Dětský den 2019 - kam s dětmi vyrazitDětský den 2019 - kam s dětmi vyrazit Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Jedeme na výlet
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 23.05. 2019
Dnes má svátek Vladimír
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Miminkům svědčí poloha „na tygříka“ i cvičení s overballem

19. 03. 2018 | Cvičení
Pro zdárný psychomotorický vývoj dětí je důležité, aby byly v rovnováze všechny jeho složky – hrubá i jemná motorika, řeč, psychický vývoj i sociální dovednosti. Jejich správný rozvoj podporuje i vhodné cvičení a polohování.

Tempo určuje miminko
Psychomotorický vývoj je souborem dovedností v oblasti hrubé a jemné motoriky, řeči, psychického vývoje a sociálních dovedností. Pro zdárný vývoj miminka je důležité, aby všechny tyto složky byly v rovnováze, správně a ve správný čas se rozvíjely a vzájemně se doplňovaly. Jednotlivé vývojové fáze na sebe přesně navazují a není dobré je uspěchat nebo přeskakovat třeba z toho důvodu, že jiné dítko je ve stejném věku o něco dál. Každé miminko má svoje vlastní tempo – pokud se vyvíjí postupně a žádné základní dovednosti mu vzhledem k věku nechybí, pak není třeba se ničeho obávat.

Zábavný overball
S miminky je dobré cvičit v domácím prostředí již od prvních týdnů. Zařazení do kolektivního cvičení je pak podle Kristýny Přibylové smysluplné od chvíle, kdy se dítě plazí a začíná lézt – tedy někdy od půl roku věku. V té době je většinou již i chod domácnosti stabilizovaný, maminka i dítko mají rituály zažité a cvičení je pro oba vhodným zpestřením společně tráveného času. Cviky, které se na kurzu naučíte, pak můžete doma společně procvičovat. Později můžete pořídit třeba overball, který je vhodný pro mnoho cviků, nebo velký míč, případně šátek, se kterým lze zažít při cvičení také hodně legrace.

Miminkům svědčí poloha „na tygříka“ i cvičení s overballemDobrá pomůcka jste i vy 
Ale pro první měsíce není pro cvičení s miminkem potřeba žádných zvláštních pomůcek. Pro začátek úplně postačí několik pěkných barevných chrastítek a hraček, které dítko zaujmou a motivují ho k pohybům, jež s ním procvičujeme. Dobrou pomůckou jsme ostatně i my sami – dítko se o nás může opírat, zkoušet přelézat naše nohy, houpat se na našich kolenou.

Ve dne na bříšku, v noci na straně
Maminky často zvažují, která poloha je při spaní pro miminko nejvhodnější. Doporučení odborníků se v průběhu let dost mění – jednou se doporučuje spaní na bříšku, pak je zase tato poloha (coby možná příčina syndromu náhlého úmrtí u kojenců) zavrhována. Proto i v tomto případě platí – najít si vlastní cestu a řídit se zdravým rozumem. Při spaní určitě nic nezkazíte, uložíte-li miminko na bok s tím, že je nutné strany střídat, a to nikoli jen kvůli riziku oploštění hlavičky, ale také s ohledem na vývoj páteře. Během dne je určitě od 2-3 měsíce vhodné časté polohování dítěte na bříšku, což je nutné pro posílení zádových a šíjových svalů, a tedy zcela nezbytné pro zdárný pohybový vývoj miminka.
 
Zaměřte se „na tygříka“
Hlavičku miminka je nutné aktivně podpírat až do doby, než ji samo udrží. Pro posílení šíjových svalů je důležitá právě poloha vleže na bříšku, kdy se dítko samo snaží hlavičku zvedat. Pro přenášení miminka je pak vhodná pozice „na tygříka“, tedy bříškem na předloktí rodiče, při níž dítko také motivujeme, aby samo zvedalo hlavičku, ale současně má možnost si ji položit. Varujeme před přenášením miminek v nosičce na břiše, pokud dítě nemá oporu hlavičky. Bohužel nezřídka vidíme, jak v těchto nosičkách visí miminku hlavička v záklonu, protože ji ještě samo neudrží, a to pro jeho psychomotorický vývoj rozhodně dobré není!

Klubíčko pro dobrý výhled
Vhodných poloh pro přenášení novorozenců je několik a je dobré je střídat – jednak to dítko baví a jednak tím opět podpoříme více svalových skupin. Vhodná je poloha v klubíčku s opřenými zády o hrudník rodiče – pokrčené nožky podpíráme pod kolínky a dítko přidržujeme druhou rukou za hrudník – hlava má tak dostatečnou oporu a miminko rozhled. Nejběžnější poloha pro přenášení – opřením hrudníku miminka o rameno rodiče – je vhodná zejména při odříhnutí, ale v prvních týdnech by s ohledem na krční páteř neměla převažovat. Určitě je nutné při této poloze přidržovat dítěti hlavu, aby měla dostatečnou oporu. Kromě zmiňovaného „tygříka“ je samozřejmě vhodná i poloha v náručí, kdy dítko leží na našich rukou a dívá se nahoru.


Zdroj, foto: Monkey´s Gym

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Miminkům svědčí poloha „na tygříka“ i cvičení s overballem:

Miminkům svědčí poloha „na tygříka“ i cvičení s overballem
Miminkům svědčí poloha „na tygříka“ i cvičení s overballem
Miminkům svědčí poloha „na tygříka“ i cvičení s overballem
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Přehledné srovnání bankovních i nebankovních půjček online na Usetreno.czNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !