Te vajíčka hanácky,
Vestrojeny zlató slámó,
Proslavojó naši Hanó.
Postup zdobení Hanáckých kraslic
1. Ke zdobení kraslic se používá sláma z ječmene a ovsa. (zcela nevhodná na zdobení je sláma z žita)
2. Nejvhodnější barva pro barvení vajec je barva na kůži – lesk slámy na ní vynikne. Natírá se štětcem nebo stříká. Já osobně nejraději používám barvu ve spreji na auta a kov. Barvy vybíráme: černou, klasickou zelenou, modrou a červenou, pěkná je i cibulově hnědá. Kdo chce větší škálu barev pěkně vypadá i tmavě modrá, tmavě zelená a vínová, ale tyto barvy nejsou přírodní a patří k novodobému trendu.
3. Sláma se nežehlí ani nenapařuje. Sláma se nechá uschnout, stébla se zbaví kolínek, potom se podélně rozříznou ostřím nůžek, a zbaví se vnitřní dřeně, vyčistí se prach. Sláma se sama stočí do prstýnků.
4. Hranaté tvary se stříhají ostrými nůžkami, kulaté se vykrojí průbojníkem na perforaci kůže. Z proužků stříháme různé tvary – proužky, kosočtverce, trojúhelníky. Z uvedených základních tvarů se skládají různé geometrické obrazce a ornamenty.
5. Nejvhodnější lepidlo je tekuté (na papír, textil, kůži). Nejlepší lepidlo je HERKULES. Každý tvar se potře lepidlem na nelesklé straně a špendlíkem přenese na vajíčko, prstem jemně přitlačí.)
6. Můj rukopis je 300-700 tvarů na jedné kraslici. Pro začátečníky však doporučuji prvně vystřihnout vetší vzorce a zkoušet kraslice tak o 100-150 tvarů na jedné kraslici.
7. Zdobení jedné slepičí kraslice trvá jeden den, křepelčí 4 hodiny, pštrosí jeden týden :o)
Kraslice jsem se naučila zdobit od mé babičky Anny Dražilové (Nar. 1935)
Umění zdobit kraslice slámou převzala v roce 1945 ve svém rodišti v Šaraticích od paní učitelky Havránkové – Kozlíčkové. V letech 1950-1952 konzultovala svůj rukopis s pracovníky etnografického muzea v Brně. Díky vstřícnosti a ochotě mohla též nahlédnout do depozitáře. Má svůj osobitý rukopis a její tvorba je ve sbírkách muzea doplňována.
V městě Blansku s touto technikou seznamuje děti i dospělé zájemce od roku 1958 do současnosti. Před několika lety uspořádala v Galerii města Blanska samostatnou výstavu kraslic včetně bohaté fotodokumentace. Pravidelně se zúčastňuje programu ukázek lidové tvorby při velikonočních prodejních výstavách, které Galerie města Blanska organizuje.
Svoji tvorbu vystavovala v mnoha městech naší republiky – (Brno, Otnice, Zlín, Třebíč, Znojmo, Náměšť nad Oslavou, Plzeň, Rožnov pod Radhoštěm, Hradec Králové, Olomouc a Vsetín), ale také v zahraničí (Berlín – Uranie, Itálie, Rakousko, Španělsko). Za svoji činnost obdržela mnohá ocenění.
Pokud chcete vědět více či chcete poslat pěkný velikonoční pohled a hlavně pokud chcete nahlédnout pro inspiraci do fotogalerie, navštivte naše stránky věnované Hanáckým kraslicím.
Tak hodně trpělivosti při tvořivosti Vám přeje Mardzallka