Vyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříkuVyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříku Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Den otců v roce 2022Den otců v roce 2022 Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 25.05. 2022
Dnes má svátek Viola
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Čachry s platebními kartami – jak se nestát jejich obětí

18. 09. 2013 | Finance
Většina z nás považuje platební kartu tak nějak automaticky za bezpečnější, než nosit v peněžence větší objem „papírových“ peněz. Aby karta byla dobrý sluha a nestala se „špatným pánem“, dodržujte následující doporučení.

1)    Nenechávejte kartu „bez dozoru“

Je to podobné jako s peněženkou, mobilem či hodinkami – zkrátka nechat takové věci ležet jen tak na stole v kanceláři nebo v restauraci a odejít něco vyřizovat může znamenat pozdější potíže. Co se týká průběhu platby – není správné, aby personál obchodu či restaurace kartu odnesl někam do útrob. K zadání transakce bude stejně většinou potřeba váš PIN, pokud se tedy nejedná o bezkontaktní kartu a platíte menší částku. Pozor, v zahraničí se však můžete setkat i s jinými zvyklostmi. Typicky v USA, kde se velká část transakcí potvrzuje podpisem, může být průběh odlišný. I v takovém případě byste si ale neměli nechat kartu odnést z dohledu.  

Čachry s platebními kartami – jak se nestát jejich obětí2)    Nastavte si parametry vaší karty

Zvažte, jaký limit vaší karty skutečně využijete. Nastavte si jej nejen pro výběry z bankomatů a platby u obchodníků, ale i pro transakce přes internet. Nezapomeňte, že tento limit si můžete kdykoliv změnit. Umožňuje-li to vaše karta, nastavte si také službu 3D Secure, poté budete transakce provedené přes internet potvrzovat ještě jednorázovým heslem, které obdržíte na váš mobilní telefon.

3)    Buďte obezřetní při výběru z bankomatu

Všímaví byste měli být i při výběru peněz z bankomatu, abyste se nestali obětí tzv. skimmingu. Měli byste mít na paměti, že při zadávání PIN je nezbytné zakrýt si prsty na klávesnici volnou rukou. Před každým výběrem z bankomatu by si klient měl zkontrolovat a prohlédnout prostor bankomatu (prostor u hrdla na kartu, klávesnice, výdejní přihrádka). V případě, že spatříte cokoli neobvyklého, neměli byste transakci provádět a měli byste kontaktovat banku, případně Policii ČR.

Co dělat, když máte podezření, že jste byli okradeni?
V případě oprávněné reklamace transakcí platební kartou je poškozený klient bez zbytečných odkladů odškodněn v celé výši. Pokud tedy klient zjistí na svém účtu nějaké nesrovnalosti, měl by se okamžitě obrátit na svou banku, blokovat kartu a danou transakci reklamovat. Na svou banku se obraťte i v případě, že vám bankomat z jakéhokoliv důvodu zadržel platební kartu a nebyla vám vydána potvrzenka.

Čachry s platebními kartami – jak se nestát jejich obětí4)    Údaje o kartě nesdělujte

Obdrželi jste e-mail, v němž vás odesílatel pod různými záminkami žádá o vyplnění formuláře a sdělení údajů o vaší platební kartě? Chce po vás její číslo, platnost, bezpečnostní kód či různá hesla? Na takový e-mail nikdy nereagujte, bez ohledu na to, jak důvěryhodně se odesílatel tváří. Takto získané údaje poslouží pachateli ke zneužití vaší karty.

5)    PIN si pamatujte nebo šifrujte

Pokud zloděj ukradne vaši kartu, bude mu téměř na nic, pokud k ní nebude znát PIN kód. Nechoďte mu proto vstříc tím, že budete mít na kartě nebo poblíž karty PIN zaznamenám. Nejbezpečnější je, pokud si tyto 4 číslice budete pamatovat. V bankomatu vaší banky si můžete změnit PIN tak, aby se vám jednoduše pamatoval. Nezadávejte ale jednoduché a předvídatelné kombinace, jako 1111 nebo váš datum narození. Pokud máte třeba více karet a PINy poznamenány musíte mít, zašifrujte je např. do svého telefonu způsobem, který znáte jen vy.  

Zásady bezpečnosti při používání platební karty:

  •     nereagujte na podvodné e-maily vyžadující sdělení údajů o vaší kartě
  •     aktivně pracujte s limity a dalšími parametry vaší karty
  •     mějte platební kartu pod kontrolou
  •     při zadávání PIN si vždy zakrývejte druhou rukou klávesnici
  •     neukládejte si informace o platební kartě do telefonu
  •     neprovádějte transakci, stojí-li ve vaší bezprostřední blízkosti cizí osoba
  •     dávejte si pozor na neobvyklé věci v prostoru bankomatu a ubezpečte se, že vstupní otvor pro vložení karty nenese známky manipulace nebo poškození
  •     uložte si telefonní číslo na Help Desk platebních karet a okamžitě blokujte platební kartu v případě ztráty nebo krádeže

Zdroj: ČSOB

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !