Odborníci upozorňují na to, že alergie sice častěji vznikají v dětství, ale vypuknout mohou i kdykoliv v dospělosti. A jedním dechem dodávají, že není radno spoléhat na samoléčbu, ale je dobré vyhledat odborného lékaře. Když ten alergii potvrdí, musí přijít odpovídající léčba. Alergie totiž nepostihuje jediný orgán, ale jedná se o celkovou poruchu regulačních mechanismů imunitního systému. Pokud není nemocný včas zachycen a správně léčen, pak se může jeho alergie v čase postupně zhoršovat.
Představte si to tak, že například trpíte alergickou rýmou, což je poměrně častý příznak alergie, který lidé mnohdy nijak zvlášť neléčí. „Alergická rýma je chronické zánětlivé postižení horních dýchacích cest. Pokud ji lidé řeší pouze tak, že tlumí příznaky a nehledají s lékařem jejich skutečnou, může u nich alergický proces postupovat. A jelikož horní a dolní dýchací cesty jsou spojeny, často alergický zánět postupně zasáhne i průdušky,“ vysvětluje doc. MUDr. Petr Čáp, Ph. D.

Příznaky alergického zánětu dokážou leckdy tlumit léky, zvané antihistaminika. Mnohé z nich si můžete volně koupit v lékárně. Ta ale neřeší fakt, že alergický zánět postupuje dál a dál. Když není včas zachycen a rozvine se, musí lékaři předepisovat už silnější protizánětlivé léky – inhalační kortikoidy.
Žádné ze zmíněných léčiv ale nezasahuje do samotné podstaty alergie. Jedinou metodou, která to dokáže, je alergenová imunoterapie, jež je vhodná pro některé pacienty. „Alergenová imunoterapie umí zásadně ovlivnit alergický pochod, dokáže jej i zastavit. Je dostupná ve formě tablet, kapek pod jazyk nebo v injekcích,“ říká docent Čáp. Funguje to tak, že se do organismu v malých a pozvolna stoupajících dávkách dodává přesně ten alergen, na který je pacient alergický. Tělo se pomalu imunizuje a získává toleranci vůči konkrétnímu původci alergie.
Autorka: Mgr. Marta Duspivová