Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna? Školní rok 2020/2021Školní rok 2020/2021 Jarní prázdniny 2021 - termínyJarní prázdniny 2021 - termíny Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 02.03. 2021
Dnes má svátek Anežka
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

5 zásad, kterými se řídí finančně gramotný člověk

11. 06. 2017 | Finance
Finanční gramotnost představuje schopnost orientovat se v problematice peněz a cen, znalost fungování finančních produktů i schopnost spravovat osobní a rodinné finance. V této souvislosti se často zmiňuje, že Česko na tom není příliš dobře. Čím by se měl řídit a co by měl znát finančně gramotný člověk?

1. Udržujte finanční rezervu


Základem finanční gramotnosti je uvědomění si, že v rámci osobních či rodinných financí je nezbytné mít určitou rezervu. Kolik peněz by měl mít člověk
v záloze pro případ nenadálých výdajů je samozřejmě individuální a záleží na preferencích každého z nás. Obecně se dá říci, že každý by si měl udržovat finanční polštář odpovídající alespoň trojnásobku svých měsíčních příjmů.
Pro rezervu na nečekané výdaje je důležité, aby byly peníze likvidní, tedy aby s nimi mohl člověk okamžitě disponovat. Peníze v oblíbených produktech, jako je například stavební spoření, není možné bezprostředně čerpat, a pokud spoříte méně než 6 let, nevyhnete se při jejich výběru sankcím. Rezervu je proto vhodné udržovat na běžném či spořicím účtu, kde není žádná výpovědní lhůta.

2. Kam umístit finanční prostředky?


Kam s penězi? Není vhodné nechávat na běžném účtu zbytečně velký zůstatek. Je to produkt hlavně pro placení a celkovou správu výdajů a příjmů domácnosti, takže je dobré tam udržovat tomu odpovídající sumu a zbytek přesunout třeba na spořicí účet. Předejdete tak zbytečným ztrátám, pokud by někdo kupříkladu zneužil vaši platební kartu. Pokud si člověk již udržuje na běžném i spořicím účtu potřebné rezervy na nenadálé výdaje a využívá naplno podpory od státu v dalších finančních produktech, může se pustit do náročnějších investic, ale v tu chvíli se již ani finančně gramotný člověk většinou neobejde bez finančního poradce.

3. Půjčku si důsledně promyslete


Nabídky výhodných půjček se na nás valí ze všech stran. Mnohdy je tak snadné se zadlužit, že lidé přestávají používat zdravý rozum. Je třeba důkladně zvážit, zda má opravdu význam si v konkrétním případě půjčovat. Potřebujete tu věc okamžitě a nezbytně? Je nabídka půjčky opravdu férová a transparentní?
Měli byste brát zřetel jen na transparentní nabídky s jasnými pravidly. Měli byste mít dopředu přehled, jaká bude výše splátek, kolik celkem zaplatíte i jaké jsou případné sankce a poplatky.
Vodítkem pro vás může být, zda je poskytovatel nebo zprostředkovatel úvěru důvěryhodný, i jeho registrace u České národní banky (ČNB). Lidé by si měli dávat pozor, u koho si půjčují. Od 1. března 2017 smí nabízet úvěry jen 107 subjektů, které požádaly ČNB o licenci dle nové legislativy. Na trhu však mohou působit i subjekty, které o licenci nepožádaly.

4. Kreditka či kontokorent: Dobrý sluha, ale zlý pán


Kreditní karty a kontokorentní úvěry fungují podobně. Představují šikovný způsob, jak mít v záloze finanční rezervu v případě, že nemáte své úspory. Kreditní karty zpravidla nabízejí bezúročné období, takže lze peníze čerpat 50 i více dní zdarma. Mnohdy k nim získáváte i bonusový program, kdy na svou kartu obdržíte odměny za nákupy. Pokud tedy máte přehled, co vaše kreditka umí a co vyžaduje od vás, můžete na tom i vydělat. Lidé by si měli uvědomit, že peníze na kreditní kartě nejsou jejich a každým nákupem si vlastně půjčují. Nezodpovědným přístupem ke splácení kreditky či kontokorentu se pak mnohdy dostanou do stavu, kdy jsou pravidelně v mínusu a dostávají se do problémů se splácením a sankcemi za upomínky. Roste tak riziko neuváženého zadlužení, kdy se pak lidé snaží půjčit si na splátky jinde.

5. Dávejte pozor na nekalé praktiky


Neplatí to jen ve finančnictví. I v jiných oborech se pohybují prodejci, jejichž zájmem není na prvním místě klient. Typickým příkladem může být podomní prodejce dodavatelů energií. Nejlepší obranou proti podomnímu prodeji je nepustit prodejce přes práh. Praxe ukazuje, že se nezdráhají lhát a vydávat se za vašeho stávajícího dodavatele nebo za Energetický regulační úřad. Někteří finanční poradci se zase pokoušeli kontaktovat potenciální klienty vydávajíce se za zástupce České asociace pojišťoven s tím, že chtějí provést kontrolu vašich smluv. Je to neuvěřitelné, ale děje se to. Pokud tedy hodláte využít služeb někoho cizího, čiňte tak jen na doporučení. V neposlední řadě také rozhodně nic nepodepisujte ihned a nechte si čas na rozmyšlenou.

Autoři: Miloslav Kufa, Ramfin
Robin Stránský, Tommy Stachi

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Ono kdo v dnešní době je ten finančně gramotný člověk? Myslím si, že většina už na to má lidi. Sama bych se nechtěla štourat ve všech papírech, které doma mám. Být nervozní jestli jsem uzavřela správný obchod na kterém neprodělám, nebo podepsala smlouvu co je nevýhodná. Spolupracuji několik let s poradcem od partners a za finančně gramotného člověka se nepovažuji. Někoho na tuhle práci mám a díky za to, že to jde. S klidným svědomím vím, že o těhle 5 rad se nemusím skoro starat. Finanční rezerva je podle mě jistota co by měl mít každý. Kam s penězi? Tam, kde neztrácejí na hodnotě ale naopak. Půjčku takovou, kterou vím, že splatím.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles