zvlhčovali rozprašovačem nebo v místnosti věšeli mokré prádlo. Později se umisťovaly nádoby s ledem před ventilátor... Dnes existují moderní zvlhčovače vzduchu, které zajistí v místnosti příjemnější klima, dostupné jsou rovněž čističky vzduchu, které fungují jako ventilátor – jejich výhodou je, že zatímco klasický větrák víří nečistoty v ovzduší, což způsobuje problémy zejména alergikům, přístroje, které v sobě integrují čističku, vzduch těchto nečistot zároveň zbavují.

5. Nepřehřívejte a větrejte
Vyhněte se v létě používání zdrojů tepla jako je například trouba, ale také pokud jde o vaření, volte raději rychlá jídla, aby byla plotna puštěná co nejkratší dobu. Nezapomínejte, že teplo produkuje i televize či monitor, proto minimalizujte jejich chod.

Tip: Čerstvý vzduch se snáze dýchá, ovšem pokud venku zuří tropy, zároveň otevřeným oknem vpouštíte dovnitř horko. Vytvořte proto průvan, aby vzduch cirkuloval, a snažte se větrat buď k večeru, nebo brzy ráno. Nejnižší teploty jsou totiž v létě kolem čtvrté hodiny ranní, maxima naopak dosahují mezi 13. a 15. hodinou.

Zdroj, foto: Isotra


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !