Ostružiny - pro pochutnání i zdravíOstružiny - pro pochutnání i zdraví Léto - čas jahodLéto - čas jahod Čas malinČas malin Borůvky - víte o nich všechno?Borůvky - víte o nich všechno?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 11.07. 2020
Dnes má svátek Olga
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Koloběžky s malými kolečky jsou pro děti spíše zlo, míní odborníci

2. 12. 2019 | Výchova
Koloběžky jsou pro děti i pro dospělé naprosto skvělý a lékaři či odborníky na pohyb doporučovaný sport. Jako ve všech oborech lidského konání zde ovšem platí, že není koloběžka jako koloběžka a kdo se příliš orientuje na cenu, může ve finále „zplakat nad výdělkem“.

Koloběžky, zvláště ty dětské, působí tak trochu jako hračky pro zábavu. Ale nenechme se mýlit, jsou to v podstatě cvičební stroje, které mají při používání podstatný vliv na lidské tělo.  U dětí ve vývinu to pak platí dvojnásob, a proto se opravdu nevyplatí výběr „kolobky“ pro dítě podceňovat.
Pokud už pro vás např. z finančních důvodů není možné pořídit svému dítěti to nejlepší, co trh nabízí, snažte se alespoň vyvarovat toho, abyste mu pořídili to nejhorší a udělali tak jeho zdraví medvědí službu. To se týká právě oněch malých koloběžek s pryžovými kolečky, na kterých často vidíme nejen děti, ale i dospělé. Geometrie těchto koloběžek totiž vede k velmi chybnému držení těla a nesprávnému postoji dítěte, čímž dochází ke špatným pohybovým návykům a budoucímu růstu svalových dysbalancí. Správná geometrie celé koloběžky totiž hraje velmi důležitou roli, na kterou se mnohdy zapomíná.

dítě na koloběžceJak to vidí odbornice i máma


Mgr. Lenka Fasnerová, fyzioterapeutka z olomouckého Centra pohybu, která se léta zabývá jízdou a cvičením na koloběžkách, v tom má jasno: „Stejně jak při výběru koloběžky pro dospělé je vhodné i u dětí volit správnou velikost a koloběžku s vhodnou geometrií, a to vzhledem k vyvíjejícímu se a rostoucímu organismu dětí. V současné době mnoho dětí nemá již v mladším školním věku ideální držení těla, dokonce bych si dovolila říct, že mají vadné držení těla. Volba aktivity, jako je jízda na koloběžce se správnou velikostí a geometrií, může pomoci nastartovat ty správné svaly a podpořit správný stoj. Technika jízdy u dětí se v něm výrazně neliší od techniky jízdy dospělých, kdy důležitý je vzpřímený a pevný postoj na koloběžce, pravidelné střídaní nohou při odrazu, dělání tzv. podřepů na stojné noze.“

Lenka je ale také maminka tří dětí, které všechny na koloběžce jezdí a přidává tak i reálné zkušenosti: „Již 5leté dítě zvládne tuto základní techniku. Moje šestiletá dcera již od čtyř let jezdila na koloběžce s většími koly a zcela přirozeně střídala nohy. Dlouhodobě v Olomouci spolupracuji se sportovní mateřskou školkou, kde právě s dětmi již předškolního věku jezdíme na kolobkách a snažíme se hravou formou děti učit tuto techniku jízdy. Jsem překvapená, jak se i dětem, které se jeví ne příliš motoricky zdatné -  pokud jim dáte vhodný stroj, začnou dařit správné pohyby. I ty jindy trošku líné děti nechtějí najednou z koloběžky dolů.“

Koloběžka sotva na jednu sezónu?


Leckomu by se mohlo zdát, že koloběžka je mnohem jednodušší stroj, než kupříkladu kolo a nedá se toho na ní mnoho zkazit. To je ovšem omyl. Řada levných koloběžek vyrobených z nekvalitních materiálů a dílů se brzy rozhrká, nemá dlouhou výdrž a nepřináší dobrý pocit z jízdy. To potvrzuje i Pavel Štork, jeden z předních českých specialistů na koloběžky: „Na levnější koloběžce budou vždy použity horší komponenty. Levnější či neznačkové brzdy vám prodlouží brzdnou dráhu a špatně se seřizují. Dražší brzdy poskytují společně se soustruženými plochami dvoustěnných ráfků daleko lepší brzdný účinek. Náboje kol na dražších koloběžkách jsou na „průmyslových“ ložiscích, lépe se točí a mají vyšší životnost. Při jízdě hrají také velikou roli kvalitní pláště s nízkým valivým odporem uzpůsobené pro vysoké tlaky huštění. Při volbě levnějších variant hrozí zvýšené riziko defektů a vyšší valivý odpor.“

Podle Lenky Fasnerové jsou u dětských koloběžek velkou výhodou nafukovací kola, protože malá kolečka drncají a to je velice nepříjemné na zápěstí a paže. Jste z nich tzv. vyklepaní. Však si to na té malé koloběžce sami zkuste!


Zdroj, foto: Kostka koloběžky

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !