Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 18.05. 2024
Dnes má svátek Nataša
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Bojíte se tmy? Může to narušit i váš spánek!

16. 10. 2009 | Nemoci
Rozsvěcujete při sebemenším stínu a temnotě světlo nebo lampičku? Nejste schopni usnout potmě nebo v neznámém prostředí? Pak možná trpíte strachem ze tmy. Jak se tato porucha projevuje a jaký může mít dopad na lidský spánek a organismus?

Nyktofobie je…

Chorobný strach ze tmy a noci neboli nyktofobie, je jedna z poměrně častých fobií. Trpí jí častěji děti, nezřídka ale přetrvá i do dospělosti. Není sice tak známá ani rozšířená jako například arachnofobie (strach z pavouků) nebo klaustrofobie (strach z uřvaných prostor), ale přesto může člověku, který jí trpí, přinášet různé problémy.

Alespoň trochu světla

Nyktofobie se nejčastěji projevuje neschopností usnout ve tmě nebo v úplně tichém či pro něj neznámém prostředí. Pacienti trpící touto poruchou mají obvykle pocit, že na ně ve tmě po zhasnutí číhají různá nebezpečí. Může se jednat například o halucinace, kdy nemocného po zhasnutí navštěvují různá monstra, duchové, mrtvoly atd. Těmto nezvaným „návštěvám“ se pacient většinou brání tak, že usíná při rozsvíceném světle a s nějakou zvukovou kulisou. Tou může být jak rádio, tak i televize. Má ale několik nevýhod. Může se totiž stát, že nemocného probudí nějaký noční pořad, například horor, a jeho obtíže to pouze zhorší. Dopad spaní při světle má navíc vliv i na kvalitu spánku.

Dopad na spánek

Na dobrý spánek má vliv především tvorba hormonu melatoninu, který je produkován určitou částí mozku. Jeho produkce je silně závislá na střídání světla a tmy, přičemž jeho největší produkce je právě za tmy.
Melatonin se tak podílí na regulaci jak tzv. cirkadiánních rytmů, tak i celoročních rytmů, tj. střídání období léta a zimy. Zvýšená hladina melatoninu je spojena s nutkáním ke spánku, takže pokud člověk svítí i přes noc, jeho tělo tuto situaci vyhodnotí, jako by byl den, tvoří méně melatoninu a člověk tak hůře usíná. Navíc takový spánek je pak poměrně nekvalitní a člověk se po probuzení necítí vůbec odpočatý. S tím je pak spojena i zvýšená spavost přes den, nevýkonnost atd.

Jak se tmě (a hlavně strachu z ní) bránit?

Nejjednodušší obrana proti strachu ze tmy je spánek při rozsvíceném světle. Takové řešení má ale velmi špatný dopad na kvalitu spánku. Proto je daleko výhodnější pokusit se odstranit samotný strach.

K tomu může pomoci jak návštěva u psychologa či psychiatra, tak i obyčejné mluvení o problému se svými blízkými. Někdy například pomáhá i setrvání s člověkem do té doby, než usne. Cílem celé terapie pak je neučit se o strachu otevřeně mluvit a naučit se zvládat úzkost a paniku. 


Zdroj: Dobrý-spánek.cz


Gabriela Straková

ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Tmy se nebojím,usnu při světle i ve tmě .Ale světlo mě vzbudí,i když se svítí ve vedleší místnosti.
Obrázek uživatelky
profil
Tma mi nevadí
Obrázek uživatelky
profil
Nemůžu říct,že bych se bála,ale rozhodně tmu nevyhledávám. Při usínání mám ale ráda tmu a tichoSmajlík. Pamatuju se,když jsem bydlela na ubytovně s kolegyní z práce,ta usínala zásadně při puštěném rádiu a já z toho byla na mrtviciSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Strach ze tmy mi zmizel, když jsem se odstěhovala z domu kde jsem vyrůstala. I v dospělosti mně tam stále pronásledovaly mí dětští noční strašáci, které si má fantazie vytvořila. V novém bytě na mně už za ledničkou nikdo nečíhá Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Tak já jsem asi první kdo se přizná,že se tmy bojí. Já když mám být v noci sama doma,tak jsem po... strachy. Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles