Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Vyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříkuVyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříku Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 06.06. 2020
Dnes má svátek Norbert
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Zapomeňte na sezení s překříženýma nohama. Dejte je nahoru.

28. 03. 2020 | Péče o tělo
Moderní způsob života je u mnohých z nás spojen s dlouhodobým sezením či stáním. Nedostatek pohybu a dlouhý čas strávený v jedné poloze přitom mohou být důvodem různých zdravotních komplikací – od nadváhy a bolestí zad, přes otékající nohy, metličky a křečové žíly až po hemoroidy. Jak nám pomůže změna sezení?

Co může způsobit sezení s nohou přes nohu?

Nejen ženy v sukni často používají právě tento způsob sezení. Pravdou ale je, že může vést například ke zvýšenému krevnímu tlaku, kdy dojde ke stlačení velkých krevních cév a krev poté teče v dolních končetinách pomaleji. Částečné přerušení krevního oběhu znamená, že se krev shromažďuje a zvyšuje tlak na ostatní cévy. Ze stejného důvodu může dojít k poškození nervových zakončení nebo objevení se metliček a křečových žil. Jejich základem je rozšíření žil, kterým se tělo zvýšenému tlaku v dolních končetinách brání. Při výčtu zdravotních rizik nemůžeme zapomenout ani na bolesti zad způsobené nepřirozenou polohou páteře.

nohyJak tedy správně sedět?

Při správném sezení je důležité mít židli nastavenou tak, aby kolena byla v pravém úhlu. Nebojte se opřít si záda o opěradlo s tím, že při práci na počítači by měl být monitor umístěn rovně před tváří (pozor na předsouvání hlavy vpřed). Tato poloha je vhodná i pro cviky podporující krevní oběh dolních končetin, které slouží jako prevence vzniku otoků, metliček a křečových žil. Cvičit můžete přímo při práci například tak, že se budete střídavě opírat o špičky a o paty. Můžete také natáhnout nohy před sebe a postupně propínat a krčit chodidla jedné a druhé nohy.

Změna sezení je první krok, co dál?

Pokud se u vás objevují kvůli dlouhému sezení otékající nohy, nebo již máte viditelné metličky a křečové žíly, pouze změna sezení bohužel nepomůže. Je důležité navštívit praktického lékaře, který vám dá další tipy na změnu životního stylu a případně vám doporučí venofarmaka – léky na posílení žilní stěny a podporu žilního oběhu. O léčbě přitom lékař rozhoduje podle pokročilosti onemocnění a míry subjektivních obtíží pacienta.

„Základem léčby jsou konzervativní metody. Jsou to režimová opatření, kompresivní léčba a farmakoterapie. K režimovým opatřením patří zejména redukce hmotnosti, dostatek pohybu a omezení nadměrného slunění či tepla. Kompresivní léčba spočívá v pravidelném nošení punčoch, které zabraňují žilnímu přetížení, zlepšují subjektivní potíže nemocného a jsou prevencí vzniku varixů a otoků. Třetím pilířem jsou léky venofarmaka, působící na žilní stěnu a zlepšující odtok krve,“ shrnuje MUDr. Jana Vojtíšková, praktická lékařka pro dospělé z Prahy.

Neoblíbenou, ale fungující pomůckou k prevenci otékajících nohou, metliček a křečových žil je zmiňovaná komprese. Vybrat si můžete punčocháče, podkolenky, ale i stehenní nebo polostehenní punčochy. Jak říká MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D. „Kompresní punčochy jsou základní součástí režimových opatření a jedním z pilířů léčby. Pravdou ale je, že mezi pacienty nejsou příliš oblíbené, hlavně v létě, kdy se začínají objevovat vyšší teploty. Proto jim doporučuji, aby zejména v teplých měsících nezapomínali na další režimová opatření a také na ověřená venofarmaka, které může doporučit jak praktický lékař, tak specialista.”Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Taky jsem tak sedávala... Dneska už ne, protože mi to křečáky nedovolí Smajlík. Nevím, jestli to k to sezení k tomu přispělo, ale už to nevrátím. Doktor říkal, že jsem měla přijít dřív, že se to mohlo řešit jen cvičením a tak, ale v téhle fázi už jsem bohužel nafasovala prášky. Tak ale jedno pozitivum tady je, a sice že teď můžu sedávat s nohama nahoře, a to není k zahození Smajlík.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles