Pěvecká show SuperStar 2018 zná své porotcePěvecká show SuperStar 2018 zná své porotce Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Jedeme na výlet
Soutěžte s námi o 400 skvělých výher
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 23.05. 2018
Dnes má svátek Vladimír
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Ušetřete za potraviny, pěstovat zeleninu můžete i na balkoně

11. 06. 2017 | Zahrádka
Říká se, že kdo někdy okusil rajče, salát nebo bylinky z vlastní zahrádky, nikdy nebude chtít jiné. Přišla doba, kdy si i městský člověk chce vypěstovat domácí zeleninu nebo bylinky. Zahrádkaření už nepřísluší pouze majitelům zahrad, ale v posledních letech se dostává i na balkony a parapety městských bytů.

Díky tomuto fenoménu může mít po ruce zásobu čerstvých plodů a natí i člověk žijící ve městě. Balkonoví pěstitelé tak nemusí být odkázáni na nekvalitní dovozové potraviny a zároveň díky domácí úrodě ušetří i nějaké peníze.

Trend městského zahradničení nabírá na obrátkách především posledních pár let. V hlavním městě vznikají celé komunitní zahrady, lidé pěstují zeleninu a bylinky na balkonech, stále více lidí kompostuje. Tato touha se v lidech pravděpodobně probudila na základě znechucení nekvalitními potravinami, kterými přetékají regály supermarketů, a inspirovala je k pěstování vlastních, chemicky neošetřovaných plodin. Začít pěstovat zeleninu a bylinky na balkoně je jednoduché.

Nejdůležitější jsou podmínky, hlavně dostatek světla. S tím souvisí i orientace balkonu. Pokud směřuje váš balkon na jižní stranu a v létě tam pere slunce tak, že byste tam s přehledem mohli smažit vajíčka, pak s pěstováním zeleniny příliš nepochodíte. Pokud balkon splňuje kritérium dostatku světla a tepla, můžeme se směle pustit do zahradničení.

pěstování  bylinekJak začít


Doporučujeme sazeničky nakupovat přímo v zahradnictvích, kde je mají zdravé a životaschopné, případně napřímo od pěstitelů na farmářských trzích. V hobby marketech, kde se sazenice prodávají ve velkém, bohužel často nedostávají odpovídající péči, a nejsou proto ani moc kvalitní. Zkušený zahradník vám navíc ke každé rostlině poradí, co potřebuje, jaké rostliny navzájem kombinovat a podobně. Máte pak větší pravděpodobnost, že se z vás stanou úspěšní pěstitelé, kterým bude zahradničení přinášet radost, a nebudete stát rozčarovaní nad schlíplou úrodou.

Pro pěstování na balkonech jsou zvláště vhodné samozavlažovací, protože rostliny pěstované v nádobách rychleji vysychají. Pokud vám nedělá problém myslet na častější zalévání, rostliny můžete zasadit prakticky do jakékoli nádoby, od klasického terakotového květináče přes dřevěnou bedýnku, truhlíky až po plastové květníky. Pamatujte, že rostlinky je třeba zavlažovat odstátou vodou. Vodou právě napuštěnou z vodovodu by mohly utrpět teplotní šok. Důležité je také zvolit kvalitní substrát pro pěstované druhy, který dokáže udržet velké množství vody. Namísto organických hnojiv si raději obstarejte to organické, plné potřebné výživy pro celou sezonu. Hnojit můžete také vlastním kompostem.

Jakou zeleninu lze pěstovat v našich podmínkách?


Dalším krokem je výběr vhodných druhů zeleniny, které je možné úspěšně pěstovat v našich podmínkách. Do truhlíku lze například vysadit balkonové papriky s nízkým vzrůstem, na jaře vysít ředkvičku a dosadit několika sazeničkami salátu či kedluben. Z bylinek se na balkoně s dostatkem světla bude dařit například kopru, bazalce, mátě, meduňce, saturejce, listové petrželi či libečku. Pro pěstování v nádobách jsou také velice vhodná rajčata, ta ovšem tvoří výjimku u podsadby. Tato zelenina je vůči jiným druhům agresivní, proto se doporučuje pěstovat ji zvlášť tak, aby měla dostatek vlastního prostoru a vláhy. Sazenice plodové zeleniny sázíme ve druhé polovině května, kdy už jsou teploty stabilní. V průběhu vegetace nesmíme zapomínat na pravidelnou závlahu a přihnojování.

Zdroj: Ferratum

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Balkon nemám, mám dost velkou zahradu...Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
jsem ráda,že na svém mni balkónku pověsím prádloSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Na naši terasu také po celý den praží slunko, pokud není pod mrakem. Slunko dobře snáší různé druhy paprik a rajčat. Papriky se ale musí chránit před mšicemi a rajčata před některými plísněmi. Ale jsou na to i přírodní prostředky, tak se dá chemii vyhnout. Také některé bylinky snesou slunce, jiné ne. Tak s tím je třeba počítat.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Mám balkon na jižní stranu,takže by to chcíplo horkem.Bazalku mám na okně kupovanou v tescu ,ale přesazenou ,je nádherná.
Obrázek uživatelky
profil
Na balkoně jsme dost zeleninky zkoušeli, když nebyla zahrádkaSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles