Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Zazimování begóniíZazimování begónií Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 03.12. 2021
Dnes má svátek Svatoslav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Hořčík pomáhá klidnému těhotenství a zdravému srdci

22. 05. 2012 | Těhotenství
Období těhotenství představuje zvýšené nároky na životní styl ženy, s čímž zcela přirozeně souvisí způsob stravování. Aby vývoj dítěte probíhal hladce a všechno bylo v pořádku, měla by žena v průběhu těhotenství výrazně navýšit zejména příjem hořčíku.

Nedostatek hořčíku totiž zvyšuje riziko předčasného porodu či potratu. Poradíme vám, čemu hořčík prospívá a jak poznáte, že vašemu tělu chybí.

Hořčík pro správný vývoj plodu


Hořčík je pro funkci lidského organismu zcela nezbytný. Přináší uvolnění, pomáhá od bolestivého svalového napětí, je podstatný pro správnou činnost svalů a nervů. „V období těhotenství je hořčík jednou z klíčových látek. Umožňuje správný vývoj plodu a má příznivý vliv na psychiku ženy. Jelikož těhotné a kojící ženy patří do rizikové skupiny, měly by jeho hladinu v organismu pečlivě hlídat,“ vysvětluje Klára Minczinger.

Hořčík pomáhá klidnému těhotenství a zdravému srdciHořčík můžete nalézt například v hovězích játrech, kukuřici či fazolích. Pokud těmto potravinám neholdujete, můžete zvolit formu vitamínových doplňků. Oblíbené jsou nápoje ze šumivých tablet či běžné tabletky.

Příznivé účinky hořčíku


Hořčík neboli magnesium je stopový prvek, který hraje jednu z hlavních rolí v procesu lidského metabolismu bílkovin, cukrů a tuků. Umožňuje aktivovat více než 300 enzymů v lidském těle a zabezpečuje správnou činnost hormonů. Velice důležitá je jeho funkce v oblasti činnosti srdce, zabraňuje totiž poruchám srdečního rytmu. Účinkuje velmi příznivě na vysoký krevní tlak. U těhotných žen, které mají problémy s poruchou trávicích procesů, může hořčík příznivě ovlivnit pravidelnost jejich stolice.

Když je hořčíku v těle příliš


Potrava obecně je na množství hořčíku relativně chudá a přepokládá se, že v důsledku zažitých stravovacích zvyklostí přijímají lidé pouze 60 - 80 % doporučené denní dávky. I tak ale může v některých případech dojít k předávkování hořčíkem. Nadměrné množství hořčíku v těle se zpravidla projevuje ospalostí, průjmy, zvýšeným pocením a v krajním případě také poruchou srdečního rytmu. Za běžných okolností však riziko předávkování hořčíkem nevzniká. V případě těhotných žen se jedná spíše o jeho stálý nedostatek.

Nedostatek hořčíku


Nedostatek hořčíku se zpravidla projevuje poruchami nervové činnosti, které lze rozpoznat podle zvýšené dráždivosti až nepříjemných křečí. Mezi první příznaky nedostatku hořčíku například patří právě křeče v lýtku při ranním vstávání. Zároveň může při jeho nedostatku docházet k nepravidelnosti srdeční činnosti a úzkostným stavům. Zvláště důležitý je ovšem hořčík v těhotenství. Zde může nedostatek způsobit například vrozené vady potomka. Zvyšuje se rovněž riziko potratu či předčasného porodu. U těhotné ženy může nízká hladina hořčíku způsobit lámání nehtů, kazivost zubů či poruchu metabolismu tuků, bílkovin a cukrů.

Optimální dávkování


Denní spotřeba hořčíku se pro menší děti udává v přibližném množství 150 mg. Pro děti starší 8 let a mladistvé poté 200 až 250 mg a pro dospělého člověka 375 mg denně. „Těhotenství patří mezi období, která jsou typická pro nedostatek hořčíku. Uvádí se, že v jeho průběhu množství hořčíku v organismu klesá až o 10 %. U žen totiž dochází během těhotenství nejen ke zvýšené spotřebě hořčíku, ale rovněž k jeho častějšímu vylučování. Doporučená denní dávka se proto uvádí v rozmezí 350 – 400 mg,“ uvádí Eva Stanislavská.


Zdroj: Generica

Alena B.
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !