Už jsem tu párkrát popisovala krásu šumavských slatí a těm, kdo je ještě neznají, se snažila přiblížit Jezerní a Tříjezerní slať - dvě ze tří nejznámějších a pro turisty přístupných jihočeských slatí. Říká se, že to nejlepší se má nechat vždycky na konec. Nevím, jestli to stoprocentně platí i pro tentokrát, kdy se s vámi chci s tímto tématem rozloučit. Poslední slať, o které chci nyní psát, je totiž pro mě osobně i nejkrásnější...
Chalupská slať
leží stejně jako její výše zmiňované „kolegyně“ v I. zóně národního parku Šumava. Najdete ji ve střední části Šumavy, necelý kilometr za obcí Borová Lada, v části zvané Svinná Lada (asi 10 km východně od známé Kvildy). Také ona začala vznikat na konci doby ledové, ale od většiny šumavských slatí se odlišuje tím, že se vyvíjela v místě s nižší nadmořskou výškou (kolem 900 m)a tím pádem vyššími průměrnými ročními teplotami a menším úhrnem vodních srážek. Proto tato slať představuje tzv. přechodové rašeliniště - přechodný typ mezi údolními vrchovišti (vytvořeným kolem Vltavy a Křemelné) a horskými vrchovišti šumavských plání.
Chalupská slať je spojená mělkou vrstvou rašeliny s menší, severně ležící Novosvětskou slatí (u osady Nový Svět) - celková rozloha tohoto rašeliniště představuje úctyhodných 137 ha. V čem spočívá krása Chalupské slati?
V překrásném kruhovém rašelinném jezírku, které se nachází v její jižní části. Jedná se o největší rašelinné jezírko v České republice s rozlohou 1,3 ha. Krásu jezírka umocňuje řada plovoucích ostrůvků s typicky rašelinnou vegetací (masožravá rosnatka okrouhlolistá, blatnice bahenní, ostřice chudá). Od jara mají na ostrůvcích jezírka i jeho vodách své útočiště divoké kachny, dávno zvyklé na přítomnost člověka (jen pozor na jejich - turisty tolik oblíbené- krmení, za které tu nově hrozí pokuta). Kromě nich tu můžete spatřit i čírku obecnou a po celé léto tu hnízdí čejka chocholatá a bekasína otavní. Dále tu jistě narazíte na vážky, šídla a celou řadu pavouků. Z rostlin jsou typické kromě již zmiňovaných také například rašeliník, brusnice vlochyně a další. Jezírko s průměrnou hloubkou 1,5 m má průměrnou mocnost rašeliny 1,9 m a největší mocnost rašeliny dosahuje až na 7 m.
Celá Chalupská slať byla před několika desetiletími značně zasažena těžbou rašeliny. Před těžbou musela být část rašeliniště odlesněna (zbavena porostů kleče) a částečně odvodněna. Byly vytěženy úzké pruhy, mezi kterými zůstaly nevytěžené tzv. špalky. Celkově byla těžbou rašeliny na Chalupské a sousední Novosvětské slati narušena plocha asi 50 ha. Dnes tyto části slatě poznáte podle toho, že jsou zbaveny porostů kosodřeviny, ale vegetace tu postupně regeneruje: celá plocha zarůstá břízou pýřitou, smrkem a borovicí lesní, nižší a vlhčí vytěžené pruhy zarůstají suchopýrem pochvatým.
Chalupská slať je díky své poloze celoročně přístupná. Dostanete se na ni z menšího neplaceného parkoviště ve Svinné Ladě (zde je i autobusová zastávka). K jezírku vede naučná stezka s povalovým chodníkem v délce 260 metrů. Jako cyklisté budete muset z kol sesednout a zanechat je na vyznačených místech. Stezka byla vybudovaná již v roce 1974, a tak není divu, že chodník prošel nedávnou rekonstrukcí. Vybudovaly se také nové lavičky, informační tabule a u vstupu na stezku hřiště pro děti, kde se nejen pobaví, ale také naučí něco o přírodě. V těsné blízkosti stezky leží i Informační středisko NP Šumava Svinná Lada zřízené v roce 1995, kde si můžete mimo jiné prohlédnout stálou expozici o rašeliništích.
Povalový chodníček ke slati je doplněn řadou informačních tabulí, ze kterých se dozvíte vše nejen o slati, ale i o těžbě rašeliny nebo třeba zdejší vegetaci. Cesta je povolena pouze po tomto chodníčku, mimo něj je vstup zakázán. Chodník je zakončen menší vyhlídkovou plošinou, ze které se můžete dojímat nad krásou jezírka. Při troše štěstí tu mimo letní sezónu v podvečerních hodinách zůstanete sami; pak můžete usednout na lavičku u jezírka a ponořit se v klidu ve svých myšlenkách do jiného světa…
Doufám, že pokud se rozhodnete tato místa navštívit, odnesete si odtud nejen krásné fotografie, ale i vzpomínky a možná také chuť se sem ještě někdy vrátit.
ChytráŽena.cz