Pěvecká show SuperStar 2018 zná své porotcePěvecká show SuperStar 2018 zná své porotce Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Jedeme na výlet
Soutěžte s námi o 400 skvělých výher
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 22.05. 2018
Dnes má svátek Emil
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Je sport v těhotenství tabu? Určitě ne, říkají odborníci

25. 10. 2016 | Těhotenství
Sportovat v těhotenství, nebo ne? Co vlastně můžu? A neublížím miminku? To jsou časté obavy maminek. Odborníci je však uklidňují: Sport v těhotenství určitě tabu není – naopak. Pohyb je velmi důležitý pro udržení fyzické kondice. Důležité ovšem je najít vhodnou míru a věnovat se správným sportům.

Odborníci se shodují: V těhotenství určitě není nutno přestat jakkoliv sportovat a hýbat se, jen je třeba respektovat, že těhotenství je přece jen jiný stav. Těhotenství rozhodně není dobou, kdy bychom měly radikálně hubnout, začínat s intenzivním sportováním nebo trénovat na maraton. Je ale dobré a žádoucí zůstat fyzicky aktivní v rozsahu a intenzitě, která budoucí mamince vyhovuje, a cvičením podporovat správné držení těla. Je to prevence i léčba mnoha bolestí, tělo se tím připravuje na porod a období po něm, kdy bude maminka děťátko nosit, kojit a vůbec kolem něj neustále běhat.

Rychlá chůze, lehký běh, cvičení pro těhotné i aquaerobik

Je sport v těhotenství tabu? Určitě ne, říkají odborníciA jakým sportům se tedy v těhotenství věnovat? Prospěšná je rychlá chůze i lehký běh, pokud je na něj maminka zvyklá, jen pozor na techniku běhu (snažte se o měkký došlap, nezpevněný terén je vhodnější, ale pozor na zakopnutí o kořeny, kameny apod.). Těhotným lze určitě také doporučit plavání, kde již ze samotné podstaty tohoto pohybu nehrozí přetížení nebo úraz. A navíc – voda odlehčuje, proto se těhotným ve vodě obecně líbí. Dobré jsou samozřejmě lekce cvičení a aquaerobiku pro těhotné, kde instruktorky přesně vědí, které prvky zařazovat dle fáze těhotenství, a mohou i poradit cviky na doma.

Pokud si vybíráte kurz cvičení, měl by být skutečně určen pro těhotné ženy a zeptejte se i na jeho skladbu. Cvičení pro první fáze těhotenství může vypadat takto: 15 minut zahřátí formou dynamického strečinku, 20 minut posilování, 20 minut aktivace bráničního dýchání a pánevního dna, relaxace a na závěr zpevnění ve stabilizační pozici. Cvičení pro třetí trimestr se kromě výše uvedeného už ale více zaměřuje na svalovou relaxaci a úlevové pozice, pánevní dno a cviky pro prevenci otoků končetin.

Společné cvičení, společné sdílení

Pokud budete chodit do lekcí, které jsou určeny pro těhotné, je pravidlem, že ve skupince bývá menší počet cvičících a bývají ohleduplnější v nabízených časech. Pokud můžete, cvičte raději v dopoledních a brzkých odpoledních hodinách. V pozdějších odpoledních hodinách je každý člověk více unavený. K dalším výhodám skupinových cvičení patří, že tady máte možnost probrat své radosti i případné starosti se ženami ve stejné situaci a kamarádství navázaná v této době bývají velmi intenzivní…

Ať už budete sportovat ve skupině, nebo samy, myslete na to, že je důležité cvičit pouze v naprosté pohodě. Pokud cítíte únavu, okamžitě zvolněte. Stručně se dá říci, cvičte v takové intenzitě, abyste během cvičení dokázaly běžně konverzovat. Při cvičení nezadržujte dech – zhorší se krevní zásobení plodu okysličenou krví. V těhotenství se zkrátka sportuje pro radost, nikoliv pro výkon. Pokud se vám do sportování nechce, nesportujte. Poslouchejte své tělo, které ví samo nejlíp, co mu vyhovuje. Věřte mu. A hlavně, pokud se rozhodnete nesportovat, nemějte výčitky. Stačí, když si dopřejete příjemnou procházku. V každém případě by měly nastávající maminky dbát na dostatečnou regeneraci, pitný režim a odpočinek.

Jaké sporty nejsou v těhotenství vhodné: Odborníci varují před náročnými silovými a tlakovými sporty a aktivitami, při nichž hrozí pád. Tělo se připravuje na porod rozvolňováním svalů i vazů, proto není vhodné klouby přetěžovat. Je nutné se vyhnout i tvrdým poskokům, doskokům, které přetěžují páteř, a při strečinku nechodit do maximálního rozsahu.

Cvičení se nedoporučuje v těchto případech: Když nemáte ze cvičení radost, jste unavená či vás něco bolí, vyskytne se krvácení, tvrdnutí bříška, pokud lékař doporučí klidový režim, pokud v začátku těhotenství zvracíte a je vám nevolno, tělo si o klid říká samo. Nepodceňujte ani kontrolu váhy – v průběhu těhotenství byste měla přibírat cca 1 kg za měsíc, pokud tomu tak není, nevyčerpávejte se a věnujte se spíše dechovým cvičením.

Zdroj, foto: Juklík
Monkeys Gym

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Je sport v těhotenství tabu? Určitě ne, říkají odborníci:

Je sport v těhotenství tabu? Určitě ne, říkají odborníci
Je sport v těhotenství tabu? Určitě ne, říkají odborníci
Je sport v těhotenství tabu? Určitě ne, říkají odborníci
Je sport v těhotenství tabu? Určitě ne, říkají odborníci
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
3 týdny před porodem jsem jezdila na kole, sice už jen něco kolem 12-16km ale nebyly to rovinky Smajlík záleží jak se kdo cítí a jak probíhá těhotenství Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
tiež som cvičila v tehotenstveSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles