Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Vyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříkuVyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříku Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 06.06. 2020
Dnes má svátek Norbert
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Co byste měli vědět, než se vrhnete do vermikompostování

28. 07. 2019 | Domácnost
Z fotek lifestylových časopisů snadno získáme dojem, že kompostování je naprosto jednoduchá, bezúdržbová a čisťounká zábava. Ale pozor! Tak snadné to není. Mějme na paměti, že vermikompostér je živý a jeho obsah se mění s každým dnem. Abychom s ním úspěšně kompostovali, potřebujeme správný zápal a energii, odměnou nám však bude veliká radost.


Co byste měli vědět, než se do vermikompostování vrhnete


Vermikompostování je proces. Není to tak, že kompostér založíte, nasadíte žížaly, vhazujete bioodpad a pak jen čepujete žížalí čaj a hnojíte kompostem. Myslete na to, že doma chováte zvířátka. Jsou to sice jen drobní, poměrně nenároční kroužkovci, ale přesto o ně musíte pečovat.

kompostováníNení nic horšího než žížaly trápit, ať už nedostatkem vzduchu, suchem, horkem či mokrem. Navíc vám v bytě budou tlít zbytky potravin. Někdy se stane, že odřezků a slupek bude moc, začnou plesnivět nebo je navštíví nejrůznější mušky. Naštěstí jsou všechny tyto potíže řešitelné. Pokud se rozhodnete pro domácí kompostování, určitě v tom nebudete sami. Míst, kde můžete sdílet své zkušenosti, je mnoho.Pamatujte, že žížaly jsou veganky! Nechtějí žádné maso, sýry ani kosti. Zato si pochutnají na zbytcích zeleniny i ovoce, kávovém lógru, ale třeba i na papírovém ubrousku. Výjimkou ve veganské stravě jsou skořápky od vajec. Ty, ideálně rozdrcené na malé kousky, žížaly rády.


NEJČASTĚJŠÍ TĚŽKOSTI VERMIKOMPOSTOVÁNÍ


1. Úhyn žížal nebo hromadné útěky
Aby se žížalám dobře dařilo, je důležité je netrápit hlady ani nepřekrmovat, udržovat ve vermikompostéru správnou vlhkost a v neposlední řadě i optimální teplotu. První měsíce, než se kompost rozjede, je možné ho občas pokropit. Později se vlhkost snižuje odčerpáním žížalího čaje nebo vysušením obsahu vermikompostéru kousky natrhaného papíru či kartonů od vajíček. Co se týče optimální teploty, pro šťastné žížaly a úspěšné kompostování udržujte teplotu od 4 do 25 ˚C.

2. Mušky
Mušek, které navštíví váš vermikompostér v různých ročních obdobích, je mnoho druhů a boj s nimi není lehké vyhrát. Na některé platí sirupová past, na jiné lepítka nebo prášek z vaječných skořápek. Návodů, jak si s nimi poradit, je mnoho. Stačí jen hledat, zkoušet a vytrvat.

3. Zápach
Nevábně zavánějící vermikompostér nejčastěji značí, že jste do něj dali příliš mnoho odpadu, který žížaly nejsou schopny zpracovat. Správně vedený vermikompost nezapáchá.NEJVĚTŠÍ RADOSTI VERMIKOMPOSTOVÁNÍ


1. Žížalí čaj
Tuto životadárnou tekutinu začnete čerpat po dvou až třech měsících od založení kompostu. Žížalí čaj je vynikající tekuté hnojivo pro bylinky, pokojové rostliny i zahradu. Doporučené ředění: 1 : 9. Přebytky můžete skladovat při chladnějších teplotách v tmavém prostředí, zamrazit nebo darovat.

2. Kompost
Vermikompost obsahuje živiny a růstové látky pro rostliny. Příznivě působí na vytváření kořenů rostlin a na jejich celkový vývoj. Vermikompost získaný s pomocí žížal je považován za nejúčinnější organické hnojivo. Tak hurá s ním do vašich květináčů a truhlíků!

3. Děláte dobrou věc
Málokdo si uvědomuje, jakou paseku dokáže bioodpad udělat ve směsném odpadu. Často je obtížně spalitelný a právě díky němu skládky tak zapáchají. Přitom je jednoduše hloupost vyhazovat něco, co je možné přeměnit na něco užitečného. Uvidíte, jak na sebe budete pyšní. Vracíte bioodpad do přirozeného koloběhu.


Zdroj, foto: Plastia

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !