Do Slunečné nakoukne JelenDo Slunečné nakoukne Jelen Školní rok a školní prázdniny v roce 2019/2020Školní rok a školní prázdniny v roce 2019/2020 Jak vyfouknout velikonoční vajíčkoJak vyfouknout velikonoční vajíčko Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 18.02. 2020
Dnes má svátek Gizela
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Zřícenina hradu Helfenburk (Hrádek) u Úštěka

24. 01. 2020 | Česká republika
Zříceninu se stejným názvem - Helfenburk - nalezneme i v jižních Čechách u Bavorova. Náš podzimní výlet však směřoval na hrad, posazený v zalesněném údolí poblíž Ústěka. Jeho poloha je poněkud netypická, netyčí se na vrcholu kopce jako dominanta krajiny, ale je ukryt v lesích, takže by se dal snadno minout.

To se současnému návštěvníku nestane, neboť sem vede několik vyznačených cest. Nejsnazší je přístup po žluté značce, protínající údolí od východu k západu, nebo po zelené z obce Rašovice.
My jsme zvolili 6 km okruh po červeném psaníčku a jako výchozí bod parkoviště pod obcí Ostré, kousek za bíle natřenou kapličkou ve skále.
Nejprve zamíříme po silnici k okraji Ostré, ale po 400 metrech odbočíme vpravo a postupujeme lesem po hraně Hrádeckého dolu, terén je členitý, vhodný jen pro pěší.

Zhruba po kilometru z jedné ze skalních vyhlídek mezi stromy poprvé zahlédneme věž hradu, posazenou v údolí. Jeho počátky (tehdy šlo o skromný hrádek) sahají před rok 1375, kdy byl spolu s lesy a polnostmi prodán Hanušem z Helfenburku pražskému arcibiskupství. Stavební přeměny za Jana Očka z Vlašimi změnily charakter hradu od základů. Byly vybudovány prostory sloužící reprezentativním a obytným funkcím, vylepšeno opevnění. Další významnou osobností, pobývající na Hrádku, byl Jan z Jenštejna. Těsně před vypuknutím husitské revoluce se stal hrad přechodně pokladnicí relikvií, knih, liturgického nádobí i jiných cenností pražského svatovítského chrámu.
V neklidných dobách a politických zmatcích se majitelé střídali a po vypálení na počátku třicetileté války hrad chátral.

Ranní mlha se rozpouští a říjnové slunce prosvětluje barevné listí. Kocháme se pohledem na rokle s pískovcovými skalisky v záplavě odstínů zelené, žluté a hnědé. Julius Mařák by šílel.
Cesta se stočí do údolí, prochází kolem studánky s upraveným turistickým přístřeškem a posléze mírně stoupá ke hradu. Už prosvítá mezi stromy, ještě pár kroků... Víme že tu je, ale když se náhle vynoří v celé své kráse, jsme překvapeni jeho mohutností. Je usazen na pískovcovém skalním bloku, jeho vysoké zdi jsou lemovány zubatými hradbami a čtverhranná věž na nás důstojně shlíží úzkými okénky.

Nebylo tak tomu vždy, do 19. století byl hrad využíván jako zdroj materiálu pro stavby v okolí, a původní cesta a pískovcová skála byla odtěžena. I dnešní podoba věže a boční vstup jsou z doby romantismu, kdy objekt roku 1887 koupil úspěšný rakousko-uherský průmyslník, hrabě Josef von Schroll.  Již v roce 1889 byly opravy ukončeny a věž využita jako Schrollovo letní sídlo.
Milovníci romantiky naštěstí nevymřeli, v 60. letech minulého století skupina trempů vyčistila hrad od suti a vegetace, byl proveden archeologický průzkum studny a dnes o zříceninu pečují členové občanského sdružení Hrádek. Zřícenina je volně přístupná, o víkendech lze vystoupat i na věž, odkud je nádherný výhled do krajiny.
Po červeném psaníčku pokračujeme přes rozcestí Ptačí důl a závěrečným stoupáním zpět na parkoviště.

Praktické informace: 
*pro výlet s kočárkem nebo na kole využijte žlutě značenou cestu ze Skalky do Úštěka;
*na hradě není možnost občerstvení;
*slušný a gramotný cyklista v areálu hradu své kolo vede;
*respektujte laskavě pravidla pohybu v přírodě, např. v lese se nekouří Zákon č. 289/1995 Sb. § 20 odst.1 k)


IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Zřícenina hradu Helfenburk (Hrádek) u Úštěka:

Zřícenina hradu Helfenburk (Hrádek) u Úštěka
Zřícenina hradu Helfenburk (Hrádek) u Úštěka
Zřícenina hradu Helfenburk (Hrádek) u Úštěka
Zřícenina hradu Helfenburk (Hrádek) u Úštěka
Zřícenina hradu Helfenburk (Hrádek) u Úštěka
Zřícenina hradu Helfenburk (Hrádek) u Úštěka
Zřícenina hradu Helfenburk (Hrádek) u Úštěka
Zřícenina hradu Helfenburk (Hrádek) u Úštěka
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
pěkný článeček...lákavýSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Bezvadně napsaný článek s pěknými fotografiemi.
Obrázek uživatelky
profil
..Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles