Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 26.09. 2018
Dnes má svátek Andrea
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Vyžeňte plevel ze zahrady

6. 04. 2015 | Zahrádka
Boj s plevelem je běh na dlouhou trať. Jeho nepříjemnou vlastností navíc je, že roste mnohem rychleji, než pěstované rostliny. Pokud tedy nechcete, aby se vám zahrada proměnila v zarostlý prales, budete se muset odstraňování plevele pravidelně, ale hlavně pečlivě věnovat. V moderní době naštěstí existuje mnoho pomocníků, kterými se můžete do boje s plevelem vyzbrojit.

Co to vlastně plevel je?

V našich podmínkách je evidováno kolem dvou set rostlin spadajících pod označení plevel. Jedná se o všechny rostliny, které v prostředí rostou proti vůli pěstitele mezi cíleně pěstovanými rostlinami. Ty plevel při svém růstu ochuzuje o vodu, půdu, vzduch, světlo a veškeré živiny, čímž nezřídka dochází až k úhynu pěstované rostliny. Plevel na pěstované rostliny často přenáší také různé parazity a choroby.

Vyžeňte plevel ze zahradyPrevence

Při výsevu nového trávníku dbejte na výběr těch nejkvalitnějších travních semen, abyste plevelu zbytečně nezvyšovali šanci usadit se. Trávník nesekejte na méně než 4 cm, aby mohla tráva vytvářet stín, a tím bránit klíčení plevelných rostlin. Bez světla plevel není schopný růst. Účinnou prevencí je také časté okopávání půdy. Snažte se rostliny vždy vytrhávat už v raném stadiu, než dospějí, vykvetou a vysemení se. Nenechávejte na zahradě rozsáhlá neosázená místa, která plevelem snadno zarostou. Vyčištěné plochy co nejdříve osázejte domácími nebo neinvazivními druhy pokryvných rostlin.    

Na jaře a na podzim provádějte vertikutaci, kterou se případného nežádoucího plevele zbavíte, a půda se skvěle uvolní, čímž dodá trávníku potřebnou stabilitu. Díky tomu bude půda lépe absorbovat dešťovou vodu a distribuovat ji do hlubších vrstev. Nezapomeňte také trávník pravidelně přihnojovat, abyste mu dodali dostatek živin. Během delšího suchého období rovněž nezapomínejte na zavlažování.

Jak s ním bojovat?

Mechanický boj s plevelem stále zůstává tím nejlepším a nejefektivnějším způsobem. Na jednu stranu se jedná o nejpracnější cestu, na stranu druhou si však můžete být jisti, že svoji zahrádku nezamořujete nadbytečnou chemií, což je obzvlášť u zeleninových výpěstků nepopiratelné plus. Do odstraňování plevele se pouštějte tehdy, když je půda mírně vlhká, potom je velmi snadné vytáhnout jej i s kořínky z půdy. Na ně dávejte vždy velký pozor, když totiž odříznete plevelu pouze nadzemní část, bude se spokojeně množit dál. Pokud se zbavujete většího plevele, jako například pampelišek, můžete si pomoci speciálními vytrhávači, které vám práci urychlí a zjednoduší. Po odplevelení záhonek nikdy hned nezalévejte.

Zkuste přírodní přípravky

Pokud jste se rozhodli pro boj využít speciální roztoky, vyzkoušejte biologicky odbouratelné produkty, jako například výluhy z kopřiv, ocet nebo sůl. Tyto roztoky stačí jednoduše nastříkat přímo na nežádoucí rostliny. Velmi dobře funguje také obyčejná horká voda. Tu stačí na rostliny nalít, nechat je uschnout a odstranit zbytky.

Větší zaplevelené plochy můžete zlikvidovat následujícím způsobem: pokryjte je průsvitným igelitem a nechte na ně několik dnů působit sluneční paprsky. Půda pod igelitem se tím rozpálí a vysoké teploty všechen plevel zničí i s půdními patogeny.

Zdroj, foto: Gardena

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Vyžeňte plevel ze zahrady:

Vyžeňte plevel ze zahrady
Vyžeňte plevel ze zahrady
Vyžeňte plevel ze zahrady
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Sice celkově zajímavé,ale mě by třeba zajímalo jak na pampelišky a jetel. Z trávníku vypíchává pořád a jetel vytrhávám a je ho ta stejně víc a víc
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles