Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti Léto - čas jahodLéto - čas jahod Jak správně pečovat o orchideje?Jak správně pečovat o orchideje? Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 25.06. 2024
Dnes má svátek Ivan
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Diagnostický pobyt: Volba číslo jedna při léčení poruch řeči

11. 03. 2020 | Nemoci
Vady řeči mohou potkat jakékoliv dítě v předškolním věku. Odborníci doporučují zajít za logopedem tak rychle, jak je jen možné a nečekat, že se to u dítěte spraví „nějak samo“. Pokud problém přetrvává déle než 14 dní, rozhodně neotálejte. V současné době se klade důraz na včasnou diagnostiku a nastavení terapie, která pomůže včas odhalit odchylky ve vývoji u dětí a tím pádem i rychle zacílit terapii tam, kde je potřeba. Včasná diagnostika a rychlý začátek terapie jsou důležité i u dospělých např. po cévní mozkové příhodě nebo úrazu.

Logopedické služby jsou naštěstí dobře dostupné pro každého. Jedinou nevýhodou mohou být dlouhé čekací lhůty na jednotlivých pracovištích. Tento problém však může vyřešit diagnostický pobyt, na kterém se provádí komplexní diagnostika a terapie u pacientů se závažnější narušenou komunikační schopností.

Výhodou diagnosticko-terapeutického pobytu je vyšetření během krátkého časového úseku, a to na jednom pracovišti. Největší přínos pro klienta samotného je mezioborová spolupráce na jednom místě s lékaři – např. foniatrem, neurologem, případně internistou, pedopsychiatrem, rehabilitačním lékařem, dále klinickým psychologem, klinickým logopedem a fyzioterapeutem i ergoterapeutem, takže léčba a terapie je velice účinná.

K diagnostickému pobytu byla přijata například 5,5 letá dívka, která měla diagnostikovanou lehkou mentální retardaci. Rodiče byli s diagnózou dívky smíření a dle jejich slov „připraveni se o dívku starat a podporovat ji“. Po komplexním vyšetření byla stanovena diagnóza vývojová dysfázie a ADHD. Při běžném vyšetření nebyla zřejmě zohledněna narušená komunikační schopnost dívky a ADHD, které ovlivňovalo výkony během testování na psychologii. V současné době zvládá dívka běžnou základní školu.

Pro koho jsou diagnostické pobyty doporučovány: „Diagnostické pobyty doporučujeme u těžkých diagnóz poruch komunikace (koktavost, opožděný vývoj řeči, stavy po cévních mozkových příhodách a úrazech), u poruch hybnosti a dále při příchodu na kliniku, kde na minulých pracovištích nebyla jednoznačně stanovena diagnóza a terapie se nejevila dostatečně úspěšná,“ říká logopedka a doplňuje: „Péči v lůžkovém stacionáři vyhledávají zejména pacienti s poruchou vývoje řeči (neurovývojové poruchy) – vývojová dysfázie, opožděný vývoj řeči s různou etiologií; s poruchami plynulosti řeči – koktavostí, brebtavostí, poruchou řeči při poruše CNS (CMP, po úrazech) – afázie, dysartrie; dysfagie u dětí i dospělých, s poruchou autistického spektra.“

Diagnostický pobyt je tedy volbou číslo jedna, pokud chce člověk udělat mílový krok vpřed. Pomohou k tomu nejen odborníci, ale také nejnovější postupy při odhalování diagnózy a následné terapii.


Zdroj, foto: Jaroslav Fikota aTento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !